today-is-a-good-day
Viac

    Henry Clay Frick – oceľový muž so srdcom umelca

    Ak sa zaujímate o históriu priemyslu, s menom Henry Clay Frick ste sa už určite stretli. Ak patríte medzi nadšencov alebo zberateľov umenia, spomeniete si pri jeho mene aj na jeho privátnu rezidenciu na 5. avenue v New Yorku.

    Ak sa zaujímate o históriu priemyslu, s menom Henry Clay Frick ste sa už určite stretli. Ak patríte medzi nadšencov alebo zberateľov umenia, spomeniete si pri jeho mene aj na jeho privátnu rezidenciu na 5. avenue v New Yorku.

    Henry Clay Frick bol pozoruhodnou historickou postavou, ktorému niekoľkokrát dýchala smrť na krk, no tento úspešný biznismen neraz dokázal, že má poriadne tuhý korienok.

    H. C. Frick sa narodil v Pensylvánii v roku 1849, vo farmárskej rodine ako vnuk Abrahama Overholta – majiteľa známej destilérky Overholt Whiskey. Henry nikdy neprejavil obrovský záujem o vzdelanie, na vysokej škole vydržal iba jeden rok a nikdy ju nedokončil. Už ako 19-ročný sa stal účtovníkom v podniku svojho starého otca a vyžarovala z neho ambícia pre vlastné podnikanie a odhodlanie niečo vo svete biznisu dokázať.

    O pár rokov neskôr, aj spolu so svojimi dvomi bratrancami a priateľom. spoločne založili podnik, ktorý využíval uhlie na výrobu koksu. Spoločnosť niesla názov Frick Coke Company. V tomto období Henry sľúbil, že už v tridsiatke sa stane milionárom. Podnik bol úspešný a Henry ho chcel mať iba sám pre seba, požičal si preto od rodiny i priateľov, aby mohol skúpiť všetky partnerské časti a stať sa tak jediným vlastníkom.

    Henry Clay Frick
    podnikateľ Henry Clay Frick

    Spoločnosť premenoval na H. C. Frick & Company a postupom času zamestnával viac ako 1000 pracovníkov a stal sa monopolom rafinérskeho spracovania uhlia v Pensylvánii.

    Obrovskú slávu a bohatstvo mu však prinieslo až partnerstvo s Andrew Carnegiem a investovanie do výroby železa a ocele. Andrewa Carnegieho Henry stretol počas medových týždňov, ktoré so svojou novou manželkou Adelaide Howard Childs trávil v New Yorku.

    Henrymu sa vďaka partnerstvu podarilo získať kreslo v správnej rade Carnegie Brothers Steel Company a neskôr sa stal prezidentom spoločnosti. Z tohto miesta sa ho Andrew Carnegie snažil vehementne dostať a nerešpektoval ho v dôležitých finančných rozhodnutiach.

    Berkman a Frick v roku 1892
    Berkman a Frick (1892)

    V roku 1892 sa spoločnosť opäť zviditeľnila štrajkom zamestnancov, ktorí bojovali proti zníženiu minimálnej mzdy. Počas štrajku sa strhla bitka, kde o život prišlo desať mužov a ďalších šesťdesiat bolo zranených. Onedlho po štrajku sa na Henryho Fricka pokúsili spáchať atentát.

    Streľba zasiahla jeho ušný lalôčik, krk, no Henry si zachoval chladnú hlavu a aj s ťažkým zraneniami útočníka zastavil a ešte aj klasicky dokončil svoj deň za pracovným stolom v kancelárii a až potom vyhľadal lekársku pomoc. Napriek obrovskej prosperite spoločnosti, partnerstvo bolo v roku 1899 ukončené a v roku 1901 prebehla fúzia s US Steel.

    Henryho meno sa do povedomia dostalo aj neslávnou a tragickou udalosťou. Poľovnícky a rybársky klub, ktorý založil, sa podujal na opravu priehrady na jazere Conemaugh. Nedostatočné opravy spôsobili v roku 1889 Johnstownskú záplavu, ktorá pripravila o život až 2200 ľudí a spôsobila škodu 17 miliónov dolárov (dnes v hodnote 450 miliónov dolárov).

    Henry Clay Frick autogram
    autogram Henry Clay Frick

    Henry Clay Frick žil svojou búrlivou kariérou a svoje nervy upokojoval umením. Henry sa zberateľstvu umenia začal venovať už počas svojho pobytu v Pittsburghu, ktorý sa stal prvým domovom jeho mladej rodiny. O umenie sa však zaujímal už od svojej mladosti, kedy sa sám pokúšal kresliť.

    Henry Clay Frick a Helen Frick
    Henry Clay Frick a Helen Frick

    V Európe skupoval všetko, čo malo vysokú umeleckú hodnotu a vyjadrovalo harmóniu, ktorá mu v pracovnom živote tak chýbala. Obrazy, sochy, kresby, plastiky nesmeli zobrazovať boj, vojny, hrôzu alebo konflikt. Henry aj so svojou manželkou sa z Európy plánovali vrátiť na slávnej lodi RMS Titanic. Adelaide si však v Taliansku vytkla členok a tak svoju cestu na slávnej lodi odložili a vyhli sa tak tragédii.

    V Henryho umeleckej zbierke sa nachádza takmer 200 malieb svetoznámych majstrov ako Goya alebo Rembrandt. Okrem výtvarného umenie Frick zbieral francúzsky nábytok, porcelán, koberce a striebro. Po jeho smrti sa z jeho rezidencie v New Yorku stala vyhľadávaná galéria.

    Pre niektorých podnikateľ, pre ostatných patrón umenia, pre ďalších podliak. Henry Clay Frick sa zapísal do dejín amerického priemyslu svojou ambíciou, odvahou, úskokmi i nezničiteľnosťou a zároveň sa mu podarilo po sebe zanechať odkaz plný krásneho a vzácneho umenia, ktoré v jeho dome denne obdivujú stovky návštevníkov z celého sveta.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI

    Komentáre

    Najnovšie články

    Predchádzajúci článokAko správne písať emaily
    Ďalší článokAko môže blog zmeniť váš život

    Podobné články