Viac

  Čím náročnejšie prekážky zdoláme, tým odolnejšími jedincami sa staneme

  Častokrát nás vlastný strach paralyzuje vyskúšať si niečo nové, dobrodružné, riskantné a iné, ako za bežných okolností. Zvykli sme si na svoju pohodu, stereotyp a zameriavame sa na také činnosti, ktoré už dobre poznáme, ničím novým nás neprekvapia a môžeme si byť istí, že nám nehrozí žiadne nebezpečenstvo...

  Častokrát nás vlastný strach paralyzuje vyskúšať si niečo nové, dobrodružné, riskantné a iné, ako za bežných okolností.

  Zvykli sme si na svoju pohodu, stereotyp a zameriavame sa na také činnosti, ktoré už dobre poznáme, ničím novým nás neprekvapia a môžeme si byť istí, že nám nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

  Čo však, pustiť sa do odvážnejších situácii, riskantnejších, s nepredvídateľným a neočakávateľným koncom?

  Čím náročnejšími životnými situáciami si prejdeme, tým silnejšími a odolnejšími jedincami sa staneme. Práve tie najnáročnejšie situácie nás vnútorne zoceľujú a posúvajú hranicu našej zraniteľnosti.

  Tým, že si na vlastnej koži prežijeme náročnosť situácie, zažijeme emócie s ňou spojené, určitým spôsobom situáciu zdoláme, naše vedomie si zapamätá všetko, čo sme prežili. Naše prežívanie prestane mať strach z neznámych pocitov, a každou ďalšou zdolanou situáciou bude naše myslenie efektívnejšie spracovávať emócie spojené so situáciou.

  Prekročením komfortnej zóny sa posunieme za hranicu známeho. Prejdeme do neistého, nepoznaného a tým pádom riskujeme možné prekážky, riziká a nepredvídateľné situácie.

  Práve neistota v nás vyvoláva pocit strachu, a my si vyhodnotíme situáciu ako nebezpečnú, negatívnu a rizikovú. Je iba v našej moci zatnúť zuby, potlačiť strach a pustiť sa do zdolania situácie.

  Netreba podľahnúť deštruktívnym myšlienkam a dovoliť im, aby prevzali situáciu do vlastných rúk. Pokiaľ sa nenaučíme vedome prekonávať pocity strachu, častokrát práve aj tým, že sa pustíme do zdolávania neznámych prekážok a situácii, nikdy sa neposunieme ďalej, ako sme.

  A nielen to. Ochudobňujeme hlavne seba, o možnosť výraznejšej práce na vlastnom osobnostnom rozvoji, posilnenia svojej osobnosti a vnútornej sily.

  Čím náročnejšiu prekážku zdoláme, tým silnejšími a odolnejšími jedincami sa stávame.

  Veľmi ťažko si môžeme posilňovať psychiku teóriou, bez praxe

  V niektorých situáciách nás zastihnú tie najväčšie prekážky nepripravených. My však už budeme vedieť, že je to iba ďalšia zo životných lekcií, ktorá nám má ukázať opäť niečo nové. To nové, nás ma niekam posunúť, niečo nás naučiť a priblížiť nám vnútorné pocity, s ktorými sme sa doposiaľ nestretli.

  Ako inak môžeme naberať nové skúsenosti, keď si ich sami nevyskúšame a neprežijeme emócie z nich pochádzajúce?

  Zážitkové tréningy sú tie najefektívnejšie pri rozvoji psychickej aj fyzickej odolnosti. Vyskúšať si všetko na vlastnej koži je veľmi dôležité. Iba tak zistíme, čo môžeme od situácie reálne očakávať, a ako budeme na situáciu reagovať.

  To, že nám niekto bude o niečom rozprávať, je vysoko individuálna záležitosť. Každý človek má nastavenú inú frekvenciu vyžarovania emócii. To, čo niekto opíše ako jednoduché, bezstresové a v pohode, môže byť pre druhého ako veľmi náročné.

  Čím náročnejšiu prekážku zdoláme, tým odolnejším človekom sa staneme

  Zahoďte strach, obavy a pocity úzkosti z neznámych a nepredvídateľných situácii. Berte každý moment ako dôležitý, prirodzený a učte sa z neho. S radosťou prijímajte nové pocity, analyzujte myšlienky, ktoré vo vás vyvolávajú a vedome prekonávajte emócie strachu.

  Nezabudnite, že práve strach je najväčším nepriateľom vášho prežívania. Nevytvárajte si sami deštrukčné emócie, ktoré budú paralyzovať vašu psychiku, ešte pred zdolaním určitej prekážky.

  Iba každý sám za seba si môžeme ovplyvniť dianie vo svojom myslení takým spôsobom, aby bolo naše vnútorné prežívanie bez zbytočných negatívnych emócii.

  Vždy platilo aj platí, vo zvieracej aj ľudskej ríši, že prežijú len tí najsilnejší a najodolnejší jedinci.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Silvia Macháčková

  www.bohatstvomysle.com

  Nekonečné možnosti a genialita nášho myslenia ma fascinuje natoľko, že sa tejto oblasti venujem profesionálne. Som zakladateľkou projektu Bohatstvo Mysle, lektorkou a autorkou viacerých e-bookov v oblasti osobnostného rozvoja a práce s myslením: https://www.bohatstvomysle.com/e-shop/.

  Podporujem pozitívny životný štýl bez prítomnosti stresu, mám rada vnútornú rovnováhu, individualitu osobnosti, diskusie, náročný filozofický a intelektuálny spôsob myslenia. Myslenie je najdôležitejším nástrojom k nášmu osobnostnému rozvoju, a ak sa nám ho podarí skrotiť a prevziať nad nim plnú moc, až vtedy si začneme vytvárať cestu vlastným životom.

  • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články