today-is-a-good-day
Viac

    Táto kniha je pre teba. Nech si, kto si, nech robíš, čo robíš

    Syn Krištof prišiel za mnou s otázkou: “Mama, chystáš sa kradnúť?” Zarazene som na neho pozerala a než som sa zmohla na reakciu, dodal: “Máš na stole knihu o kradnutí, načo ju čítaš?” Spýtala som sa ho, či si v nej listoval, ale začal ma uisťovať, že vie, že nie je pre deti.

    Navrhla som mu, že si v nej môžeme počítať spolu a keď sme knižku Kraď jako umělec dolistovali, syn spokojne vyhlásil, že už vie, ako to ujo spisovateľ myslel a pekne to vymyslel s tým nápadom kradnutia.

    Túto knihu som si túžila prečítať potom, ako o nej rozprávala Katarína Baranová, riaditeľka divadelnej školy LUDUS, na svojom skvostnom workshope o tvorivosti. Katka nás uisťovala, že takmer nikdy nemáme dobrý nápad úplne izolovaný od okolia a ďalších informácií.

    Zmyslom kreativity je práve schopnosť vziať cudzie myšlienky a použiť ich novo, dať im nový kontext, upraviť ich a vytvoriť inovovaný myšlienkový model.

    Takže, aj keď nie ste práve umelec, môžete aspoň kradnúť ako on. A aby to bolo s kostolným poriadkom, kreatívec Austin Kleon má pre čitateľa desatoro odporúčaní ako kradnúť = tvoriť so cťou. Čo v praxi značí, že napriek všetkému vypožičiavaniu priniesieme niečo nové a máme z výsledkov radosť. Pre mňa veľmi povzbudivé posolstvo: Nemusíte byť génius, postačí, keď budete sami sebou.

    Kniha si ma podmanila – obsah je delikatesa, ktorá je potešením nielen pre dušu, ale aj pre oko. Grafický vizuál nezaprie invenčnosť autora a vtipné ilustrácie pobavia.

    Austin Kleon si ma získal vyhlásením v úvode, že všetky rady sú autobiografické a stotožňujem sa s jeho teóriou, že keď vám niekto radí, v skutočnosti hovorí k sebe samému niekedy v minulosti.

    Knižka Kraď jako umělec je o radách, ktoré dal Austin starej verzii seba samého a zdôveril sa čitateľom:

    “Takmer desať rokov som sa snažil prísť na to, ako tvoriť umenie. Toto všetko som sa pri tom naučil. Keď som sa potom o svoje odporúčania začal deliť s ostatnými, stala sa humorná vec: zistil som, že nie sú len pre umelcov. Hodia sa každému.”

    Rozhodne súhlasím – radami z tejto inšpiratívnej knihy by sa mal riadiť každý, kto sa snaží do svojho života a svojej práce vniesť aspoň štipku kreativity. Autor si myslí, že by to snáď malo platiť o nás všetkých a podľa toho napísal venovanie:

    “Táto kniha je pre teba. Nech si, kto si, nech robíš, čo robíš.”

    Z môjho pohľadu nemôže knižka sklamať nikoho – je v nej toľko iskrivých bonmotov a užitočných tipov z autentických Austinových skúseností na ceste ku kreativite, že si každý nájde svoj odkaz.

    Mne rezonujú nasledovné odporúčania: Nečakaj s prácou na to, až zistíš, kým si; maj koníčky, odvádzaj dobrú prácu a podeľ sa o ňu; nebuď sviňa, lebo svet je malý a nesnaž sa byť cool, lebo cesta k úspechu je dláždená nudou.

    Inšpiratívne myšlienky z knihy:

    • Hŕŕŕŕŕ do práce! Urob to! Maľuj také obrazy, na aké sa chceš pozerať, naštartuj také podnikanie, akému chceš šéfovať, hraj hudbu, ktorá ťa baví počúvať, píš také knihy, ktoré si túžiš prečítať, tvor tie veci, ktoré chceš používať. Urob presne to, čo by sa podľa teba malo urobiť.
    • O niečo ošemetnejšie je vybrať si, čo napodobňovať. Nekopíruj samotný štýl, ale radšej myslenie ukryté za ním. Nechceš ako tvoji hrdinovia vyzerať, ty chceš ako oni vidieť.
    • Jedným z kúzelných ľudských nedostatkov je, že nedokážeme robiť dokonalé kópie. A práve márne pokusy o okopírovanie našich hrdinov nás vedú do miest, kde sa potuluje naše vlastné, doposiaľ nevytvorené dielo. Takto sa vyvíjame. Takže: kopíruj svoje idoly. Bádaj nad miestami, kde zaostávaš. Čím presne sa líšiš? Skús na tieto miesta klásť väčší dôraz a postav na tom svoje dielo.
    • Rozprávaj príbeh, ktorý ti príde najzaujímavejší zo všetkých. Napíš takú knihu, ktorú si túžiš prečítať. To isté platí o tvojom živote a kariére. Vždy, keď váhaš, do čoho sa pustiť, si proste polož otázku: „Čo by môj príbeh urobilo pútavejším?“
    • Pokiaľ máš hneď niekoľko vášní, nenechaj si nahovoriť, že si medzi nimi musíš vybrať. Nevyháňaj ich zo svojho života, chráň si ich. Dramatik Tomlinson si myslí, že ak milujete viacero rôznych vecí, musíte každej venovať svoj čas. Nechajte ich, aby sa spolu začali rozprávať. Potom sa začnú diať zázraky.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články