Ropa aj zlato zažili prelomový týždeň…

Po váhavej stagnácii indexu Bloomberg Commodity z posledných troch týždňov, dosiahla jeho úroveň minulý týždeň trojmesačné maximum. Ťahal ho nahor najmä energetický sektor.

Rástol benzín ako aj ropa, ktorá dokonca už rastie štvrtý týždeň za sebou. Ropa sa zotavila po prepade z polovice januára a vytvára tak dojem, že svoje minimá má už za sebou.

Rastúci dopyt po benzíne a slabšia produkcia v USA v kombinácii s poklesom dodávky zo strany OPECu viac ako vyvážila nárast zásob a obavy, že stretnutie organizácie OPEC a Ruska, plánované na 20. marca, by neprinieslo žiadané výsledky.

bbg

Priemyselné kovy sa po silných rastoch minulý týždeň stretli s realitou. Predchádzajúci rast vyplýval z očakávaní, že Čína príjme opatrenia na podporu rastu a tým podporí dopyt po kľúčových komoditách, ako napríklad kovoch.

Železná ruda má vďaka najväčšiemu jednodennému prírastku v histórii, ktorý dosiahla minulý pondelok, za sebou bláznivý týždeň. Výsledkom je mesiac trvajúca rely poháňaná doplňovaním zásob čínskych hút a poklesom dodávok z dôležitých prekladísk v Austrálii a Brazílii.

Dôvera v zlato

Zlato dosiahlo minulý týždeň svoj jednoročný rekord. Nahor ho pohnala nová dávka stimulov zo strany ECB, ktorá však napriek očakávaniam poslala euro voči doláru nahor a nie nadol. Nákupné šialenstvo investorov používajúcich burzové deriváty napriek tomu pokračovala vo všeobecnom očakávaní rastu ceny zlata.

commodity performance

Ropa Brent dosiahla vysokú zatváraciu hodnotu na úrovni 41,50 dolárov za barel a zmazala tak zhruba polovicu zo straty od minulého októbra. Váhavé obchody z minulého týždňa naznačujú, že Brent dosiahol hornú hranicu rezistencie.

Opäť sa objavujú obavy, že trh predbehol reálne fundamenty a vzniká tak riziko, že by cena mohla klesnúť.

Hovorí za to minimálne graf nižšie, podľa ktorého portfólio manažéri v súčasnosti držia rekordný hrubý objem dlhých pozícií na Brent a WTI. Je to dovedna až 726 miliónov barelov, ktoré sú nastavené na očakávania vyššej ceny.

crude oil

Graf nižšie ukazuje, že súboj aktuálne prebieha na úrovni okolo 40,70 dolára. Nad ňou už podľa nás vyvstáva vyššie riziko toho, že trh predbehne fundamenty. Z krátkodobého hľadiska by sa Brent mohol dostať aj na 44 dolárov, no nasledovať bude potom pravdepodobne ďalší predaj. Prielom pod 39 dolárov by bol signálom ďalšieho oslabovania až k hodnote 36, či až 34,25 dolára za barel.

Zlato si stále drží svoju priazeň. A to nie len u investorov používajúcich derivátové produkty. Počas uplynulého týždňa síce kleslo, no našlo podporu na úrovni 1237 dolárov za uncu. Žiadne náznaky panického výpredaja sme zatiaľ nezaznamenali. Potvrdzuje to náš názor, že i napriek protivetru prichádzajúceho z nárastu cien akcií a stabilizácie komodít sa psychológia trhu zmenila.

Väčšia časť z 275 ton, ktoré získali investori od začiatku roka, držia pravdepodobne dlhodobý investori vracajúci sa k zlatu kvôli nízkym, alebo dokonca záporným depozitným sadzbám.

Stretnutie predsedníctva ECB vo štvrtok viedlo k ďalšiemu znižovaniu sadzieb a rozšíreniu programu výkupu dlhopisov. Pomohlo to zotaviť sa zlatu, v neposlednom rade aj vďaka prekvapivému oslabeniu amerického dolára. Na záver rušného týždňa získalo zlato, dolár aj akcie.

Predpokladáme, že žltý kov sa bude ďalej konsolidovať v pásme s hornou hranicou na 1310 dolárov. Napriek protivetru teda zlato smeruje nahor.


  • Zdroj: Saxo Bank
  • Autor: Ole Hansen