Viac

    10 investičných pravidiel pre život

    Vzhľadom na to, že sú trhy vedené FEDom, je ťažké predstaviť si, že súčasný trend bude rásť donekonečna. Ľudia sa bežne domnievajú, že ak FED začne s kvantitatívnym uvoľňovaním, ekonomika sa obnoví a bude ďalej tlačiť akcie vyššie, dokonca aj v prípade vyšších úrokových sadzieb.

    Finančníctvo už dosiahlo “utopistickú” úroveň, kedy už pri žiadnom type aktíva nehrozí investičné riziko – veď vždy tu bude centrálna banka, ktorá to napraví.

    10 investičných pravidiel pre život

    Avšak rýchly náhľad do dejín nám napovie, že naša doba nie je príliš odlišná od tých minulých – všetky črty, avšak niekedy len v inej forme, by sa dali nájsť v každom z veľkých pádov a mediálnych bublín:

    • Tulip Bubble – 1600
    • Exchange Alley – 1690
    • Rozvíjajúce sa trhy – 1820
    • Železnice – 1845
    • Pozlátená doba – 1907
    • The New Era – 1929
    • Komodity – 1973
    • Čierny piatok – 1987
    • LTCM – 1997
    • Nová éra v technológii – 2000
    • Nehnuteľnosti / neštandardné pôžičky – 2008

    Táto doba sa príliš nelíši. Prebytok, ktorý bol v dnešnom trhu dosiahnutý, sa nakoniec vráti do starých koľají, tak ako sa to stalo už mnoho krát v histórii. Uvedená tabuľka zobrazuje sekulárne cykly upravené o infláciu, ktoré siahajú až do roku 1871.

    Tento článok popisuje 10 základných pravidiel investovania, ktoré z dlhodobého hľadiska vystríhali investorov od značných problémov. Nie sú niečím výnimočné, no v istej forme ich používal každý z veľkých investorov v histórii.

    1) Ste špekulantom – nie investorom

    Narozdiel od Warrena Buffeta, ktorý môže ovplyvniť smer, ktorým sa bude poberať jeho firma, len špekulujete nad budúcou cenou, za ktorú si niekto v budúcnosti bude ochotný kúpiť váš cenný papier. Rovnako ako pre profesionálneho hráča platí z dlhodobého hľadiska vedieť to, kedy ich držať a kedy sa ich vzdať.

    2) Hromadenie aktív je kľúčom k víťazstvu na dlhú trať

    V dnešnom vysoko-frekventovanom svete existuje len veľmi malá diverzifikácia medzi druhmi majetku. Preto vrátane iných aktív, napríklad pri fixnom príjme, ktorý poskytuje návratnosť kapitálu a tok príjmov, môže znížiť volatilitu portfólia. Málo volatilné portfólio prekonáva dlhodobé portfólio tým, že znižuje výskyt emocionálnych chýb spôsobených výkyvmi väčšieho portfólia.

    3) Nie je možné kupovať lacno, ak nepredávate draho

    Väčšine investorov sa darí celkom dobre kupovať, no väčší problém je s predajom. Dôvodmi sú celkom jasne chamtivosť a strach. Tak isto ako v záhrade, pri prerezávaní vetiev a trhaní buriny – je dôležitá pevná disciplína – pravidelne brať zisky, predávať oneskorencov a optimálne rozdeľovať portfólio. Toto všetko vedie k zdravším výsledkom.

    4) Investičná disciplína nefunguje stále, no jej dodržiavanie vždy

    Boli časy kedy rast, hodnota, medzinárodnosť, nízka kapitalizácia alebo dlhopisy vyhrávali rebríček z hľadiska návratnosti. Avšak rovnako ako to beží v živote, aj investičný štýl sa mení. Sú chvíle, kedy rast prekonáva hodnotu, ale náhle sa to zmení. Problém je v tom, že kým si investor uvedomí, čo funguje, je už vlastne neskoro. Toto je dôvodom, prečo sa naozajstní investori držia disciplíny aj počas zlých časov. Z dlhodobého hľadiska je lepšie držať sa toho, čo už dobre poznáte a chápete. Funguje to oveľa lepšie, než neustále meniť svoj štýl obchodovania.

