test
Viac

  Chystáte sa lyžovať? Ako si môžete chrániť oči pred slnkom aj pri zimných športoch

  Zimná sezóna je v plnom prúde. Sneh pomaly pokryje celé naše územie a lyžovanie, sánkovanie či iné zimné radovánky sa môžu začať.

  Zimná sezóna je v plnom prúde. Sneh pomaly pokryje celé naše územie a lyžovanie, sánkovanie či iné zimné radovánky sa môžu začať.

  Zatiaľ čo krásny biely sneh na zasnežených kopcoch poskytuje pútavý pohľad, netreba zabúdať na fakt, že spojenie ligotavého snehu a slnka môže byť pre vaše oči aj veľkou hrozbou.

  Minimálne vtedy, ak si ich dostatočne nechránite. Prinášame vám niekoľko tipov, ako takémuto nenápadnému poškodzovaniu vášho zraku pri lyžovaní zabrániť.

  Noste kvalitné lyžiarske okuliare

  Prvé pravidlo je všetkým známe, aj keď nie všetci ho rovnako zodpovedne dodržujú. Oči a zrak si treba na svahoch neustále chrániť, a to nielen vtedy, keď je slnečno.

  Dokonca aj v oblačný deň, môže kombinácia slnko a sneh poškodiť váš zrak. Je takmer jedno, či ste na prechádzke po zasnežených kopcoch alebo stojíte na lyžiach, nikdy si nezabudnite chrániť vaše oči.

  Vďaka lyžiarskym okuliarom uvex je váš zrak počas lyžovania chránený pred nárazmi a pôsobením nečistôt.

  Nikto by asi nechcel mať vo vysokej rýchlosti a pri zjazde na najlepšom kopci v Tatrách zhoršené videnie, najmä ak ide o bezpečnosť.

  Dobré obchody vám ponúknu okuliare s kvalitnými šošovkami, ktoré sú vhodné do rôznych typov počasia. Vyberajte si tie so špeciálnou úpravou.

  Jedinečný poťah uvex supravision® nemení optickú kvalitu skiel a dobre bojuje proti ich zahmlievaniu.

  Máte dioptrické okuliare? Zabudujte si ich do rámov!

  Ak chcete mať pri lyžovaní okrem lyžiarskych okuliarov nasadené aj svoje dioptrické okuliare, budete musieť nájsť typ, ktorý vám to dovolí.

  Takýto model okuliarov má označenie OTG a hoci ich je na trhu viac druhov, nájsť ten správny je veľmi dôležité a zároveň aj náročné.

  Pre väčší komfort sa poobzerajte po lyžiarskych okuliaroch, ktoré majú pre vaše bežné okuliare priamo zabudované drážky v ráme, tak ako napríklad okuliare značky Oakley Flight Deck.

  Oveľa jednoduchšie a komfortnejšie je použiť pod lyžiarske okuliare kontaktné šošovky.

  Dobré je vybrať si lyžiarske okuliare, ktoré pekne sadnú okolo tváre, ale pritom majú dostatočné vetranie,ktoré zabezpečí videnie bez zahmlievania.

  K takýmto typom patria lyžiarske okuliare uvex.Padnú ako uliate a vďaka integrovaným prieduchom neprichádza ku zahmlievaniu a videnie zostáva krištáľovo čisté.

  Aká je ideálna farba skiel

  Okuliare so správne zvoleným objektívom zvýšia kontrast obrazu “svahu”, zvýraznia tieň a hĺbku objektov, odstránia”šum” od oslnenia odrazeného svetla a pomôžu podrobne preskúmať reliéf počas zostupov a výstupov.

  Najefektívnejším spôsobom, ako dosiahnuť všetky vyššie uvedené podmienky , je voľba správneho farebného pigmentu skla, ktorý zmení časť farebného spektra a zlepší kontrast jasno bieleho svahu.

  Preto nieje množstvo farebných filtrov pri lyžiarskych okuliaroch žiadnym dizajnovýmrozmarom.

  Žlté šošovky odrážajú modrú časť spektra a výrazne zvyšujú sklon kontrastu počas veľkej oblačnosti.

  Alternatívou k žltým šošovkám sú oranžové filtre. Zvyčajne sú o niečo tmavšie ako tie, ktoré poskytujú dobré vnímanie svahu v podmienkach nielen počas zamračeného počasia, ale aj s premenlivou oblačnosťou.

  Filtre s ružovými odtieňmi zasa dobre prenášajú objem predmetov a zdôrazňujú tieň pri jazde v oblačnom počasí.

  Šedá a čierna je klasická farba šošoviek lyžiarskych okuliarov, používaných najmä za slnečného počasia. Nenarušujú vnímanie farieb a tlmia ich jas.

  Polarizačný filter špeciálnych skiel lyžiarskych okuliarov zasa neguje oslnenie svetla odrážajúceho sa od snehu a ľadu a posúva vizuálne vnímanie svahu za slnečného dňa na novú úroveň.

  Oči tak vôbec nie sú unavené a”obraz” je prostredníctvom vysoko kvalitných polarizovaných šošoviek obzvlášť jasný.

  Používajte helmu!

  Hoci sa to môže zdať neuveriteľné, ale aj nosenie prilby vám pomáha chrániť váš zrak. Ako je to možné a spojené s videním?

  Dokonca aj slabý úder do hlavy alebo otras mozgu môžu spôsobiť väčšie poškodenia zraku, a preto nepodceňujte ani nosenie helmy.

  Ak sa vám už a možno aj s pomocou našich odporúčaní podarilo nájsť ten správny typ okuliarov, zostáva iba jediné. Nasadiť si ich a horsa na zasnežené svahy!

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články