today-is-a-good-day
Viac

    Päť krokov ako nežiť od výplaty k výplate – I.časť

    Ak patríte do kategórie ľudí, ktorí žijú od výplaty k výplate, tak práve pre Vás je nasledujúci článok. Dnes Vám prezradíme prvých päť krokov na to, aby ste už nikdy viac nežili od výplaty k výplate. ..

    Ak patríte do kategórie ľudí, ktorí žijú od výplaty k výplate, tak práve pre Vás je nasledujúci článok. Aby toho nebolo naraz veľa, dnes Vám prezradíme prvých päť krokov na to, aby ste už nikdy viac nežili od výplaty k výplate.

    Steve Jobs raz povedal:

    “Jednoduché môže byť náročnejšie ako zložité.”

    Snažte sa zjednodušiť Váš finančný život, budete mu lepšie rozumieť a hravo sa naplnia Vaše očakávania.

    A poďme na prvých päť krokov…

    1. Máte stanovené finančné ciele? Nie? Určite si ich stanovte, z vlastnej skúsenosti vieme, že to určite má zmysel. Ľudia majú tendenciu buď neplánovať alebo plánovať až príliš. No víťazmi sú tí, ktorí si zvolia zlatú strednú cestu.

    Aké ciele si môžete stanoviť? Splácanie hypotéky, odkladanie na finančnú rezervu, sporenie na dôchodok, auto, školu, pre deti… Sústreďte sa vždy na jeden konkrétny cieľ. Napríklad sa naučte odkladať si na finančnú rezervu.

    Ak tento cieľ splníte a robíte ho automaticky, zamerajte sa na ďalší. Napríklad na splácanie hypotéky.

    2. O tomto bode píšeme takmer v každom článku. Ale je veľmi podstatný. Zostavte si vlastný rozpočet. Perom, ceruzkou na papier. Ak nedokážete vytvoriť vlastný rozpočet, nečudujte sa, že nemáte peniaze.

    Ak si ho vytvárate, zamýšľate sa nad vlastnými príjmami a výdavkami. Uvidíte, ako sa postupne zmení Vaše zmýšľanie. Snažte sa vytvoriť si zvyk, zostavujte si rozpočet pravidelne.

    3. Ak sa rozhodnete zostaviť si rozpočet, využite na to posledný mesiac. Rozpamätajte sa, aké príjmy ste mali. Aké výdavky ste museli uhradiť. Píšte všetko, čo Vás napadne. Až následne sa zamyslite a škrtnite tie výdavky, ktoré boli podľa Vás úplne zbytočné. A snažte sa im v nasledujúcom mesiaci vyhnúť.

    4. Zapisujte si každý výdavok priamo na mieste, kde ste Vaše peniaze minuli. Dnes už takmer každý má mobil, zapíšte si výdavok priamo do mobilu. Prečo? Prinúti Vás to dvakrát sa zamyslieť nad Vašimi nákupnými impulzmi. Uvedomíte si, koľko peňazí ste aktuálne minuli.

    5. Spravte si audit Vašich účtov. Koľko máte bežných účtov, sporiacich účtov? Koľko takýchto účtov máte ako rodina? Skutočne ich využívate? Viete aké poplatky za ne platíte? Plaťte len za to, čo skutočne potrebujete a skutočne aj využívate. Všetko ostatné je zbytočné. Oberá Vás to o Vaše peniaze.

    Skúste nasledujúci týždeň aplikovať do vlastného finančného života aspoň jeden z krokov spomínaných vyššie.


    • Finančná akadémia

    Spoločnosť poskytujúca finančné vzdelávanie. Ako hovoríme: „Schopnosť správne narábať s peniazmi je umením.” Učíme ľudí zamyslieť sa nad vlastnými peniazmi. Najprv premýšľať a potom míňať.

    Ako prví sme uviedli na Slovensku Finančné pexeso a Slovník finančnej gramotnosti. Tešíme sa aj rastúcemu záujmu o naše prednášky. Efektívne hospodárenie s peniazmi sa dostáva čoraz viac do popredia. Najlepšie to vystihuje náš slogan: „Byť finančne gramotným je IN.”

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články