AKCIOVÉ TRHY

Americký akciový index dosiahol v uplynulom týždni nové historické maximá, Nasdaq Composite takisto prepisoval históriu v intradenných maximách, pričom široký S & P 500 sa na očný kontakt tiež priblížil k rekordným úrovniam.

Stál za tým pozitívny sentiment po amerických prezidentských voľbách, kde investori špekulujú, že očakávaný prorastový program novej administratívny prezidenta Donalda Trumpa prispeje k zrýchleniu ekonomického rastu, a teda aj k rastu výnosov z akciových investícií.

Európske akciové trhy však napriek oslabeniu eura a napriek očakávaniu predĺženia kvantitatívneho uvoľňovania ECB stagnovali.

Fiškálne stimuly ani výrazná akcelerácia rastu európskych ekonomík nie sú v dohľade, naopak, trhy začínajú kalkulovať s rôznymi politickými rizikami, začínajúc referendom o zmene ústavy v Taliansku cez pretrvávajúce otázniky brexitu až po prezidentské voľby vo Francúzsku.

Na týždennej báze preto Euro Stoxx 50 klesol o 0,3 percenta pri stagnácii nemeckého indexu DAX 30, pri raste francúzskeho indexu CAC 40 o 0,3 percenta a britského indexu FTSE 100 o 0,7 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov rástli o 20 bázických bodov a posunuli sa na hladinu 2,35 percenta, najvyššiu od leta 2015, keď trhy prepočítavajú rýchlosť sprísňovania menovej politiky Fedu vzhľadom na očakávané rýchlejšie tempo rastu inflácie po uvedení prorastových opatrení Trumpovej administratívy do praxe.

Nemecké výnosy však prestali sledovať americký trh a stagnovali pri 10-ročnej splatnosti okolo úrovne 0,3 percenta, keďže trhy predpokladajú veľkú divergenciu vo vývoji menových politík Fedu a ECB, od ktorej sa očakáva predĺženie programu nákupu aktív minimálne o šesť mesiacov, teda aspoň do septembra 2017.

Zároveň rástli rizikové prirážky periférií eurozóny, keď sa do pozornosti dostávajú rôzne politické riziká ako francúzske prezidentské voľby či talianske referendum o zmene ústavy, ktoré by mohli vyústiť do posilnenia vplyvu antisystémových strán.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v ostatnom týždni pokleslo o 1,6 percenta a zastavilo sa na 8,7 dolára nad významnou psychologickou úrovňou 1 200 dolárov za trójsku uncu.

Pod pokles sa podpísala najmä klesajúca averzia k riziku, ale aj prakticky kompletné zacenenie decembrového zvýšenia základnej úrokovej sadzby v USA, ktorého pravdepodobnosť sa podľa futures kontraktov pohybuje okolo 95 percent.

Trhy zároveň očakávajú, že Fed bude musieť na budúci rok pokračovať v zvyšovaní sadzieb pre rýchlejší inflačný vývoj po implementácii rôznych prorastových opatrení novým prezidentom D. Trumpom.

Ropa, naopak, začiatkom minulého týždňa prudko vzrástla vzhľadom na rast pravdepodobnosti, že OPEC by sa mohol koncom novembra definitívne dohodnúť na obmedzení produkcie, k čomu by sa potenciálne mohlo pripojiť aj Rusko.

V ostatných dňoch totiž mali relatívne optimistické slová o možnosti dosiahnutia dohody predstavitelia Rijádu, Kremľa, ako aj Teheránu a Bagdadu. Americký benchmark WTI tak vzrástol o 5,3 percenta na 45,69 amerického dolára za barel a severomorský Brent o 4,7 percenta na 46,86 amerického dolára za barel.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár minulý týždeň neúnavne silnel voči euru počas 10 dní, čo predstavuje najdlhšie rallye od vzniku spoločnej meny v roku 1999.

Euro tak voči doláru zoslablo o 2,5 percenta na 105,88 dolárového centa, zatiaľ čo japonský jen zoslabol až o 3,82 percenta na 111,04 jenu za americký dolár a dostal sa tak na päťmesačné minimá.

Dolárový index, ktorý meria silu amerického dolára voči košu hlavných zahraničných mien, vzrástol na 13,5-ročné maximá.

Americkej mene pomáhajú najmä očakávania silnej reflačnej politiky vlády Donalda Trumpa sľubujúcej rozsiahle fiškálne a štrukturálne zmeny, ktoré by v konečnom dôsledku nútili Fed k dynamickému uťahovaniu monetárnej politiky.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?