AKCIOVÉ TRHY

Hlavné akciové trhy v Európe aj v USA končili minulý týždeň v zelenej nule, keď im chýbali výraznejšie kurzotvorné správy a trhoví hráči si už len upravovali pozície pred Vianocami a pred záverom roka pri nízkej likvidite. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že sentiment ostával naďalej pozitívny, keď investori očakávajú implementáciu prorastových opatrení zo strany nového amerického prezidenta Donalda Trumpa na budúci rok.

Index Dow Jones sa aj preto pokúšal zdolať významný míľnik 20-tisíc bodov, no zatiaľ sa mu to nepodarilo. Trhy zároveň neovplyvnili ani správy okolo problémov talianskych bánk, najmä najstaršej banky na svete, Monte dei Paschi di Siena, ich nesplácaných úverov a plánu talianskej vlády zvýšiť verejný dlh s cieľom predbežne ich rekapitalizovať a garantovať ich likviditu.

Celkovo paneurópsky index Euro Stoxx 50 rástol o 0,5 percenta pri 0,4-percentnom zisku nemeckého DAX-u 30, 0,1-percentnom zisku francúzskeho CAC-u 40 a 0,8-percentnom zisku britského FTSE 100. Americký index Dow Jones rástol o 0,5 percenta podobne ako technologický Nasdaq Composite a široký S & P 500 si polepšil o 0,3 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ani na dlhopisových trhoch sa počas uplynulého týždňa neudialo nič zásadnejšie. Výnosy amerických štátnych dlhopisov mierne klesali potom, čo sa v predchádzajúcich týždňoch dostali na prestrelené úrovne a ako predstihli svoj tieň po jastrabom výhľade Fedu ohľadne zvyšovania sadzieb na budúci rok.

Výnosy v eurozóne nasledovali tie americké okrem toho aj z dôvodu pokračovania kvantitatívneho uvoľňovania ECB minimálne do konca budúceho roka. Výsledkom bol pokles amerického 10-ročného výnosu o päť bázických bodov na 2,54 percenta, no stále sa nachádza v blízkosti maxím z leta 2014. Nemecký 10-ročný výnos klesol o 9 bázických bodov na 0,22 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato na týždennej báze stagnovalo, keď pred Vianocami chýbal akýkoľvek výraznejší impulz na jeho pohyb. Stále sa tak nachádza v blízkosti 10,5-mesačného dna okolo 1 135 dolárov, keď akciové trhy sú naďalej v rastovom móde a Fed by mal pokračovať v uťahovaní menovej politiky v priebehu budúceho roka.

Pri obchodovaní s ropou sa takisto nič zásadnejšie nedialo. Februárový futures kontrakt Brentu sa počas väčšiny týždňa pohyboval v úzkom pásme okolo 55 dolárov a februárový kontrakt WTI okolo 53 dolárov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa v úvode minulého týždňa dostalo voči doláru pod predajný tlak a testovalo hranicu 103,5 dolárového centa, čo predstavuje najslabšiu úroveň spoločnej meny od prelomu rokov 2002 a 2003, keď trhoví hráči pokračovali v hraní témy divergencie vo vývoji menových politík ECB a Fedu pri raste úrokového diferenciálu medzi oboma menami na najvyššie úrovne od roku 1989.

V druhej polovici týždňa však tlak na spoločnú menu zoslabol a časť obchodníkov pristúpila k výberu ziskov z krátkych pozícií na EUR/USD. Kurz sa preto vrátil na 104,5 dolárového centa a týždeň skončil bezo zmeny.


  • autor: Stanislav Pánis, analytik J&T Banky
  • zdroj: J&T banka