    5) Stratiť kapitál je deštruktívne, zmeškať príležitosť určite nie

    Každý dobrý hráč pokru vie, že akonáhle vám dôjdu žetóny, ste mimo hru. To je dôvod, prečo je dôležité vedieť aj kedy a aj koľko staviť do hry. Problém väčšiny investorov je, že “vsádzajú” všetko a vždy, pretože sa boja zmeškať príležitosť. Realitou však je, že príležitosti na investovanie prichádzajú tak často ako taxíky v New Yorku. Snažiť sa však obnoviť kapitál tým, že nedávate pozor na riziko, je oveľa zložitejšie.

    6) Vašou najhodnotnejšou a nenahraditeľnou komoditou je práve čas

    Investori sa od prelomu storočia vzchopili teoreticky už z dvoch medvedích korekcií. Po 13-tich rokoch sú späť tam, kde už mohli byť v roku 2000, nebyť inflácie. Problémom je, že stratili jednu z najcennejších komodít, ktorá sa už obnoviť nedá, a tou je čas.

    Dostať sa späť nie je pre investorov žiadnou investičnou stratégiou. Všetci šetríme, pretože každý z nás má obmedzené množstvo času, kým ušetrí peniaze pre odchod do dôchodku. Ak by sme mali v roku 2000 len 15 rokov na odchod do dôchodku, nepozeráme sa na nič viac, než sme mali pred pár rokmi. Vo vašich investičných stratégiách preto nepodceňujte

    7) Nepleťte si “cyklický” trend ako cestu opakujúcu sa do nekonečna

    Starý axióm z Wall Street vraví “trend is your friend” (trend je tvoj priateľ). Investori majú tendenciu odhadovať súčasný trend ako trend, ktorý bude pokračovať donekonečna. V roku 2007 sa očakávalo, že by mali trhy naďalej rásť až na vrchol. Neskôr v roku 2008 boli niektorí jedinci zase presvedčení, že trh klesne až na nulu.

    Je dôležité si uvedomiť, že trend je vašim priateľom tak dlho, ako mu venujete pozornosť a rešpektujete jeho smer. Vydajte sa opačnou stranou trendu a ľahko sa stane vaším nepriateľom.

    8) Ak si myslíte, že to máte premyslené – predajte všetko

    Niekto ide na vysokú školu aby sa stal doktorom, právnikom alebo dokonca cirkusovým klaunom. Napriek tomu sa ľudia púšťajú do najzložitejších hier na svete a vrazia do nich svoje ťažko zarobené úspory bez nejakého vzdelania.

    Keď trhy rastú, tak u väčšiny jedincov v nich úspech utvára dôveru. Čím dlhšie rastie trh, tým viac si ľudia pripisujú svoj úspech svojim zručnostiam. Skutočnosťou je, že rastúci trh zakrýva množstvo investičných chýb, ktoré robia ľudia tým, že sa púšťajú do nadmerného rizika, zle vyberajú aktíva alebo majú nedostatočné riadiace schopnosti. Tieto chyby sa však odhalia pri nasledujúcej korekcie.

    9) Byť rebelom je ťažké, no všeobecne správne.

    Howard Makrs raz napísal:

    “Odolať a dosiahnuť úspech ako opozičník nie je ľahké. Veci sa musia zamiešať, aby boli zložité, zahŕňajúc tendenciu stáda a bolesť spôsobenú tým, že ste v ňom posledný. Momentum vždy vytvára sklon k cyklickým akciám, ktoré sa občas zdajú správne. (Preto je dôležité uvedomiť si, že byť časovo niekde ďaleko napred je na nerozoznanie od nesprávneho rozhodnutia.)

    Vzhľadom k neistej budúcnosti je ťažké byť si istý, že váš postoj je správny – zvlášť ak ide cena proti vám. Je náročné ísť sám proti prúdu.”

    Najlepšie investície sa vynárajú ak idete proti stádu. Predávať “chamtivým” a kupovať od “bojazlivých” je extrémne náročné bez veľmi silnej investičnej disciplíny, manažmentu a odvahy. Pre väčšinu investorov je realita taká, že sú zaplavení “mediálnymi rečami”, ktoré im bránia k logickým a inteligentným rozhodnutiam, čo vedie k zlým výsledkom.

