Viac

    10 vecí, ktoré ma naučil prvý rok FREELANCE

    Čas beží ako šialený a dnes je to presne rok, čo som si nadšene vykračovala po mojom rodnom meste s ešte horúcim Živnostenským listom v rukách a prvým získaným klientom, ktorý s dôverou čakal, čo pre neho vytvorím.

    Tak som sa rozhodla byť sama sebe šéfkou a živiť sa písaním. Čas beží ako šialený a dnes je to presne rok, čo som si nadšene vykračovala po mojom rodnom meste s ešte horúcim Živnostenským listom v rukách a prvým získaným klientom, ktorý s dôverou čakal, čo pre neho vytvorím.

    Čo všetko sa za rok udialo a aké to bolo?

    Vedieť, čo chceme je rovnako dôležité ako vedieť, čo nechceme

    Verím, že veci v našich životoch sa dejú pre nejaký dôvod a je jedno, či sú zle alebo dobré. Oboje nás niekam posunie.

    Často na svoju adresu počúvam, že vlastne ani neviem čo chcem. No pozrime sa na to z opačného pohľadu.

    Viem, čo nechcem a z toho vyplýva motivácia, prečo som vymenila “stabilitu” za možnosť pracovať nezávisle na lokalite, cestovať a investovať energiu do vecí, ktoré ma bavia.

    Nemohla som sa zbaviť pocitu, že stojím na mieste. Nebolo o čom ďalej premýšľať, keď prišla možnosť pohnúť sa. Aby to náhodou nebolo málo, rovno s jednosmernou letenkou asi o 13 000 kilometrov východne.

    Lekcie, ktoré mi dala práca na voľnej nohe

    1. V mojom vyhľadávači viedli kľúčové slová začínajúce na “how to”

    Každá spolupráca posúva aj moje copywriterské zručnosti. Vďaka mnohým zadaniam, ktoré som počas roka pripravila pre klientov, už viem pokryť oveľa viac oblastí obsahového marketingu ako pred rokom. No práca na voľnej nohe nekončí odoslaním zadania.

    S každým klientom prichádzali nové veci, ktoré som sa chcela naučiť, čo sa premietlo do prebdených nocí strávených nad rôznymi tutoriálmi, návodmi, článkami, e-bookmi a ktovie ešte čím.

    Blog som tvorila asi mesiac čistého času, pretože som bola tvrdohlavá a chcela som sa všetko naučiť sama, takže od hostingu, inštalovania WordPressu až po vzhľad a všetky pluginy. Nakoniec všetko dobre dopadlo a vy čítate tento článok ?

    2. Neprestávaj networkovať

    Každý freelance-r je tak trochu obchodník, ktorý prichádza na trh a hľadá niekoho, kto si jeho službu kúpi. Obchodnícka stránka nikdy nebola moja prednosť. Nevedela som si predstaviť, že by som aktívne vyhľadávala a oslovovala potenciálnych klientov.

    Realita bola však úplne iná.

    Ono to však nejak prirodzene ide ruka v ruke s mojím životným štýlom. Tým, že pracujem a cestujem zároveň, spoznávam množstvo inšpiratívnych ľudí, ktorí jednak podnikajú ako ja, a tiež zdieľajú vášeň pre cestovanie.

    Workshopy, rôzne eventy, či naša malá kreatívna Canggu skupina vedená kamarátkou Silviou sú aktivity, ktoré vo mne prebúdzajú nové myšlienky a nápady bez akéhokoľvek kŕču, ktorého som sa naivne bála.

    Networking je základ

    Fotka z eventu v coworkingu Dojo v Canggu, foto: Martin Henley

    3. Nikdy neviete, kto môže chcieť s vami spolupracovať

    Táto skúsenosť trochu nadväzuje na sebaprezentáciu. Keď stretávam ľudí, zvyčajne to neprerastie hneď do spolupráce. Rovnako je aj s okruhom kamarátov a známych, z ktorých väčšina nevedela o tom, čo robím. No aj staré kontakty často ukrývajú skrytý potenciál.

    4. Nestabilný príjem

    Keď som opúšťala predchádzajúcu prácu, vedela som, že táto situácia nastane. Nedostatok práce, faktúry nezaplatené načas – dôvodov môže byť viac, preto sa snažím každý mesiac odkladať aspoň 15 – 20% z toho, čo zarobím. Samozrejme, že niekedy všetko miniem, ale to je iný príbeh ?

    Napriek tomu, musím povedať, že neberiem každý druh práce, hlavne ak by mala utrpieť kvalita. Sú odvetvia (napr. medicína, IT, technologické smery), ktoré jednoducho pokryť nedokážem.

