Finančné trhy vstúpili do roka 2017 v pozitívnej nálade a ceny rizikových aktív rástli. Stálo za tým zverejnenie série solídnych makrodát, ktoré hovoria, že svetová ekonomika je v solídnej kondícii a trhoví hráči predpokladajú akceleráciu jej rastu v porovnaní s minulým rokom.

Zároveň pokračuje ďalej tzv. Trumpova rallye založená na očakávaniach, že prorastové reformy novej americkej administratívy zrýchlia ekonomický rast v USA a následne budú mať priaznivý vplyv v mnohých ďalších krajinách. Naopak, rôzne riziká sú potláčané či podceňované.

AKCIOVÉ TRHY

Počas prvého januárového týždňa akciové trhy zaznamenali solídne zisky. Ťahali ich nahor zverejnenia série predstihových ukazovateľov z oboch strán Atlantiku a aj z Číny, ktoré hovoria o tom, že svetová ekonomika by mala zrýchliť svoj rast.

Samotní trhoví hráči pritom ďalej stávkujú, že hospodárska politika nového amerického prezidenta Donalda Trumpa v podobe znižovania daní, fiškálnej expanzie a deregulácie takisto pridá forsáž ekonomickému rastu USA a pomôže aj zvyšku sveta.

Veria pritom, že Trump nezavedie extrémne protekcionistické opatrenia v medzinárodnom obchode. Výsledkom bol rast paneurópskeho bluechipsového indexu Euro STOXX 50 o 0,9 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 1,1 percenta, francúzskeho indexu CAC 40 o 1,0 percenta a britského indexu FTSE 100 o 0,9 percenta.

Americké akciový index S & P 500 prepisoval historické maximá, keď pridal 1,7 percenta, a Dow Jones sa v závere týždňa priblížil na „zastrúhaný chlp“ k méte 20-tisíc bodov, ktorá však opäť odolala, keď na týždennej báze rástol o 1,0 percenta pri raste technologického indexu Nasdaq Composite o 2,6 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Očakávania rýchlejšieho ekonomického rastu, ktoré vytvárajú pôdu na rýchlejší rast inflácie aj vďaka odrazu cien energií, a slabšie euro tlačili výrazne nahor výnosy dlhopisov eurozóny.

Najmä po zverejnení decembrových inflačných čísel z Nemecka, kde spotrebiteľské ceny rástli najrýchlejšie za ostatných tri a pol roka. Nemecký 10-ročný výnos sa posunul o 10 bázických bodov nahor na 0,30 percenta. Americká výnosová krivka len stagnovala napriek tomu, že z USA boli publikované v priebehu týždňa solídne makrodáta.

10-ročný výnos tak ostal tesne nad 2,4 percenta, keď trhy akoby pochybovali, či nový prezident Trump dokáže dostatočne rýchlo implementovať sľubované opatrenia hospodárskej politiky najmä v podobe zníženia daní a veľkých vládnych výdavkov, a napriek tomu, že zápisnica z decembrového zasadnutia Fedu bola jastrabia.

Až zverejnenie decembrovej mzdovej inflácie z inak solídneho nonfarm payrolls reportu prinútilo ceny amerických dlhopisov opäť klesať.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v prvom týždni roku 2017 vzrástlo o 1,8 percenta a dostalo sa nad úroveň 1 170 amerických dolárov za trójsku uncu. Zlatu pomohlo mierne oslabenie dolára, ako aj očakávania vyššieho dopytu po fyzickom kove vzhľadom na blížiaci sa na lunárny nový rok v Číne.

Cena žltého kovu sa udržala nad hranicou 1 170 dolárov aj napriek solídne vnímaným výsledkom z amerického trhu práce, kde síce nonfarm payrolls report za december zaostal za očakávaniami, ale výsledky za predošlé dva mesiace boli revidované nahor.

Ropa v ostatnom týždni tiež rástla, keď naďalej ťažila z dohody o obmedzení produkcie krajinami OPEC a vybranými nečlenskými štátmi. Zisky však boli limitované nízkou dôverou v dodržiavanie dohody najmä zo strany Iraku a kurdskej samosprávy v rámci neho, ako aj rýchlym nábehom líbyjskej produkcie, na ktorú sa vzťahuje výnimka o obmedzovaní.

Cena jedného barelu amerického benchmarku WTI tak v minulom týždni vzrástla o pol percenta na 53,99 amerického dolára a severomorského Brentu o 0,49 percenta na 57,10 amerického dolára.

Členovia OPEC však nie sú povinní zverejňovať svoju produkciu na týždennej báze, ako to robí napríklad USA. Trh s čiernym zlatom tak v nasledujúcich týždňoch môže korigovať vďaka rastu americkej ťažby, kým sa nepreukáže fyzické zníženie krajinami OPEC.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár v ostatnom týždni len mierne zoslabol voči euru, keď sa spoločná mena eurozóny odrazila od najnižšej úrovne od roku 2002. Euro sa však ku koncu týždňa opäť ocitlo pod tlakom vzhľadom na pozitívne vnímané piatkové výsledky z trhu práce.

Americký dolár tak voči euru zoslabol o 0,1 percenta a týždeň ukončil na úrovni 105,3 dolárového centa. Silu dolára naďalej tlačia nahor aj očakávania podpornej politiky Donalda Trumpa a očakávania troch zvýšení úrokovej sadzby Fedom v tomto roku.

Voči euru, naopak, zoslabla britská libra na niekoľkotýždňové minimá vzhľadom na neistotu, ako bude prebiehať odchod Veľkej Británie z Európskej únie. Britská libra voči spoločnej mene eurozóny zoslabla o 0,45 percenta na 85,7 pence.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?