Viac

    Kryptomeny ako investícia – časť I.

    Finančný svet sa už niekoľko rokov snaži porozumieť fenoménu zvaný Bitcoin. No pre mnohých je stále záhadou. Táto kryptomena vznikla v roku 2009, no do pozornosti svetových médii sa dostala až v roku 2013 keď sa jej hodnota vyšplhala z takmer nuly až na 1200 dolárov za jeden bitcoin...

    Finančný svet sa už niekoľko rokov snaži porozumieť fenoménu zvaný Bitcoin. No pre mnohých je stále záhadou. Táto kryptomena vznikla v roku 2009, no do pozornosti svetových médii sa dostala až v roku 2013 keď sa jej hodnota vyšplhala z takmer nuly až na 1200 dolárov za jeden bitcoin.

    Takýto percentuálny rast, bol dovtedy nevídaný pri akomkoľvek aktíve, a prirodzene pritiahol pozornosť nejedného investora. Bublina okolo Bitcoinu však zakrátko praskla a jeho cena klesla na 200 dolárov.

    Odvtedy postupne stúpa a zdá sa, že sa opäť dostáva do hľadáčika investorov. Pred tým, než si odpovieme na otázku či môže byť Bitcoin dobrá investícia do budúcnosti, povedzme si niečo viac o kryptomenách všeobecne.

    Bitcoin ako aj väčšina kryptomien sú postavené na princípe decentralizovaných P2P (peer-to-peer) sietí, ktoré využívajú technológiu blockchain. Táto technológia predstavuje revolučný prístup v spracovávní a ukladaní dát.

    Blockchain je najlepšie si predstaviť ako účtovnú knihu, v ktorej sú zapísané všetky transakcie, ktoré sa kedy stali v sieti, a ktorá je otvorená a dostupná úplne každému, a čo je najdôležitejšie — automaticky aktualizovaná v reálnom čase.

    Kryptomeny sú špecifické tým, že taktiež využívaju pomerne zložitú a sofistikovanú kryptografiu, teda súbor matematických algoritmov, ktoré udržujú bezpečnosť a integritu siete. Špecifikom väčšiny kryptomien je napríklad aj to, že monterárna báza je dopredu určená a nemenná.

    V prípade bitcoinov je to 21 miliónov, pričom väčšina z nich bude emitovaná do roku 2030 a úplne posledný bitcoin sa dostane do obehu až po roku 2140. Hoci sa to môže zdať málo, každý jeden bitcoin je deliteľný až na sto miliónov menších jednotiek – tzv. satoshi.

    Hoci nepoznáme presnú identitu tvorcov Bitcoinu, vieme, že celý projekt má určité ideologické pozadie. Vznikol ako reakcia na spolitizované peniaze, ktoré každodenne používame, a ktorým svojvoľné konanie politikov často uberajú na hodnote.

    Bitcoin má za cieľ byť deflačnou menou, ktorá na rozdiel od bežných fiat (ničím nekrytým) mien nestráca na hodnote, ale naopak získava.

    Pri tejto téme sa odborníci rozchádzajú v názoroch či je Bitcoin mena alebo komodita. Jedno je jasné — tí technicky zdatnejší z nás už na Bitcoine zarobili, a je veľká pravdepodobnosť, že tí čo sa k nemu dostávajú len teraz majú ešte stále veľmi slušnú šancu zhodnotiť svoju investíciu.

    Nabudúce si povieme viac o tom akú pridanú hodnotu kryptomeny majú.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články