Viac

    Introverti medzi nami – sú skvelí takí, akí sú

    Introverti…

    „Zaradenie do kategórie nevysvetľuje dušu jedinca.
    Avšak, pochopenie psychologických typov, otvára cestu k lepšiemu pochopeniu ľudskej psychológie vo všeobecnosti.“

    (Carl Jung)

    Pred istým časom som sledoval vystúpenie Susan Cain (autorka knihy Ticho), v ktorom spomenula, že tretina až polovica populácie sú introverti. Keď som sa nad tým zamyslel, uvedomil som si, že je to vlastne každý druhý až tretí človek, ktorého poznám.

    A to je naozaj vysoké číslo. A tak som sa rozhodol, že ja ako extrovert, preskúmam introvertov vo svojom okolí a zistím, v čom sú skvelí a jedineční. Prvá vec, ktorú som si hneď uvedomil je fakt, že byť introvertom v dnešnej dobe je skôr nevýhodou a že spoločnosť je zameraná skôr extrovertne.

    V spoločnosti zameranej na výkon, aktivitu, ambicióznosť a komunikatívnosť, to práve introverti môžu mať veľmi ťažké. To však neznamená, že introverti nemôžu uspieť.

    Keď sa začne hovoriť o tvorivosti a vodcovstve, potrebujeme práve introvertov, aby robili to, v čom sú dobrí.

    Takže v prvom rade vôbec nie je pravda, že introverti sa neradi rozprávajú. Absolvoval som s viacerými množstvo rozhovorov.

    Dôležité je, o čom sa s nimi rozprávate. Ak sa s introvertmi rozprávate o niečom, k čomu nemajú čo povedať, sú jednoducho ticho, pretože nemajú radi bezduché rozhovory. A naopak, ak sa v téme cítia doma, dokážu vášnivo a zapálene diskutovať.

    Preto napríklad ak máte v tíme introverta, ktorý sa vyjadruje málo alebo vôbec, je čas zamyslieť sa nad tým, či vôbec má čo k téme povedať. A nie hneď ho onálepkovať ako ‘divného’.

    Áno, pozoroval som, že introverti sú veľkí individualisti, nenasledujú dav a rozmýšľajú po svojom. A to je možno dôvod, prečo ich niektorí považujú za čudákov. Nerobia rozhodnutia na základe toho, čo je populárne. Je na tom niečo divné?

    „Som introvert. To, že nepotrebujem neustále rozprávať, neznamená, že to nedokážem.“

    Carl Jung tvrdil, že každá osobnosť smeruje svoju psychickú energiu smerom „introverzia – extroverzia“. Popisuje, ako sú ľudia v živote zaktivizovaní.

    Postoj introverzie obracia človeka do vnútorného či subjektívneho sveta myšlienok, nápadov a ideí. Zdroj energie je vo vnútri a vychádza zo skúseností človaka samotného.

    Takíto ľudia nepotrebujú nutne vonkajšie zdroje pre pocit naplnenia. Reflexia a uvažovanie sú pre nich dôležitejšie ako akcie a majú sklon plánovať a premýšľať starostlivo predtým, kým niečo urobia.

    Postoj extroverzie je naopak spoločenský, všetko v ňom je závislé na vonkajšom svete a dôležití sú ľudia a materiálne veci.

    Zjednodušene by sa dalo povedať, že extroverti čerpajú energiu kontaktom a komunikáciou s druhými ľuďmi, potrebujú impulzy z vonkajšieho prostredia na to, aby získali energiu.

    Introverti sa naopak dobíjajú tým, že regenerujú osamote, bez väčších podnetov, pretože priveľká stimulácia ich oberá o energiu, potrebujú stav pokoja a zároveň potrebujú viac času na získanie energie.

    “Nikto z nás nie je čistý introvert, či extrovert,
    všetci sme v rôznom pomere skombinovaní.”

    Podľa Junga má každý človek v sebe oba póly, s tým, že jeden postoj vždy dominuje nad druhým.

    Prevažujúci rys sa potom prejavuje vo vedomom správaní, zatiaľ čo slabší rys predstavuje nevedomie človeka. Napríklad človek je schopný správať sa veľmi spoločensky v práci, ale rezervovane mimo nej.

    V súčasnosti používáme na to výraz ambiverti, takže môžeme konštatovať, že všetci sme introverti aj extroverti, ale v rôznych množstvích a situáciách.

    Mnohí lídri 20. storočia boli introvertmi – Bill Gates, Abraham Lincoln či Albert Einstein. Zoberme si napríklad Jacka Dorseyho.

    Áno je to ten chlapík, ktorý vybudoval sociálnu sieť twitter a sám seba považuje za introverta. Kto iný ako introvert, ktorý je schopný uzavrieť sa vo svojom svete, by to dokázal? Charles Darwin chodil na dlhé prechádzky do lesa a odmietal pozvánky na večierky. Steve Wozniak vynašiel prvý Apple počítač sediac sám vo svojom kumbálku v Hewlett – Packard, kde v tom čase pracoval.

    A povedal, že by sa nikdy nestal expertom, keby nebol priveľmi extrovertný na to, aby vyšiel z domu keď vyrastal. A až keď sa stretol so Stevom Jobsom, tak založili Apple Computer.

    A tu sú moje pozorovania. Ľudia bývajú väčšinou prekvapení, že introverti sú schopní vyjadrovať svoje myšlienky aj verbálne. Je ich prirodzenou tendenciou viac počúvať ako rozprávať.