    10) Z benchmarkov výkonu profituje len Wall Street

    Najlepšie, čo môžete urobiť pre vaše portfólio, je robiť benchmark proti celkom náhodnému indexu, ktorý nemá nič spoločné s vašim cieľom, toleranciou risku alebo časovým horizontom.

    Tom Dorsey to jasne zhrnul:

    “Porovnávanie vo finančnej scéne je hlavným dôvodom toho, že majú klienti problém trpezlivo vyčkávať a držať sa procesu – s ktorým boli spokojní – aby pracoval za nich. Znervózni ich nejaké porovnanie a prestanú sa sústrediť. Ak poviete klientovi, že jeho kapitál vzrástol o 12%, cíti sa spokojný. Ak mu následne poviete, že ostatní navýšili o 14%, celkom iste bude naštvaný. Celé odvetvie finančných služieb, tak ako je skonštruované dnes, je založené na tom naštvať ľudí, aby manipulovali so svojimi peniazmi ako šialení. Peniaze v pohybe vytvárajú poplatky a provízie. Vytváranie viacerých benchmarkov a striedanie štýlov obchodovania nie je ničím iným, než vytváraním ďalších porovnávaní, čo umožňuje klientom zostať v neustálom rozhorčení.”

    Jediným benchmarkom, na ktorom záleží, je ročný výnos, ktorý je potrebný na dosiahnutie svojho dôchodkového cieľa. Ak je tento cieľ zhodnotenie o 4%, tak snaha o dosiahnutie ďalších 6% zdvojnásobí riziko k dosiahnutiu tejto návratnosti. Konečným dôsledkom je, že ak na seba vezmete väčšie riziko než je potrebné, tak pri najbližšom neúspechu sa od vášho cieľa rýchlo vzdialite.

    Všetko to je o riziku

    Bývalý minister financií, Robert Rubin napísal:

    “Keď si spomeniem na predchádzajúce roky, riadil som sa štyrmi zásadami o rozhodovaní. Po prvé – jedinou istotou je, že neexistuje žiadna istota. Po druhé – každé rozhodnutie, ako aj následok, je otázkou zváženia možností. Po tretie – aj napriek neistote sa musíme rozhodnúť a konať. A nakoniec – je potrebné posudzovať rozhodnutie nie len podľa výsledku, ale aj to, ako boli vytvorené.

    Väčšina ľudí odmieta neistotu. Domnievajú sa, že majú šťastie, a že nepredvídateľné možno spoľahlivo odhadnúť. Je to najhorší spôsob ako sa vyrovnať s neistotou. Ak neexistuje absolútna pravda, potom sa všetky rozhodnutia stanú záležitosťou posudzovania pravdepodobnosti rôznych výsledkov, nákladov a prínosov.”

    Malo by byť jasné, že poctivé zhodnotenie neistoty vedie k lepším rozhodnutiam, ale úžitok Robertovho prístupu je nad rámec. Pre začiatok, aj keď sa to môže zdať rozporuplné, je vhodné si uvedomiť, že všeobecná neistota znižuje riziko a jej popieranie ho zvyšuje. Ďalšou výhodou chápania neistoty je, že vás udržuje úprimných.

    drahé kovy

    Zdravý rešpekt k neistote a k sústredeniu sa na pravdepodobnosť vás udržuje, aby ste sa nikdy neuspokojili s vašimi závermi. Poženie vás to dopredu k získavaniu nových informácií, ku konvenčnému mysleniu a k neustálemu zdokonaľovaniu vášho úsudku a pochopenia, že rozdiel medzi istotou a pravdepodobnosťou môže spraviť veľa.

    Skutočnosťou je, že nedokážeme kontrolovať výsledok. Najviac, čo môžeme urobiť, je ovplyvniť pravdepodobnosť určitých výsledkov, čo je dôvod prečo je každodenné riadenie rizík a investícií dôležité nie len pre zachovanie kapitálu, ale aj pre investičný úspech do budúcna.

    • Autor: Filip Bajaník
    • Zdroj: pragcap.com
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články