    5. Nový typ time-managementu

    Pre copywritera je zárukou spoľahlivosti doručenie zadaní načas. Často však mienim, no podmienky v rozvojovej krajine menia. Výpadok prúdu, nefungujúci internet a iné neočakávané situácie ma naučili nenechávať si všetko na posledný deň.

    Práca z kaviarne

    Jedna z mojich kancelárii na Bali. Kaviarne mám na prácu najradšej.

    6. Guest posty bez honoráru sa tiež počítajú

    Posledný rok som strávila najmä budovaním portfólia. Ako každý, kto sa venuje písaniu, túžim po tom, aby som mohla publikovať pre významné weby či magazíny a jedným z takýchto spôsobov sú neplatené články. V konečnom dôsledku mi priniesli platenú prácu z iných zdrojov.

    7. Nekonzistentná práca

    Často sa stáva, že raz mám práce nad hlavu (najmä teraz, na konci mesiaca) a inokedy je zasa uhorková sezóna. Tej som sa v kancelárii tešila, však výplata pípla na začiatku mesiaca aj tak a do práce sa musí 5 dní v týždni.

    Počas uhorkovej sezóny si nájdem nové projekty, do toho sa ozvú stáli klienti a opäť začína kolotoč, že neviem ako sa volám a často pracujem aj cez víkendy. Dôležité je nájsť si rovnováhu medzi prácou a relaxom.

    Iste, občas treba zamakať aj na úkor voľného času, no potom si to vykompenzujem inými voľnými dňami.

    Friday freelancer

    8. Zbaviť sa pocitu, že nie som dosť dobrá

    Trh freelancerov je plný kvalitných ľudí, preto som veľakrát bojovala s pochybnosťami, či sú moje zručnosti dostatočne dobré a či dokážem splniť očakávania klientov.

    Stretávala som veľa ľudí, ktorí diskutovali o veciach, ktoré zneli ako keby rozprávali nejakým jazykom kmeňa v Papui. Po príchode domov som hneď štartovala google a dohľadávala informácie.

    To robím doteraz, pretože sa neprestávam vzdelávať, no zamyslela som nad sebou. Kto bude chcieť so mnou spolupracovať, keď pochybujem sama o sebe?

    To, čo vysielame svetu sa nám rovnako vráti, preto som zapracovala na zbavení sa týchto myšlienok. A výsledok? Jeden nový projekt, na ktorom doteraz pracujem.

    9. Brainstormingy a meetingy sú väčšia zábava

    Kreatívne myšlienky sa rodia ľahšie pri tacos než v nejakej zasadačke. A Skype diskusie o dôležitých úlohách sú tiež ľahšie z kaviarne vedľa ryžových polí, než na koberčeku u šéfa.

    Brainstorming a meetingy sú zábavnejšie

    10. Nestavať len na jednom klientovi

    Prvého pol roka som pracovala pre jediného klienta, ktorý ma však zamestnával natoľko, že mi príjem jednoducho stačil. Neviem, či to nazvať hlúposť alebo pohodlnosť.

    Jedného dňa mi v schránke pristál znepokojujúci e-mail, v ktorom sa hovorilo, že projekt z celkového hľadiska nejde tak, ako by mal a musíme si stanoviť peňažný limit.

    Ups, čo teraz? Panika, počítanie úspor, nadávanie samej sebe a ešte iné rôzne štádia, ktorými som si prešla než som sa upokojila a urobila to, čo som mala urobiť už dávno. Nájsť nových klientov a mať rôzne druhy príjmov.

    … na záver

    Turbulentný a intenzívny – taký bol posledný rok, ktorý ma však posunul opäť ďalej a utvrdil v tom, že chcem mať možnosť vytvoriť si kanceláriu kdekoľvek a voľnosť cestovať.

    Chcem pracovať nezávisle na lokalite a vytvoriť si kanceláriu, kde chcem

    Obrovský benefit sú ľudia, ktorých som stretla a mala možnosť s nimi diskutovať o podnikaní, úspechoch, neúspechoch a skúsenostiach. Ďakujem za inšpiráciu!

    A čo vy? Vedeli by ste si predstaviť prácu ako freelancer? Dajte mi vedieť v komentároch ?


    freelancer

    Michel Struharova

    Túžba po slobode a voľnosti ma motivovala k životnej zmene o 180 stupňov.
    Odišla som z práce na plný úväzok a “kanceláriu” si nosím so sebou v batohu na mojich cestách. Živím sa písaním a o zážitkoch z ciest a podnikaní online sa delím na www.theonewhowanders.com.
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články