/data/MediaLibrary/articles/10094/icona-vulcano-front-three-quarter-1.jpg

INŠPIRÁCIA ZO STUDENEJ VOJNY

Samuel Chuffart, riaditeľ dizajnu talianskej spoločnosti Icona, priznal, že pri návrhu Vulcana sa inšpirovali lietadlom Lockheed SR-71 Blackbird. Táto legenda studenej vojny slúžila na prieskum. Dosahovala rekordné výkony, čo sa týka rýchlosti letu a výškového dostupu.

V prípade, že by chcel SR-71 niekto zostreliť, pilot by jednoducho pridal a pred raketou by uletel. Aj konštrukciu SR-71 tvorí z 85 percent titán a tvary lietadla predbehli svoju dobu.

„Najťažšou úlohou pri dizajne bolo dosiahnuť vyvážený pomer sily a krásy,“

povedal Chuffart o vývoji Vulcana.

„Ak urobíte príliš výrazné silové prvky ako chladiace otvory a aerodynamické plochy, ktoré sú pri športových autách nevyhnutné, stanú sa príliš dominantnými a auto bude strácať na kráse,“

dodáva. Aby dosiahli vytúžený ideálny pomer, strávili pracovníci Icony 10 000 hodín ručnou výrobou a tvarovaním jeho karosérie. Konštrukcia auta je z uhlíkových materiálov, ale plechy karosérie sú z titánu a tvarovali ich ako sochu.

Nejde len o to, aby tvary boli na prvý pohľad pekné a príťažlivé, ale aj funkčné – musia odvádzať horúci vzduch z motora a znižovať turbulenciu vytváranú kolesami pri vysokých rýchlostiach. Čerešničkou na torte je polomatná povrchová úprava v pôvodnej farbe kovu.


JEDINÝ KUS

Interiéru sa dostalo rovnakej pozornosti a je v ňom použité presne to, čo by ste v športovom aute čakali – Alcantara, koža a uhlíkové materiály. Pri športovom aute je však, samozrejme, najdôležitejší pohon.

Zabezpečuje ho osvedčený motor osemvalec od General Motors s objemom 6,2 litra a s výkonom 670 koní. Rovnaký motor sa predtým objavil v Corvette ZR1. Icona Vulcano s ním dosahuje zrýchlenie z nuly na stovku za 2,8 sekundy a na 200 km/h za 8,6 s. Maximálna rýchlosť prekračuje 355 km/h.

Vysoké číslo svieti aj pri cenovke tohto skvostu. Titánové auto stojí 2,5 milióna eur. Je to viac, ako stojí nové Bugatti Chiron či Lamborghini Centenario. Na rozdiel od nich sa však majiteľovi nemôže stať, že by zaparkoval vedľa rovnakého auta. Icona vyrobila jediný kus Vulcana a tak to má aj ostať.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?