Práca v IT svete: Je pre mňa?

V súčasnosti narastá dopyt po zamestnancoch v oblasti informačných technológií. Aj napriek dobrému finančnému ohodnoteniu, ľudia nemajú o prácu v IT veľký záujem. Ako zistím, či sa hodím pre prácu do tejto sféry?

221

V súčasnosti narastá dopyt po zamestnancoch v oblasti informačných technológií. Aj napriek dobrému finančnému ohodnoteniu, ľudia nemajú o prácu v IT veľký záujem. Ako zistím, či sa hodím pre prácu do tejto sféry? Čo, ak nemám potrebné skúsenosti?

Veľa pracovných ponúk, nízky záujem

Aktuálna úroveň rozvíjania IT technológií a aplikácií predbehla všetky očakávania.

Spolu s ňou čoraz viac pribúdajú pracovné ponuky v tejto oblasti a najbližšie roky to tak bude aj naďalej.

Práve do tohto sektoru sa snažia dostať mladí ľudia, ktorí možno o kariére v IT sektore ani nesnívali alebo ju neplánovali.

Hodím sa pre prácu v IT?

Práca v IT je veľmi náročná a rovnako ako iné oblasti, nie vždy je určená pre každého. Ak si nie ste 100 % istý, či ste ten pravý pre prácu v IT, stačí si položiť niekoľko otázok.

Sú technológie vaším každodenným chlebom a neviete si predstaviť život bez nich? Svet IT profesionálov sa v podstate nonstop točí okolo technológií a vyžaduje si občas byť “online” aj mimo pracovnej doby.

Chcete sa ďalej vzdelávať a kariérne posúvať? IT sektor je neustále meniaci sa odbor a v prípade, že netúžite po vzdelávaní, nedokážete s týmto vývojom udržať krok.

Nepatrí trpezlivosť medzi vaše najsilnejšie stránky? Táto vlastnosť je pre prácu v IT jednou z najdôležitejších. Problémy sa tu vyskytujú pomerne často a preto si vyžadujú časovú náročnosť pre nájdenie vhodných riešení.

Čo v prípade, že nemám dostatočné skúsenosti?

Mnohé spoločnosti vyžadujú od uchádzačov o prácu v IT sektore určité zručnosti a schopnosti. Jedným zo spôsobov, ako ich získať bez predošlej praxe, je základné vzdelanie a certifikácia.

Vzdelávanie a certifikácia

Existuje mnoho variant, ako začať. Najskôr môžete vyskúšať pohodlné učenie z domu. Na internete sú k dispozícii viaceré portály, ktoré poskytujú online kurzy dokonca zadarmo.

V ponuke máte tiež rôzne vzdelávacie programy alebo IT akadémie, kde sa môžete prihlásiť na školenia a kurzy a získať potrebné vzdelanie.

Potom nasleduje certifikácia, ktorá sa vám v niektorých prípadoch môže tiež zísť (napríklad užitočné sú pre administrátorov, správcov serverov alebo v oblasti testovania, bezpečnosti či programovania).

Ako sa delí práca v IT svete?

Prácu v IT sektore môžeme rozdeliť na 2 hlavné oblasti:

  1. Technická časť IT – sem patria napríklad pracovné pozície typu programátori, sieťoví inžinieri, IT architekti a iní
  2. Biznisová časť IT – tu sa zaraďujú povolania ako IT analytici, projektoví manažéri, IT konzultanti a produktoví špecialisti
  • zdroj: bigstockphoto.com

PRIDAŤ KOMENTÁR