    Introverti sú bezkonkurenčne schopní sústrediť sa na svoju prácu a systematicky sa zlepšovať. Ako lídri dokážu skvele načúvať, sú stručnejší a zvedavší ako extroverti. Radšej sa pýtajú, ako odpovedajú.

    O introvertoch sa často tvrdí, že sa hanbia, že sú plachí, to však nemusí byť vždy pravda. Nemajú strach z ľudí a spoločnosti. Len sa nepúšťajú do komunikácie len preto, aby komunikovali. Avšak nemusíte sa báť osloviť introvertov, veľmi radi sa chytia.

    Hanblivosť je strach zo spoločenského odmietnutia či poníženia, zatiaľ čo introverzia je uprednostňovanie prostredia, ktoré neposkytuje nadbytok stimulov. Introvercia je viac o reagovaní na stimuly, vrátane sociálnych stimulov.

    „Som kôň stvorený pre jeden postroj, nie pre tandemovú alebo tímovú prácu, pretože dobre viem, že ak mám dosiahnuť konečný cieľ, je zásadné, aby myslela a viedla jedna osoba.“

    (Albert Einstein)

    O introvertech sa hovorí, že nemajú radi ľudí. Pravdou je, že majú iba zopár ale skutočných priateľov.

    Takže buď ste skutoční priatelia, alebo sa o vás nezaujímajú. Ak si však získate ich rešpekt, budete v nich mať silného spojenca. A takisto nie je pravda, že introverti neradi chodia do spoločnosti. Nemajú s tým problém, ale príjemnejšie im je mať pokoj a pohodu v teple domova.

    Introvert však pobyt na verejnosti vníma inak – nevidí dôvod zdržiavať sa tam bez príčiny. Rýchlo vyrieši čo potrebuje a smeruje domov.

    Introverti sú v mnohých veciach skvelí, majú čo ponúknuť spoločnosti. Najskôr by však mali prekonať svoj sklon k sebapodceňovaniu (za čo pravdepodobne môže spoločnosť nastavená na extrovertov).

    Na chvíľu sa zastavte a skúste sa na seba pozrieť, a ja som presvedčený, že ak ste introvert, tak u seba nájdete niektorú z nasledujúcich predností: obozretnosť, dôraz na podstatu, sústredenosť, načúvanie, pokoj, analytické myslenie, nezávislosť, vytrvalosť, písomný prejav, empatia.

    Introverti, buďte si svojich predností vedomí, cielene pracujte na ich rozvoji a používaní.

    • Obozretnosť vám slúži k tomu, že pri kontakte s druhými postupujete rozvážne, nevrháte sa do vecí bezhlavo, čím si môžete aj ako líder získať rešpekt a pochopeni
    • Kým sa nejaké informácie rozhodnete zverejniť, dobre si ich premyslíte
    • Vďaka dôrazu na podstatu odovzdávate ostatným informácie, ktoré majú hĺbku
    • Sústredenosť vám pomáha skvele sa koncentrovať, čo prináša vyššie výkony
    • Dokážete iným načúvať, venujete proťajšku celú svoju pozornost, čo sa vám hodí pri jednaniach či riešení konfliktov

    „Kľúčom k maximalizácii talentu introvertov je umiestniť ich do takej zóny, ktorá je pre nich najvhodnejšia. Samota je často dôležitá prísada kreativity.“

    (Susan Cain)

    Ďakujeme introvertom za to, že:

    • nám vytrvalo načúvajú
    • hovoria málo, ale keď niečo povedia, tak to väčšinou sadne
    • v nás dokážu videť dobro a povzbudzovať nás
    • majú humor a hĺbku

    Prosíme vás introverti:

    • ak budete mať potrebu mlčať, tak nám to dajte najavo
    • ak vás našou hlučnosťou a bláznivosťou budeme privádzať k šialenstvu, buďte k nám láskaví
    • ak sa vám s nami nebude chcieť ísť medzi ľudí, tak sa občas prekonajte, urobíte nám tým obrovskú radost
    • hovorte s nami o tom, čo sa vo vás deje, môžete nás tým obohatiť

    Ospravedlňujeme sa vám introverti:

    • ak máte pocit, že vám nedáváme priestor
    • keď vás nútime k niečomu, čo vám nie je príjemné
    • ak na vás niekedy nepríčetne kričíme, pretože vás nechápeme a vaše mlčanie nás ubíja

    Verím, že som sa nedotkol žiadneho introverta ani extroverta, žiadneho človeka, a ak áno, hlboko sa ospravedlňujem, nebol to môj zámer. Iba som dal na pepier svoje pozorovania.

    A nezabúdajte, čím viac slobody dáme introvertom, tým skôr ptídu na vlastné riešenia problémov.

    Teším sa na vašu spätnú väzbu, na akúkoľvek pripomienku či poznámku. Svoje komentáre môžete zanechať priamo pod článkom.


    Ján DubničkaMgr. Ján Dubnička, ACC (ICF) – brain based coach

    Je medzinárodne certifikovaný kouč – International coach federation (ACC). Results Coaching Systems študoval u spoločnosti NeuroLeadership Group a študoval priamo pod vedením „praotca“ koučingu a autora metódy Inner Game – Timothyho Gallweya. Je expert na neuroleadership, koučovanie podľa mozgu, presvedčivú komunikáciu, motiváciu s rešpektom. Nadnárodným spoločnostiam pomáha budovať vysoko efektívne a angažované tímy, jeho rukami prechádzajú mnohí top manažéri, majitelia firiem, politici a športovcom pomáham dosahovať vysoké a stabilné výkony. Je autorom manuálu pozitívneho myslenia „Vytvorte si život, po akom túžite“.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články