Finančné trhy boli počas druhého januárového týždňa v konsolidačnom móde pri absencii dôležitých ekonomických správ.

Rýchlosť rallye rizikových aktív po zvolení Donalda Trumpa za nového amerického prezidenta pri absencii výraznejšieho prehodnotenia rastu ekonomík či ziskov podnikového sektora viedla k polemike, či nie je prestrelená a či nepredbehla svoj tieň.

Najmä keď rastú obavy, či budú Trumpove sľuby aj rýchlo implementované, čo stálo za oslabením dolára.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku uplynulý týždeň len prešľapovali na mieste, keďže im chýbal výraznejší impulz pre pohyb. Trumpovej rallye sa postupne míňa para.

Sľuby o znižovaní daní, veľkých vládnych výdavkoch a o deregulácii americkej ekonomiky už nestačia na ďalší rast akcií. Investori chcú vidieť reálne kroky a rýchlu implementáciu novej hospodárskej politiky prichádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa.

Absencia jej detailov plánov a časového harmonogramu počas prvej tlačovej konferencie D. Trumpa od novembrového zvolenia spôsobila frustráciu a zahatila pokračovanie rastu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny vládnych dlhopisov sa končili v zelenej nule, keď ich výnosy mierne klesli v reakcii na pokles cien ropy a na rast neistoty súvisiacej s rýchlosťou implementácie prorastových opatrení novou Trumpovou vládnou administratívou.

To zatienilo aj zverejnenú zápisnicu z decembrového zasadnutia ECB, ktorá ukázala silný konsenzus smerom k spomaleniu tempa kvantitatívneho uvoľňovania, čo naznačuje, že jeho koniec by mohol byť relatívne blízko.

Výsledkom bol pokles 10-ročného amerického výnosu o dva bázické body na 2,4 percenta, pričom klesali aj výnosy francúzskych, talianskych či španielskych štátnych dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v minulom týždni pokračovalo v raste, ktorý podporuje rast očakávaní, že rozsiahly reformný program nastupujúceho prezidenta Spojených štátov D. Trumpa nebude implementovaný rýchlo, respektíve že veľké vládne výdavky nedokážu výraznejšie podporiť rast a povedú skôr k stagflácii.

Žltému kovu navyše pomohol aj slabnúci dolár, v ktorom je denominovaný. Komodita tak vzrástla o 2,10 percenta a priblížila sa k 1200-dolárovej hranici za trójsku uncu.

Ropa, naopak, zaznamenala v minulom týždni pokles, keď medzi obchodníkmi rástla nedôvera v dodržiavanie dohody o znížení jej produkcie krajín OPEC a ďalších zapojených krajín.

Cene nepomohli ani ubezpečenia Kuvajtu, ktorý na zníženie produkcie dozerá, ani vyhlásenie Saudskej Arábie, že produkciu zníži pod úroveň uvedenú v dohode, keď rástli zásoby v USA a trhy vidia aj riziko v podobe rastu produkcie v Líbyi, ktorá dostala v rámci OPEC výnimku zo znižovania ťažby.

Americký benchmark WTI tak v ostatnom týždni poklesol o rovné tri percentá na úroveň 52,37 amerického dolára za barel a severomorský brent o 2,89 percenta na 55,45 amerického dolára za barel.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár v ostatnom týždni zoslabol voči košu hlavných svetových mien na mesačné minimá, pričom voči euru zoslabol o vyše jedno percento na 106,4 dolárového centra.

Na oslabení dolára sa podpísala najmä prvá tohtoročná tlačová konferencia nastupujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa. Na nej sa totiž venoval najmä otázkam protekcionizmu, ktorý je okrem iného spojený aj so slabšou domácou menou, a tvorbe pracovných miest vo výrobnom sektore.

Opomenul pritom očakávané znižovanie daní či repatriáciu ziskov spoločností zo zahraničia. Voči euru slabla aj britská libra, keď sa v minulom týždni začali objavovať špekulácie o možnom naklonení britskej premiérky Theresy Mayovej k tvrdému brexitu.

Britská libra sa tak voči spoločnej mene eurozóny v ostatnom týždni zoslabla o 1,64 percenta na 87,1 britskej pence.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?