today-is-a-good-day
Viac

    Najdôležitejšie ekonomické ukazovatele

    Treba brať do úvahy, že ekonomické ukazovatele sú relatívne a musíme ich porovnávať medzi dvoma krajinami menového páru. To znamená, že ak napríklad Britský HDP vyletí hore ešte nemusí zaručiť, že GBP bude mať väčší nárast hodnoty ako EUR. Musíme sledovať aj výsledky z európskej únie, aby sme mohli predpokladať pohyb menového páru...

    Treba brať do úvahy, že ekonomické ukazovatele sú relatívne a musíme ich porovnávať medzi dvoma krajinami menového páru.

    To znamená, že ak napríklad Britský HDP vyletí hore ešte nemusí zaručiť, že GBP bude mať väčší nárast hodnoty ako EUR. Musíme sledovať aj výsledky z európskej únie, aby sme mohli predpokladať pohyb menového páru.

    1. Úrokové miery

    Sú jedným z najdôležitejších ukazovateľov fundamentálnej analýzy, ktorý musí trader sledovať. Hovorí sa, že “peniaze točia svetom, ale úroky točia peniazmi.”

    Ak je povedzme v USA vyššia úroková miera v porovnaní s inými krajinami, tak sa USA stávajú lákavým miestom na uloženie peňazí. Úroky z úspor sú vyššie a tým stúpa dopyt po dolároch.

    Krajina s vyššou úrokovou mierou priťahuje viac zahraničných investorov a to spôsobuje dopyt a následne rast lokálnej meny.

    Ako úrokové miery fungujú?

    Ak ekonomika krajiny upadá a spoločnosti sú nervózne ohľadne budúcnosti, tak hľadajú spôsoby ako ušetriť peniaze. Následkom môže byť zníženie investícií. Centrálna banka môže znížiť úrokovú mieru, ktorú účtuje menším bankám za požičanie peňazí.

    To spôsobí, že aj menšie banky znížia úroky a spravia tak požičiavanie peňazí lacnejším. Lacnejšie úvery podporujú míňanie peňazí a tým aj ekonomický rast.

    Urokove miery
    Čo sa stane po znížení úrokových mier?

    • ak je požičiavanie peňazí lacnejšie, tak firmy a zákazníci míňajú viac, čo podporuje ekonomiku
    • nižšie úroky znamenajú menší výnos z uložených peňazí. Ľudia sú motivovaní peniaze míňať a nie šetriť
    • banky majú prístup k “lacnejším peniazom” a môžu znížiť náklady na hypotéky
    • stúpa hodnota nehnuteľností z toho dôvodu, že viac ľudí si ich môže dovoliť
    • klesanie hodnoty meny. Ak napríklad Británia zníži úrokovú mieru, tak pre investorov sa stane menej atraktívna a klesne dopyt po libre

    Zvyšovanie úrokových mier

    Má samozrejme opačný efekt ako ich znižovanie. Keď trhy očakávajú zvyšovanie úrokových mier, tak mena danej krajiny má tendenciu rásť. To bolo jedným z dôvodov, prečo USD rástol začiatkom 2015, keď FED zvažoval nárast úrokových mier.

    Keď krajina s nižšími úrokovými mierami začne dvíhať miery, tak to môže nalákať investorov aj napriek tomu, že sú ešte stále nižie ako v iných krajinách.

    Inteligentný investor skúsi vstúpiť na trh skôr ako samotné dvíhanie nastane, aby mal náskok pred ostatnými.

    2. Inflácia

    Niekedy nazývaná aj impulzom ekonomiky. Pamätáte si ako vám rodičia hovorili, koľko voľakedy stál chlieb? Celkom určite to bol zlomok súčasnej ceny. Ak si odložíte svoje peniaze pod matrac na 5 rokov, tak si za ne kúpite menej ako teraz. Toto zdražovanie alebo naopak znižovanie hodnoty peňazí sa nazýva inflácia.

    Inflácia je meraná ako percentuálny nárast cien určitého tovaru za merané obdobie.

    Inflácia vzniká vtedy, keď je na trhu viac peňazí ako tovaru. Tieto situácie sú normálne pre rastúce ekonomiky, kde ľudia postupne zarábajú a míňajú viac peňazí, ale import nestíha.

    Výhody inflácie

    • inflácia je znakom rastúcej ekonomiky. To znamená, že nárast inflácie je to, čo krajiny očakávajú po ekonomickej kríze. Ukazuje ochotu ľudí míňať peniaze
    • ak ste si požičali peniaze pred infláciou a ten čo vám požičal, infláciu neočakával, tak musíte vrátiť menej peňazí ako ste si požičali

    Ak sa váš plat dvíha spolu s infláciou, tak nemáte dôvod na obavy. Horšie je, ak váš plat rastie pomalšie ako inflácia.

