test
Viac

  Od predaja fliaš Coca-Coly k vybudovaniu impéria. Toto je cesta Warrena Buffetta k miliardám

  Na večere chodí do reštaurácie na svojej ulici, jeho obľúbené pitie je Coca Cola, jazdí na starom aute a stále býva v tom istom dome za 30 000$. Majiteľ 4. najväčšej firmy na svete, Berkshire Hathaway, na seba nikdy nepútal prílišnú pozornosť...

  Na večere chodí do reštaurácie na svojej ulici, jeho obľúbené pitie je Coca Cola, jazdí na starom aute a stále býva v tom istom dome za 30 000$.

  Majiteľ 4. najväčšej firmy na svete, Berkshire Hathaway, na seba nikdy nepútal prílišnú pozornosť. Väčšinu času vždy venoval výberom akcií, ktoré chcel vlastniť alebo partičkám bridžu s jeho “rivalom” v rebríčku najbohatších ľudí sveta, Billom Gatesom.

  Firmu Berkshire Hathaway v začiatkoch dokonca považoval za najhoršiu investíciu v živote a dlho ju chcel predať. Nakoniec tento „investičný kúzelník“ z tejto „najhoršej investície“ vybudoval firmu, ktorá je dnes 4. najväčšia na svete a zamestnáva viac ako 331 000 ľudí.

  Warren bol s peniazmi na tom vždy pomerne dobre. Nie preto, že by ho zabezpečili jeho rodičia, ale preto, že mal vždy dobrý zmysel pre “hrabanie” peňazí.

  Zarábal už ako 6 ročný

  Už ako 6-ročný začal predávať plechovky Coca-Coly. V meste nakúpil balenie šiestich plechoviek za 25 centov a potom ich rozvážal po okolí a predával každú plechovku za 5 centov za kus, teda so ziskom skoro 20%.

  Ako 6-ročný tiež dokonca zarábal na stratených golfových loptičkách, ktoré hráči odpálili príliš ďaleko a nevedeli ich nájsť. Warren si dal tú prácu a tieto loptičky našiel. Následne ich golfovým hráčom predal za menšiu cenu ako nové, avšak so ziskom.

  Už keď mal 11 rokov, kúpil spoločne so svojou sestrou tri akcie spoločnosti Cities Services, ktorej akcie sa obchodovali za 38 dolárov. Akcie najprv klesali, ale potom ich predal, keď stúpli na 40 dolárov.

  Dostal tak svoju prvú tvrdú lekciu, pretože akcie hneď potom raketovo vyleteli na 200 dolárov. Zistil, že hodnota akcie nemusí reflektovať pravú cenu spoločnosti.

  Vo svojich 14 rokoch zainvestoval viac ako 1000$ do nákupu pôdy v Nebraske, ktorú následne prenajímal miestnym farmárom. Takto mal už ako 14 ročný pasívny príjem z prenájmu. Ďalej roznášal noviny a časopisy a už v jeho portfóliu bola aj firma na umiestňovanie výherných automatov do krčiem a barov.

  Keď mal Warren 17 rokov, nastúpil na Univerzitu v Pensylvánii, neskôr však prestúpil do inej školy. V 19 rokoch nastúpil do Columbia Business School, kde stretol odborníka na investovanie a akcie Benjamina Grahama, ktorý sa neskôr stal jeho investičným mentorom a ktorého knihu „Inteligentný investor“ poznal Warren naspamäť.

  Po skončení štúdia začal Warren pracovať u svojho otca v investično-bankovej spoločnosti. Neskôr pracoval ako analytik vo firme samotného Benjamina Grahama. Ten ho naučil oceňovať majetok, akcie a predovšetkým hľadať podhodnotené firmy, ktoré majú veľký potenciál k rastu. Následne tieto teórie začal aplikovať v praxi.

  Vlastná investičná kariéra

  Svoju vlastnú investičnú kariéru naštartoval so založením firmy Buffett Partnership. Fungoval tak, že si provízie nebral z objemu zobchodovaných akcií, ale iba zo zisku. Zisk vykazoval skoro stále. Dokázal odhadnúť budúci vývoj trhu a nachádzať podhodnotené firmy a veľkým potenciálom.

  Príkladom jeho stratégie je spoločnosť American Express, ktorá mala ísť ku dnu. Warren v nej videl potenciál a preto nakúpil 5% akcií, ktoré sa mu v nasledujúcich rokoch zhodnotili skoro o 400%.

  Akcie Berkshire Hathaway začal kupovať v roku 1962. Celú spoločnosť nakoniec prevzal celú v roku 1965 a vytvoril z nej investičnú kapitálovú spoločnosť, ktorej od tej doby vystúpali akcie z 0 na 150 000$ za jedinú akciu.

  Dnes už 85-ročný Warren je druhýkrát ženatý, má 3 deti a jeho súčasný majetok je odhadovaný na 66,5 miliardy dolárov. Väčšina jeho majetku je určená pre nadáciu Billa a Melindy Gatesových.

  Ak by ste si chceli pozrieť krátky dokument o živote Warrena Buffetta, nižšie je video, ktoré spracoval môj priateľ.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI


  Oliver Olejník

  www.stavamesauspesnymi.sk

  Mojim cieľom je ľuďom pomáhať prostredníctvom zdieľania rád, myšlienok a tipov tých najúspešnejších ľudí, ktorých sám sledujem a od ktorých sa sám učím a inšpirujúcich príbehov úspešných ľudí, ktorí zmenili tento svet k lepšiemu.

  Verím, že tieto veci ľuďom dokážu pomôcť naštartovať ich vysnívaný život, pretože všetko začína túžbou niečo dosiahnuť.

  • Zdroj titulného obrázka: flickr.com
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články