test
Viac

  Dokáže Elon Musk realizovať aj tie najdivokejšie sny investorov?

  Tesla dokázala svoje výnimočné schopnosti v účtovnej gymnastike a zároveň tvrdo pracovala aj vo svojich výrobných halách tak, aby sa mohla pochváliť ziskovým tretím kvartálom...

  Tesla dokázala svoje výnimočné schopnosti v účtovnej gymnastike a zároveň tvrdo pracovala aj vo svojich výrobných halách tak, aby sa mohla pochváliť ziskovým tretím kvartálom.

  Aj napriek tomu, že výsledky štvrtého kvartálu nenaplnili očakávania. Akcie od začiatku decembra minulého roka však vzrástli až o 54 percent.

  Okrem finančných výsledkov sa pozornosť opäť zameriava na produkciu Modelu 3 a jeho uvedenie na trh, integráciu spoločnosti SolarCity a pokrok v stavbe Gigafactory.

  Týždenný graf akcií spoločnosti Tesla od roku 2012

  investorov

  Zatiaľ čo Tesla dosiahla to, v čo nikto neveril, že je možné, pôsobivá schopnosť Elona Muska predať takmer čokoľvek, mu pomohla podmaniť si komunitu investorov. Preto sa akcie spoločnosti Tesla významne odchyľujú od fundamentov automobilového priemyslu.

  Diagram rozptylu, ktorý uvádzam nižšie, ukazuje vzťah medzi očakávanými príjmami v nasledujúcich 12 mesiacoch a aktuálnou trhovou hodnotou. Ako je možné vidieť, Tesla sa ani len nepribližuje k zvyšku automobilového priemyslu. Dôvodom sú veľmi optimistické očakávania, ktoré sú už započítané do ceny akcií spoločnosti.

  investorov

  Diagram rozptylu nižšie ukazuje vzťah medzi očakávaným EBITDA na nasledujúcich 12 mesiacov a aktuálnej hodnoty podniku. Môžete medzi nimi vidieť slušný lineárny pomer.

  Ak sa lepšie pozrieme na graf, môžeme si povedať, že je to Volkswagen, ktorý sa v rámci svojho sektora vymyká priemeru. Napriek všetkému, sa aj akcie spoločnosti Tesla oddeľujú od automobilového sektora.

  Avšak aká je v tom logika? Automobilový priemysel bude aj v dohľadnej budúcnosti stále pre Teslu ten najväčší trh, preto by sa hodnota jej akcií nemala ostatným akciám automobilových spoločností vzďaľovať.

  investorov

  Vysvetlením sa môže zdať to, že spoločnosť Tesla po akvizícii SolarCity už ďalej nie je len automobilkou. Zatiaľ čo v rámci vertikálnej integrácie sa zdá byt akvizícia dobrým ťahom, obchodný model SolarCity je veľmi riskantný a kapitál si vyžaduje rýchlejšie, ako sa odparuje voda na púšti.

  Na druhej strane zásadná zmena z automobilky na významnú svetovú energeticky inovatívnu spoločnosť je veľmi múdra. Priťahuje totiž typ investorov, ktorí sú ochotní akceptovať aj vyššie ocenenie a poskytnúť dodatočný kapitál na budúce výdavky s cieľom podporiť rast a investície.

  Vidíme však veľké riziko naplnenia tohto plánu a zároveň v tejto chvíli väčšiu pravdepodobnosť poklesu ako rastu. Aktuálne ocenenie akcií počíta s bezchybným naplnením cieľom a vyššiu ziskovosť.

  Neveríme však, že to Tesla v priebehu najbližších troch rokov dokáže. Jednotkové náklady na výrobu automobilu Tesla 3 sa už teraz nachádzajú nad pôvodnými odhadmi, takže očakávaný hrubý zisk sa bude tvoriť až od vyššej sumy nákladov.

  Z technického hľadiska vyzerá preto veľmi zaujímavo staviť si na pokles akcií. Tie sa dnes nachádzajú na svojich najvyšších úrovniach z rokov 2014 a 2015.

  Manažment a opis rizika

  Spoločnosť Tesla oznámila výsledky za štvrtý kvartál túto stredu (22. februára) a výsledky za prvý kvartál vyhlási 10. mája. To bude pre akcie firmy najrizikovejšia udalosť, ktorej bude čeliť v nasledujúcich mesiacoch.

  Podľa nášho názoru je najlepším spôsobom, ako vyjadriť negatívny pohľad na akcie Tesla, kúpa put opcií, kde denné cover ratio je na úrovni 7,4 (čo znamená, že obchodníci, ktorí stavia na pokles ceny akcií budú mať o málo viac ako sedem dní na uzavretie svojich krátkych pozícií).

  Vysoké číslo tzv. cover ratio znamená, že akákoľvek pozitívna správa ktorá prekoná očakávania trhu, by mohla znamenať výrazne rastový signál, pretože špekulanti, ktorí očakávali prepad, sa budú rýchlo snažiť opúšťať svoje krátke pozície.

  Nákupom put opcií si našu pozíciu proti tomuto scenáru dostatočne ochránime. Tiež nám automaticky dáva vopred definovaný signál stop, ktorý nemožno prekročiť a tým nás ochráni proti cenovým skokom smerom hore v prípade nepredvídateľných očakávaní.

  Väčšinou sa hodí táto „poistka“ pri strmom raste ceny akcií, ale je zmysluplná aj vzhľadom k rizikám na strane poklesu.

  Parametre

  Vstup: Nakúpte put (predajné opcie) s cenou 280 dolárov, ktoré budú mať exspiráciu 16.júna 2017.

  Stop: Vzhľadom k tomu, že kupujeme predajné opcie, máme z podstaty opcie už „vstavaný“ príkaz a obmedzenú stratu pri cene 25,55 dolára za kontrakt, či inak povedané 9,1 percentná strata pred zarátaním transakčných nákladov.

  Cieľ: Naša cieľová hodnota je 220 dolárov, pretože táto úroveň odráža priemernú cenovú hladinu pred rastom, ktorý začal v decembri. Podľa nášho názoru Tesla neponúka nič, čo by potvrdilo 54 percentný rast v tak krátkej dobe.

  Časový horizont: Predajné opcie exspirujú 16.6.2017, takže obchod bude prebiehať po dobu štyroch mesiacov. Preto časový horizont je strednodobý.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  • Autor článku: Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank
  • Zdroj: Saxo Bank
  • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články