„Nemôžete zabrániť všetkým negatívnym myšlienkám,
aby vznikli a napadli vám, ale môžete ovplyvniť to,
ktoré myšlienky vám majú zostať v hlave.“

Ste tam, kde ste a ste tým, kým ste vďaka vášmu navyknutému spôsobu myslenia. Vaše myšlienky majú schopnosť tvoriť a v konečnom dôsledku vytvárajú vašu realitu.

Ako povedal Ralp Waldo Emerson:

“Človek sa stáva tým, na čo väčšinu času myslí”.

Ak teda zmeníte svoje myslenie, zmeníte aj svoj život.

Uvedomenie vytvára voľby. Vytvára možnosti. Ak nasadnete na divokého koňa, o ktorom ste si mysleli, že je krotký, zhodí vás a vykope vám zuby. Ale keď viete, že kôň je divoký, môžete s ním podľa toho zaobchádzať. Uvedomíte si, že je divoký a rozhodnete sa, ako sa k nemu postavíte a čo s ním urobíte.

Koučovanie je proces, ktorý nám (pri sebakoučovaní) a iným ľuďom (pri koučovaní) pomáha objavovať neužitočné vzorce myslenia a nahrádzať ich tými užitočnými a prínosnými.

Uvedomte si, že aj koučovaním svoj mozog dokážete vytrénovať a mať pod svojou kontrolou, že s ním dokážete pracovať, že dokáže byť váš spoločník a nie nepriateľ, že dokážete urobiť vedomé rozhodnutia, ste schopnípracovať so svojimi postojmi a myšlienkami, so svojim životom, zmeniť a upraviť svoj život, že dokážete vytvárať nové návyky.

Ste schopní kontrolovať svoje postoje voči udalostiam, ktoré sa vo vašich životoch dejú. Máte nielen moc ale ajvoľbu rozhodnúť sa, čo si o ktorej situácii pomyslíte , ako si budete interpretovať a vykladať životné okolnosti.

Vyskúšajte nasledujúcu techniku – ak si uvedomíte, že ste do svojej mysle vpustili myšlienku, ktorá vám spôsobuje nepríjemné pocity, ihneď ju podrobte paľbe otázok:

  • Pomáha mi táto myšlienka, alebo mi ubližuje?
  • Dostáva ma táto myšlienka bližšie k cieľu, alebo ma od neho vzďaľuje?
  • Motivuje ma táto myšlienka k činu, alebo mi v ňom zabraňuje, pretože vo mne vyvoláva strach a pochybnosti o sebe?

Na to, aby ste sa mohli pohnúť z miesta, kde ste, na akékoľvek iné miesto, potrebujete naštartovať proces uvedomenia si, aký je váš súčasný stav. Potrebujete si uvedomiť, čo sa skutočne deje a či je to to, čo skutočne chcete aby sa dialo.

Je to o uvedomení si súčasneho stavu a rozhodnutí sa, či ste s týmto stavom spokojní alebo naopak nespokojní. Predchádzajúca koučovacia technika je skvelým začiatkom procesu uvedomenia.

Príležitosť na uvedomovanie si dostávame zakaždým, keď cítime nespokojnosť so svojím životom. Zakaždým, keď si prajeme zmenu niečoho zabehnutého alebo máme chuť vydať sa novým smerom, dostávame šancu zastaviť sa a spýtať sa sami seba, čo presne pre seba chceme.

Položte si nasledujúcu otázku na plné uvedomenie:

Žijete život, po akom túžite?

Ak áno, dovoľte, aby som vám pogratuloval, a povedal vám, že sa skutočne z toho teším, predpokladám, že ste šťastný a úspešný človek. Len tak ďalej. Napredujte.

Ak však nežijete život, po akom túžite, potom znie ďalši otázka:

Čo je dôvodom, že nežijete život, po akom túžite?

A vo chvíli, keď sa touto otázkou začnete zaoberať, prichádza k ďalšiemu dôležitému uvedomiu. Pravdepodobne objavíte množstvo sabotujúcich a obmedzujúcich myšlienok, strachov a obáv, reálnych či vymyslených prekážok, skrátka súbor vecí, kvôli ktorým ste sa doteraz nepohli. A to považujem za dôležité uvedomenie.

Vyprovokujem vás ešte jednou:

“Čo budete robiť, keď od vás zrazu nikto nič nebude očakávať? Čo budete robiť, ak prestane plniť očakávania iných?”

Čo by sa zmenilo, keby bol váš život v akejkoľvek oblasti, aspoň o 10% lepší?

Páčilo by sa vám to? Čo by to prinieslo do vášho života? Čo by mohlo byť tých 10%? Ako by ste tých 10% mohli dosiahnuť?

