Viac

    Nie, nedokážeme to!

    Najsilnejší politik Európy posledných rokov, Angela Merkelová, bola vždy pragmatická. Jej 75% podpora z čias pred utečeneckou krízou nebola náhodná.

    Moc korumpuje. Ako hovorieval lord Acton:

    „Moc má tendenciu ku korupcií, absolútna moc korumpuje absolútne. Všetci veľkí ľudia boli takmer vždy zlí ľudia“.

    Preto je dobré politikov obmieňať, najmä tých, ktorých triezvy úsudok zaslepila vlastná moc. Angela Merkelová je toho príkladom.

    Stelesnenie populizmu

    Najsilnejší politik Európy posledných rokov, Angela Merkelová, bola vždy pragmatická. Jej 75% podpora z čias pred utečeneckou krízou nebola náhodná.

    Ako zverejnil Spiegel, Merkelová má na zvyšovanie popularity skvelú stratégiu – zo štátnych peňazí si necháva platiť veľké množstvo prieskumov verejnej mienky. Tie jej dávajú nad konkurentmi obrovskú výhodu.

    Za rok si platí okolo 150 prieskumov verejnej mienky na všemožné témy. Tri prieskumy týždenne jej dávajú možnosť čakať so svojim názorom až do času, kým nie je isté, akým smerom sa vydá verejná mienka. A potom sa prikloní na stranu tohto trendu.

    Tomu sa hovorí skutočný populizmus.

    Keď kosa padla na kameň

    Všetko začalo v júli 2015 pri návšteve školy v Rostoku. Malé dievčatko z Palestíny sa kancelárky spýtalo, či bude môcť jej rodina ostať v Nemecku.

    Merkelová odpovedala, že nie je možné poskytnúť azyl každému a niektorí sa budú musieť vrátiť späť. Dievčatko prepuklo do plaču.

    Čo nasledovalo, bolo masové odmietnutie bezcitného prístupu kancelárky. Tá si uvedomila, že nabudúce sa musí zachovať lepšie. Šancu dostala už čoskoro, keď sa v Maďarsku vzbúrili utečenci a začali pochodovať na Budapešť.

    Vtedy Merkelová predniesla pamätná slová:

    „Wir schaffen das“.

    Týždne bola Merkelová a jej politika vítania v médiách oslavovaná. To, čo nasledovalo, však nedokázala predvídať. Jej slová pritiahli do Nemecka stovky tisíc utečencov. No čo bolo pre ňu horšie, verejná mienka sa začala rýchlo otáčať.

    Merkelová zistila, že populizmus stojí na vratkých nohách.

    Kto nie je s nami, je proti nám

    Jej túžba opäť zvýšiť svoju popularitu viedla k dookola opakovanému My:

    „Dokážeme to, pretože Nemecko je silné“.

    No zdá sa, že Nemecko už také silné nie je a na rad prichádza európske My. No nakoniec My nie je o ničom inom ako o veľkom Ja.

    Čo môže byť pre politika hanebnejšie ako používať My? Tí, ktorí so mnou súhlasia sú My, a tí ostatní sú Oni. Kto nehrá s nami, hrá proti nám. A tak Merkelová polarizuje nielen Nemecko ale celú Európu.

    A zdá sa, že to tak rýchlo neskončí. Kancelárka sa sama nevzdá. No realita ju dobieha rýchlo. Počas leta boli zverejnené prieskumy, že z milióna utečencov najväčšie nemecké firmy zamestnali iba 54 z nich. Sotva číslo podporujúce ich rýchlu absorpciu do trhu práce.

    Podobnosť so Slovenskom čisto náhodná

    Moc korumpuje. Nielen na Slovensku, rovnako aj v Nemecku. Je v konečnom dôsledku na ľuďoch, koľko moci dajú politikom. Alebo ešte lepšie povedané – ako rýchlo dokážu politikovi moc zobrať.

    Súčasná podobnosť Slovenska a Nemecka nemusí byť čisto náhodná…


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články