Viac

    Čo priniesol Brexit

    Po spočítaní všetkých hlasov v referende o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie sa objavil nečakaný výsledok, ktorý ihneď obletel svet.

    Po spočítaní všetkých hlasov v referende o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie sa objavil nečakaný výsledok, ktorý ihneď obletel svet. Napriek tomu, že sa vopred očakával vyrovnaný výsledok, mnohé prognózy hovorili v prospech zotrvania Británie v EÚ.

    Výsledok referenda však hovorí, že väčšina Britov si želá odchod krajiny z Európskej únie. Pomer hlasov bol 51,9 percent k 48,1 percentám. Mnohí experti a finanční analytici už vopred varovali pred negatívnymi dopadmi prípadného vystúpenia krajiny z EÚ.

    Čo priniesol Brexit ?

    Najaktuálnejšie správy hovoria, že podľa Standard and Poor’s Veľká Británia okrem iného pravdepodobne stratí aj svoj AAA kreditný rating.

    Najvýznamnejšie pohyby na globálnych finančných trhoch:

    • britská libra klesla voči doláru až o 11 percent na hodnotu 1,3229 dolárov/libra, čo je najnižšie od roku 1985, neskôr časť strát zmazala a pohybovala sa okolo 1,36 USD

    • Japonský index Topix je na čele stratových titul na ázijskom trhu – pokles o viac ako 7 percent

    • S&P 500 index futures sa prepadol o 5,1 percenta

    • výnos 10-ročných štátnych dlhopisov klesne 29 bázických bodov na 1,46 percenta

    • cena ropa klesla o 5,1 percenta na 47,56 $ za barel, čo predstavuje najväčšiu stratu od februára

    • nárast ceny zlata o viac ako 5 percenta na hodnotu 1 358,54 dolára za uncu – najvyššia hodnota od marca 2014

    • juhoafrický rand stratil 7,1 percenta voči doláru a dosiahol rekordné minimum oproti jenu

    • poľský zlotý klesol najviac od roku 1993

    Meny

    O 7:07 ráno bol zaznamenaný pokles libry o 7,1 percenta. Je to najväčšia jednodňová strata. Doteraz bol najnižší pokles o 4,1 percenta zaznamenaný v roku 1992.

    Euro kleslo o 3,2 percenta, zatiaľ čo meny v Nórsku, Švédsku a Turecku vykazujú ešte strmší pád. Japonská mena vzrástla oproti doláru najviac od roku 1998.

    “Trhová likvidita a celková likvidita vo Veľkej Británii vysychajú, ak chceme hovoriť veľmi ráznym spôsobom”

    povedal John Woods, investičný riaditeľ pre Áziu a Tichomorie v Credit Suisse Private Banking.

    Akcie

    MSCI Asia Pacific Index klesol o 4,3 percenta ako benchmark v celom regióne. Britská poisťovňa Prudential Plc, HSBC a Standard Chartered Plc poklesli viac ako 9 percent. Glencore Plc spadol až o 12 percent. V priebehu nasledujúcich hodín a dní sa očakáva ďalší prepad britských akcií.

    Komodity

    Bloomberg Commodity Index klesol o 1,6 percenta, čím zaznamenal najväčšiu stratu za posledný mesiac. Ropa spadla až o 6,8 percenta v New Yorku. Ceny medi a niklu klesli viac ako 2,5 percenta . Cena zlata významne vzrástla.

    “Zlato bude výhodným a bezpečným útočiskom aktív v prípade hlasovania za vystúpenie Británie z EÚ”

    povedal Barnabas Gan, ekonóm Oversea-Chinese Banking Corp, ktorý predpovedá, že by sa jeho hodnota mohla vyšplhať až do výšky 1 400 dolárov za uncu.

    “Equity futures, zlato, UK bankové a poisťovacie akcie sú zdá sa mimo významného ohrozenia a ich hodnoty sa po krátkom čase vrátia do svojho obvyklého bezpečného režimu”

    povedal Sean Keane, analytik Triple T Consulting a bývalý riaditeľ ázijsko-pacifickej oblasti obchodovanie v Credit Suisse Group AG a dodáva

    “očakávali by sme, že Bank of England, okamžite zvýši likviditu počas dňa a ECB ju bude nasledovať“.

    Niet pochýb, že na trhoch nastalo po ohlásení výsledkov referenda významné zemetrasenie a mnohí investori sa budú snažiť ochrániť svoje investície pred značným poklesom. Pokles na trhoch však môže zároveň znamenať vhodný čas na investíciu z dôvodu nízkych nákupných cien.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články