Keby ste mohli na sebe, alebo na svojom živote zmeniť jednu jedinú vec, čo by to bolo?

“A koľkokrát ste si už predstavovali, že to zmeníte?”

Aký je dôvod, že ste to doteraz nezmenili?

Čo vás zastavilo? Aké prekážky sa vám postavili do cesty? Aké výhovorky ste použili? Akými myšlienkami či voľbami ste sabotovali samých seba?

Prestaňte tvrdiť že ste v pohode, prestaňte predstierať, že je všetko v poriadku. Prestaňte tvrdiť, že to nie je až také zlé, prestaňte klamať samých seba a točiť sa v bludnom kruhu.

„Čo vlastne chcete a kam smerujete?, Čo plánujete urobiť so svojou budúcnosťou?“

Základom akejkoľvej zmeny v živote, akéhokoľvek posunu je uvedomenie si súčasnej situácie. Uvedomenie si toho, čo sa deje. Uvedomenie si, s ktorou časťou svojho života spokojní ste a s ktorou nie ste. Uvedomenie si, že niečo s tým chcete robiť. A najmä uvedomenie si, že máte voľbu so svojim životom niečo urobiť.

Uvedomenie je zameranie pozornosti, zameranie našej mysle. Na čokoľvek zameriame svoju plnú sústredenú pozornosť, to si dokážeme naplno uvedomiť. Uvedomenie je sprítomnenie niečoho v našom vedomí.

Uvedomovať si znamená byť bdelý. Schopnosť hodnotiť vlastné jednanie, zaujať k nemu postoj; zahŕňa aj uvedomenie si hodnotenia vlastnej osoby na základe posúdenia iných ľudí.

Uvedomovanie znamená dokázať vyťažiť z každej situácie to podstatné, zamerať sa na ponaučenia.

Pozorovanie (vidieť)
(pozorujete svoj život, nehodnotíte ho iba pozorujete)
|
Pocit nespokojnosti/zaseknutia (pocítiť)
(cítite nespokojnosť s niečim konkrétnym vo vašom živote)
|
Uvedomenie (prežiť si to a vedieť)
(uvedomíte si, že niečo nie tak, ako by ste chceli, a že to chcete inak
a uvedomíte si, že nie ste obeť a že s tým dokážete niečo urobiť)
|
Voľba (chcieť to zmeniť)
(uvedomíte si, že máte voľbu to zmeniť a rozhodnte sa, že s tým niečo urobíte)
|
Cieľ (vidieť to)
(stanovíte si cieľ a pomenujete si, čo má byť na konci vášho snaženia inak, ako dnes)
|
Jednanie – Konanie – Čin (zmeniť to)
(pustíte sa do akcie, naplánujete si konkrétne kroky a jednáte)
|
Výsledná zmena (vybudovať nový návyk)
(pozitívna zmena vo vašom živote, nový stav, nový návyk atď.)

Na záver som pre vás pripravil ešte jednu skvelú techniku na plné uvedomenie si súčasného stavu. Buďte prosím k sebe úprimní:
• „Čo práve teraz robím?‘ (čomu sktuálne vo svojom živote venujete celú svoju pozornosť)
• „Čo je cieľom toho, čo práve teraz robím?‘ (uvedomte si naplno, čo je skutočným cieľom vášho snaženia)
• „Prečo práve teraz robím práve to, čo robím?‘ (uvedomte si naplno, čo je motívom danej činnosti, čo vás k nej motivuje, prečo robíte to, čo robíte vo svojom živote)
• „Je to, čo práve teraz robím to, čo robiť chcem?‘ (uvedomte si, či to, čo práve teraz vo svojom živote robíte, je skutočne to, čo robiť chcete)
• „Ak to, čo práve teraz robím nie je to, čo robiť chcem, čo potom skutočne chcem robiť, ale práve teraz to nerobím?‘ (uvedomte si, čo skutočne robiť chcete, ale z akéhokoľvek dôvodu to nerobíte)


Mgr. Ján Dubnička, ACC (ICF) – brain based coach

Je medzdubnickainárodne certifikovaný kouč – International coach federation (ACC). Results Coaching Systems študoval u spoločnosti NeuroLeadership Group a študoval priamo pod vedením „praotca“ koučingu a autora metódy Inner Game – Timothyho Gallweya. Je expert na neuroleadership, koučovanie podľa mozgu, presvedčivú komunikáciu, motiváciu s rešpektom. Nadnárodným spoločnostiam pomáha budovať vysoko efektívne a angažované tímy, jeho rukami prechádzajú mnohí top manažéri, majitelia firiem, politici a športovcom pomáham dosahovať vysoké a stabilné výkony. Je autorom manuálu pozitívneho myslenia „Vytvorte si život, po akom túžite“.