Viac

    Tomáš Baťa. Poctivou prácou ku splneným snom

    Pre inšpiráciu, ako uspieť a koho príklad v podnikaní nasledovať, netreba chodiť ďaleko. Svoj vzor ľahko nájdete v českom podnikateľovi a zakladateľovi obuvníckej firmy s dnes už veľkým a zvučným menom...

    Pre inšpiráciu, ako uspieť a koho príklad v podnikaní nasledovať, netreba chodiť ďaleko. Svoj vzor ľahko nájdete v českom podnikateľovi a zakladateľovi obuvníckej firmy s dnes už veľkým a zvučným menom.

    Muž, ktorý si svoju cestu k úspechu vydláždil poctivou prácou, originálnymi inováciami, čestným manažmentom a férovým prístupom, Tomáš Baťa.

    Tomáš Baťa sa narodil 3. apríla 1876 v českom Zlíne, kde o 18 rokov aj spolu s bratom Antonínom ml. a sestrou Annou založil obuvnícku firmu pomenovanú práve po ich rodinnom mene – A. & T. Baťa.

    Obuvnícka firma sa svojou sériovou výrobou líšila od dovtedajšej zákazkovej výroby obuvi. Z malého podniku postupne vyrástla prosperujúca spoločnosť, ktorá v sebe združovala živý komplex výroby a obchodu.

    Potom, ako sa sestra Anna vydala a brat Antonín narukoval, vedenie spoločnosti zostáva výhradne na Tomášovi. Vo výrobnom procese si zakladal hlavne na poriadku a disciplíne.

    Baťa sa od konkurencie odlišoval aj svojimi produktami. Začal s výrobou prevratnej novinky – ľahkej plátennej obuvi, tzv. Baťovky, ktoré sa stali absolútnym hitom po celej Európe. Už v roku 1905 firma s 250 zamestnancami vyrába 2200 párov topánok denne a politika spoločnosti do popredia stavia zákazníka.

    „Náš zákazník, náš pán.“

    Tomáš Baťa bol známy pre zavádzanie originálnych metód riadenia výroby a kreatívnych prístupov v obchode. Dával si záležať na udržiavanie zdravej motivácie svojich zamestnancov a jeho postupy v riadení sú dodnes používané ako príklady vrcholového manažmentu.

    Okrem aktívneho obchodného ducha Tomáš Baťa vynikal aj svojou nezištnosťou, štedrosťou a zmyslom pomáhať žiť obyvateľom mesta Zlín lepší život. O ľudí sa úprimne staral, novorodenci dostávali do vienka 1000 Kč.

    Baťa okrem obuvníckej výroby v továrniach dal postaviť aj predajne, domy služieb, tehelne, stolárstva i ďalšie prevádzky a celkovo architektonicky prestaval mesto Zlín, kde sa stal aj starostom.

    Angažoval sa aj v oblasti vzdelávania, kde prízvukoval hlavne dôležitosť celoživotného vzdelávania, pre svojich potencionálnych zamestnancov zriadil aj odbornú školu – Baťova škola práce pre Mladých mužov a Mladé ženy.

    Ako starosta sa zaslúžil aj o zriadenie nemocnice, presadzoval projekty diaľkovej, železničnej, leteckej, riečnej a cestnej dopravy v rámci okolia Zlína i celého Československa. Kam Tomáš Baťa vstúpil, to dostalo novú a lepšiu tvár s jeho podpisom.

    V roku 1932 Tomáš Baťa tragicky zahynul pri havárii lietadla, ale jeho firma, ktorú založil medzi nami zostáva ako dôkaz, že aj s férovým prístupom a vytrvalou poctivou prácou sa dá uspieť a zmeniť život nielen sebe, ale svojmu okoliu.

    Svojím odkazom sa zapísal medzi najväčších podnikateľov svojej doby a jeho meno i spoločnosť Obuv Baťa sa dnes radí medzi značku kvality a poctivej práce.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články