test
Viac

  Akcie spoločnosti Tesla na historických maximách

  Tesla sa valuáciou dokonca blíži k najväčším americkým automobilkám, akými sú Ford či General Motors. Veľkosťou operácií im však Tesla nesiaha ani po členky. Zatiaľ čo totiž obe automobilky s vyše storočnou históriou predávajú milióny áut ročne, Tesla dodala zákazníkom v roku 2016 menej ako 80-tisíc vozidiel.

  Spoločnosť Tesla by v nasledujúcich mesiacoch mala odhaliť revolučné produkty. Očakávaný elektromobil s názvom Model 3 by mal byť v roku 2017 sprevádzaný aj elektrickým ťahačom a funkciami autonómneho riadenia vozidla. Práve autonómne riadenie by malo navyše byť kľúčovým v taxislužbe, ktorú spoločnosť plánuje prevádzkovať. Jej CEO Elon Musk navyše len pomerne nedávno odhalil nový produkt – solárne strechy, ktoré sú efektívnejšie ako doterajšie produkty na trhu.

  Aj vzhľadom na tieto udalosti vzrástla hodnota akcií iba počas troch mesiacov o takmer 50 percent. Wall Street však začína nad týmto rastom dvíhať varovný prst, pričom spoločnosť považuje za precenenejšiu ako kedykoľvek predtým. Spoločnosť vizionára Elona Muska totiž v poslednom týždni dosiahla maximá po takmer nepretržitom raste hodnoty spoločnosti o 18 miliárd amerických dolárov na historické maximá.

  Tesla sa valuáciou dokonca blíži k najväčším americkým automobilkám, akými sú Ford či General Motors. Veľkosťou operácií im však Tesla nesiaha ani po členky. Zatiaľ čo totiž obe automobilky s vyše storočnou históriou predávajú milióny áut ročne, Tesla dodala zákazníkom v roku 2016 menej ako 80-tisíc vozidiel. Túto disproporciu by podľa Elona Muska mohol dorovnať práve Model 3 s predajom 100- až 200-tisíc automobilov ročne.

  Ibaže Wall Street ani tento cieľ nevidí ako dostatočný dôvod vysokej ceny akcií. Rozdiel aktuálnej ceny a ceny odhadovanej konsenzom sa dostal na 48 dolárov, čo je najvyššia úroveň od roku 2007, keď sa začala spoločnosť verejne obchodovať.

  • Graf č. 1: Trhová kapitalizácia v miliardách amerických dolárov automobiliek Tesla, Ford a General Motors

  akcie tesla motors


  • Autor článku: Tomáš Rajtar, analytik J&T Banky
  • Zdroj: Saxo Bank
  • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com
  • Grafu: Bloomberg
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články