asd
Viac

  Fyzický trh a „papierový” trh drahých kovov – 1. časť

  Nadšenci manipulačných teórií upozorňujú na významný rozdiel medzi týmito trhmi. Na jedom sa obchodujú reálne tehly. Na druhom tzv. „papierové“ kontrakty. Prvý z nich má byť plnohodnotný. Druhý ten „zlý“...

  Nadšenci manipulačných teórií upozorňujú na významný rozdiel medzi týmito trhmi. Na jedom sa obchodujú reálne tehly. Na druhom tzv. „papierové“ kontrakty. Prvý z nich má byť plnohodnotný.

  Druhý ten „zlý“. Teória hovorí, že kontakty nie sú kryté a že si ich vedia tzv. bullion banky vytvoriť koľko len chcú a týmto spôsobom manipulujú ceny smerom dole. V prospech elít.

  Čo na teóriách nesedí?

  Prečo to elity robia. Jeden názor je, že kvôli tomu, že chcú nakúpiť ešte lacno. Lebo za chvíľu bude už zlato drahé. Problém je, že cena padala dlhodobo. Neboli elity spokojné s nižšou cenou? Musela byť ešte nižšia?

  Prečo nenakúpili hneď, keď chceli prepad ceny? Už tu je vidno sugescia argumentácie, že zlato musí ísť len hore a elitiy to vraj vedia. Realita po roku 2012 bola však úplne iná.

  Papierový trh musí nevyhnutne skolabovať. Akonáhle sa dostatok hráčov rozhodne požiadať o dodávku zlata, tá sa neuskutoční. Nuž opätovne realita nás presvedčuje o niečom inom. Comex stále žije. Londýn rovnako.

  Protiargument je, že nikto nechce požiadať o dodávku, pretože všetci hrajú túto hru. Avšak ako veľmi je pravdepodobné, že by to v „džungli“ špekulantov nikto nevyskúšal, ak by bolo takto ľahké zarobiť a vyhnať ceny do nebies?

  Samotné limity trhu so zlatom. Je síce pravda, že na trhu môžu vzniknúť tzv. nahé kontrakty (naked) a napr. do 6 % obchodov na COMEXe sa z času na čas vyskytujú aj kontrakty, ktoré nemajú prísne pravidlá.

  Systém je však „strážený“ nielen pravidlami, ale i samotným zlatom, ktorého nie je neobmedzené množstvo. Ak by aj chceli, banky si by si nemohli dovoliť vytvárať nekryté kontrakty donekonečna. Zlata je naozaj málo.

  Nezažívame nedostatok zlata. Ak cena dlhodobo padá, prečo sa na trhu objavuje stále fyzické zlato? Nemalo by byť predsa práve prostredníctvom manipulácie skupované elitami? Prečo nezažívame nedostatok zlata? Realita ukazuje iné, ako by sme mali vidieť.

  Čo na teóriách sedí?

  Zlato nemôže mať hodnotu 10, 20 či 50 tis. USD za uncu. Akonáhle by zlato takto posilnilo, súčasný finančný systém by zažíval extrému mieru nedôvery. V záujme centrálnych bánk je, aby nebolo zlato v hľadáčiku obyvateľstva.

  Centrálne banky preto na tomto trhu pôsobia. A veľké banky sú ich sprostredkovatelia, za čo ich však obviňovať netreba. Oni nie sú iniciátori intervencií. Centrálne banky zároveň nepôsobia tak, ako si mnohí komentátori myslia, t.j. cez nekryté kontakty, skôr požičiavajú zlato. Kedy?

  Dá sa predpokladať, že skôr v časoch, kedy je trh napätý. Avšak nie je vylúčené, že i v časoch relatívneho pokoja.

  Detailne o týchto témach píšem vo svojej knihe „Mrcha“ zlato. Netvrdím zároveň, že žiadna manipulácia neexistuje. Centrálne banky sú hlavnými podozrivými. Nie však bullion banky. Aspoň zatiaľ nie.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  matus-posvancMatúš Pošvanc

  je riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka. Dlhodobo sa venuje problematike drahých kovov. Od roku 2012 píše pravidelne svoj blog o aktuálnom dianí na trhoch s drahými kovmi www.viagold.sk. Autor sa rovnako zaujíma o kryptomeny – technológiu budúcnosti.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články