Viac

  Inštalácia vonkajšej jednotky čerpadlá vzduch / vzduch – ako na ňu?

  Vnútorná a vonkajšia jednotka by mali byť čo najbližšie pri sebe. V opačnom prípade hrozí zníženie výkonu čerpadla spôsobené presunom vzduchu na dlhú vzdialenosť.

  Vnútorná a vonkajšia jednotka by mali byť čo najbližšie pri sebe. V opačnom prípade hrozí zníženie výkonu čerpadla spôsobené presunom vzduchu na dlhú vzdialenosť.

  V snahe splniť túto základnú podmienku, majitelia tepelných čerpadiel vzduch / vzduch, ktorí si inštaláciu tohto zdroja tepla vykonávajú svojpomocne, sa dopúšťajú iných zásadných chýb …

  Dostatok vzdialenosti medzi stavbou a vonkajšou jednotkou

  Aby mohla vonkajšia jednotka pracovať na plný výkon, je nutné jej zaistiť dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Ventilátory vonkajšej jednotky sa pritom nachádza na jej zadnej časti, ktorá je spravidla otočená smerom k nehnuteľnosti.

  Všeobecne platí, že vzdialenosť medzi “chrbtom” vonkajšej jednotky a stenou by mala byť minimálne 40 cm. Áno, ak vonkajšiu jednotku postavíte bližšie k nehnuteľnosti, skrátite dĺžku potrubia a trasu nasávaného vzduchu.

  Avšak, na druhej strane môže dôjsť k situácii, že ventilátory vonkajšej jednotky nebudú schopné nasať dostatočné množstvo vzduchu, čo povedie k zníženiu výkonu a zvýšeniu účtov za teplo.

  Aj tá najtichšia vonkajšia jednotka produkuje prevádzkový hluk

  Úroveň hluku vonkajších jednotiek kvalitných tepelných čerpadiel, ktoré získavajú energiu zo vzduchu, možno prirovnať k hluku pracujúcej umývačky riadu. Áno, to je iste znesiteľná úroveň.

  Na druhú stranu je vhodné vonkajšiu jednotku umiestniť do priestoru, v blízkosti ktorého netrávite veľkú časť voľného času, tj. ďaleko od terás, pergol, okien do spálne a pod.

  Rovnako nie je vhodné umiestniť jednotku v blízkosti, kde voľný čas trávia vaši susedia, bez ohľadu na kvalitu vzťahov s nimi.

  Hrozbu predstavujú rastliny, napadané lístie, konáre i stojaca voda

  Dbajte na to, aby sa v okolí vonkajšej jednotky čerpadla nenachádzali predmety, ktoré môžu byť nasaté dovnútra jednotky. Typicky napadané lístie, rastliny, vetvy.

  Zároveň, vonkajšia jednotka tepelného čerpadla je elektrické zariadenie, ku ktorému je nutné pristupovať s odpovedajúcou starostlivosťou, tj. zabezpečiť, aby v jeho priestore nevznikali kaluže vody.

  Vonkajšiu jednotku je vhodné schovať pod prístrešok, ktorý by ale mal stále umožňovať dostatočnú cirkuláciu vzduchu a čerpadlo chránil pred padajúcimi predmetmi, či ide o už spomínané lístia, konáre, alebo tiež dážď s vodou.

  Hoci je inštalácia čerpadlá vzduch / vzduch jednoduchou záležitosťou, mali by ste ju minimálne konzultovať s odborníkmi, ktorí vám pomôžu s výberom správneho miesta i kvalitným zložením jednotlivých dielov.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články