7 zásad lídra alebo ako viesť tím

3471

Nedávno na mojom obľúbenom webe FirstClass.cz vyšiel článok “7 zásad lídra aneb Jak vést tým”. Rozhodol som sa, že sa vyjadrím k jednotlivým zásadám spomenutých v článku.

Treba si najprv uvedomiť jednu zásadnú vec. Princípy úspechu a leadershipu platia v klasickom podnikaní, MLM či športe. Ak chcete uspieť, musíte si jednotlivé princípy úspechu osvojiť. Toto je potrebné prijať ako fakt a denne na tom pracovať.

Jednou z možností ako na to, je sledovanie a študovanie úspešných ľudí. Čo robia, ako rozmýšľajú a konajú. Čo radia úspešní ľudia?

Pracujte v tíme

Vašou úlohou je v MLM podnikaní vychovávať lídrov. Bez tejto činnosti nebude Vaša sieť rásť. Vy predsa chcete, aby Vám podnikanie rástlo, nie?

Nepoľavujte, veďte dennodenne

To, že niekoho zaregistrujete, tým to nekončí, ale práve naopak, začína. Ľudia potrebujú permanentne viesť. Každý, kto začne s Vami spolupracovať, tak jeho motivácia raz rastie, inokedy klesá. Preto, aby motivácia ľudí, čo s vami spolupracujú rástla, potrebujú lídra, na ktorého sa môžu spoľahnúť.

Z potenciálu vymačkajte čo najviac reality

Každý máme v sebe obrovský potenciál. Žiaľ nevyužívame ho maximálne. Úlohou lídra je, aby jeho ľudia využívali svoj potenciál čo najviac. Čím ho budú využívať viac, tým budú úspešnejší a líder tiež.

Nerozprávajte, ukazujte!

Na tomto stojí Váš úspech v podnikaní. Nestačí, len hovoriť, čo by bolo potrebné urobiť, ale treba konať. Treba ísť príkladom a tento príklad ukazovať ľudom vo vašom tíme.

Veďte rešpektom, nie rozkazom

Ja sám som nikdy nemal rád ľudí, ktorí mi hovorili, že musím rešpektovať práve toho a toho človeka. Líder je ten, koho nasledujú ľudia, lebo ho rešpektujú a dôverujú mu. Má výsledky, pracuje na sebe a pre svojich ľudí.

Byť priateľ neznamená hovoriť druhému to, čo chce počuť

S ľuďmi v tíme musíte dobre vychádzať a byť priateľmi. Pokiaľ tomu tak nebude, nevyťažíte maximálny potenciál. Musia pochopiť, že medzi priateľmi odpoveď automaticky neznamená, že počujú to, čo počuť chcú. Priatelia si neklamú.

Líder je najvyššie, ale rozhodne nie je najdôležitejší 

Ľudia vo vašom tíme musia vedieť, že dôležitejší sú práve oni a nie vy. Vy ako líder ste už  nejaký úspech zažili, ale úspech musia zažiť aj ľudia, s ktorými spolupracujete. Veď preto ich vediete.

Toto bolo len 7 zásad, ktoré, keď si osvojíte, pomôžu vám pri vedení ľudí vo vašom tíme. Práca v tíme je nesmierne dôležitá. Každý nový človek vo vašom tíme alebo obchodný partner sa musí integrovať. V tíme je preto, aby sa mohol zlepšiť on sám, ale aj aby pomohol zlepšiť sa aj ostatným.

Prajem vám veľa úspechov!

Volám sa Dušan Daniel, podnikám v oblasti sieťového marketingu (MLM) a zaoberám sa osobným rozvojom a motiváciou. Viac o tom, kto som a čo robím sa dozviete na mojom blogu dusandaniel.sk

Dušan Daniel

 

PRIDAŤ KOMENTÁR