Viac

    Päť krokov ako nežiť od výplaty k výplate – II.časť

    V dnešnom článku Vám prinášame ďalších päť typov na to, ako nežiť od výplaty k výplate. Podarilo sa Vám aplikovať do Vášho finančného života niektoré typy z predchádzajúceho článku?...

    V dnešnom článku Vám prinášame ďalších päť typov na to, ako nežiť od výplaty k výplate. Podarilo sa Vám aplikovať do Vášho finančného života niektoré typy z predchádzajúceho článku?

    Tu je ďalších päť typov…

    Ak Vám príde výplata na účet, nastavte si automatický prevod na sporiaci účet vo výške 10 % z Vášho príjmu. Inými slovami zaplaťte najprv sebe. Miniete len to, čo Vám ostalo a hlavne si začnete vytvárať rezervu na horšie časy.

    Vytvorte si rezervný fond. Ak si vypestujete zvyk odkladať si z každej výplaty 10 % pre seba, uvidíte ako rýchlo sa Vám to podarí.

    Výška rezervného fondu by mala dosahovať Váš šesť mesačný príjem. Ak Váš fond túto výšku už dosiahol, určite neprestávajte s odkladaním. Veď peňazí nie je nikdy dosť.

    Snažte sa držať Vaše úvery na uzde. Pokiaľ máte viacej úverov, skonsolidujte ich do jedného. Snažte sa ich spojiť tak, aby ste mali najnižší úrok a najnižšiu splátku. Odolajte pokušeniu načerpať nový úver alebo navýšiť si skonsolidovaný úver o bezúčelovú časť.

    Rozdiel medzi novou splátkou a pôvodnou splátkou automaticky odložte. Toto sú peniaze s ktorými ste nerátali a bez problémov ste vedeli existovať aj bez nich.

    Ak máte v peňaženke kreditnú kartu, zrušte ju. Kto vie hospodáriť s peniazmi, nepotrebuje kreditku. Kupuje si len to, na čo má peniaze. Vyhýba sa zbytočnému zadlžovaniu.

    Navyše v spoločnom registri bankových informácií (SRBI) sa nachádza informácia o tom, že vlastníte kreditnú kartu. A môže vám to skomplikovať cestu napríklad ku získaniu hypotekárneho úveru.

    Myslite na celkové náklady. Ak si kupujete drahú vec na splátky, nezaujímajte sa len o mesačnú splátku. Pýtajte sa na celkovú sumu, ktorú zaplatíte.

    Až keď uvidíte, koľko celkovo zaplatíte, vtedy začnete zvažovať nákup. Uvedomíte si, či danú vec skutočne potrebujete. Vyhnete sa zbytočným, impulzívnym nákupom.

    Ak spoznáte vlastné výdavky a odstránite zbytočné výdavky, len vtedy dokážete ušetriť pár eur navyše. Už ďalší týždeň prinesieme ďalších päť typov.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI


    Finančná akadémia

    Spoločnosť poskytujúca finančné vzdelávanie. Ako hovoríme: „Schopnosť správne narábať s peniazmi je umením.” Učíme ľudí zamyslieť sa nad vlastnými peniazmi. Najprv premýšľať a potom míňať.

    Ako prví sme uviedli na Slovensku Finančné pexeso a Slovník finančnej gramotnosti. Tešíme sa aj rastúcemu záujmu o naše prednášky. Efektívne hospodárenie s peniazmi sa dostáva čoraz viac do popredia. Najlepšie to vystihuje náš slogan: „Byť finančne gramotným je IN.”

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články