    Nevýhody inflácie

    • neistota nad budúcnosťou spôsobuje, že spoločnosti a ľudia míňajú menej
    • ak ste ten čo požičia, tak sa vám vráti menej ako ste požičali

    3. Deflácia

    Je opakom inflácie. Spôsobuje to, že ceny za tovar a služby klesajú. Na chvíľku to môže byť fajn, ale dlhodobo to spôsobuje viac problémov ako úžitku.

    Ľudia nemajú radi neistú budúcnosť. Keď ceny klesajú, tak namiesto toho, aby viac nakupovali nastane presný opak. Začnú si myslieť, že ceny budú klesať ďalej a tak vyčkávajú a míňajú ešte menej. To môže vytvoriť reťazovú reakciu, ktorá vyústi do stagnácie.

    Ľudia nenakupujú > ceny idú dole > konzumenti vyčkávajú, lebo si myslia, že ceny pôjdu ešte nižšie > firmy nemajú príjem a prepúšťajú zamestnancov > so zvyšujúcou nezamestnanosťou sa situácia ešte zhoršuje > nakupuje sa čoraz menej a veľa spoločnosti bankrotuje…

    4. HDP – Hrubý domáci produkt

    Je jedným z kľúčových indikátorov, ktoré hodnotia situáciu a zdravie ekonomiky krajiny. Reprezentuje spoločnú hodnotu všetkých služieb a produktov vytvorených v krajine za dané obdobie. Pri tradingu zvyčajne sledujeme percentuálne zmeny HDP za štvrť roka.

    Zdravá ekonomika vykazuje rast HDP v rozmedzí 3,0 % – 3,5 %. Ak je HDP záporné 6 mesiacov po sebe, tak je to znakom začínajúcej sa recesie.

    Ak je HDP vyššie, tak to môže značiť zvýšenú infláciu. Pri nižšom HDP zase pravdepodobne poukazuje na zníženie dopytu zo strany zákazníkov a zvyšujúcu sa nezamestnanosť.

    5. Miera nezamestnanosti

    Ukazuje celkovú pracovnú silu krajiny, ktorá bola nezamestnaná v minulom mesiaci. Miera nezamestnanosti má veľký vplyv na silu meny, pretože priamo pôsobí na ekonomický rast krajiny.Ak je skutočná miera nezamestnanosti nižšia ako sa očakávalo, tak to má pozitívny vplyv na menu. To isté platí aj opačne.

    6. Politické udalosti

    Voľby, referendá, odvolania alebo rôzne škandály majú obrovský vplyv na ekonomickú situáciu krajiny. To samozrejme ovplyvňuje kurz menového páru, kde táto krajina figuruje.

    GBP:USD BrexitGBP/USD po vyhlásení výsledkov referenda o Brexite

    Krajina s nestabilnou politickou situáciou vyvoláva v investoroch neistotu a strach. To sú veci, ktoré žiadny investor nevyhľadáva a tak hľadajú priestor pre svoje peniaze inde.

    Odliv peňazí vyvoláva nárast ponuky v porovnaní s klesajúcim dopytom a to má za následok zníženie hodnoty meny.

    7. Kvantitatívne uvoľňovanie (QE)

    Keď sa v rokoch 2008-2009 začala kríza, veľa centrálnych bánk znížilo úrokovú mieru na, alebo až pod nulu. Ani to nestačilo na oživenie ekonomickej aktivity. Ďalším krokom boli mechanizmy, ktoré pumpovali nový kapitál do obehu. Jedným z týchto mechanizmov bolo kvantitatívne uvoľňovanie.

    Keď centrálne banky vykonávajú kvantitatívne uvoľňovanie tak v podstate tlačia (väčšinou digitálne) peniaze. Za nové peniaze nakupujú obrovské množstvo “bondov” (dlhopisy, obligácie) menších bánk a tým zvyšujú ich dostupný kapitál.

    Menšie banky samozrejme tieto peniaze môžu využiť na poskytnutie nových pôžičiek a hypoték, čo by malo spôsobiť ozdravenie ekonomiky.

    Keď je kvantitatívne uvoľňovanie presvedčivé a ľudia cítia, že centrálna banka robí všetko, aby odvrátila recesiu, tak to samotné môže nakopnúť ekonomiku.

    Záver

    Existuje samozrejme viac ekonomických indikátorov a faktorov, ktoré ovplyvňujú aktuálnu cenu. Tie čo som spomenul ale patria medzi tie najpodstatnejšie.

    Každý trader, ktorý to myslí s tradingom vážne by mal sledovať ekonomický kalendár a hlavne vyhlásenia predstaviteľov jednotlivých centrálnych bánk. Nikto nemá rád nepríjemné prekvapenia a raketový let trhu po dôležitom vyhlásení medzi takéto udalosti patrí.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články