Viac

  Trh už absorboval Renziho rezignáciu

  Trh včera (v pondelok 5.12.2016) ráno poľahky absorboval víkendové hlasné odmietnutie návrhov ústavných reforiem, ktoré predložil doterajší premiér Matteo Renzi. O výsledku sa pred samotným referendom veľmi nepochybovalo. Prekvapením však vola silná voličská účasť a výrazný pomer hlasov, až tri ku dvom, v prospech zástancov zachovania súčasného stavu...

  Trh včera (v pondelok 5.12.2016) ráno poľahky absorboval víkendové hlasné odmietnutie návrhov ústavných reforiem, ktoré predložil doterajší premiér Matteo Renzi.

  O výsledku sa pred samotným referendom veľmi nepochybovalo. Prekvapením však vola silná voličská účasť a výrazný pomer hlasov, až tri ku dvom, v prospech zástancov zachovania súčasného stavu.

  Menový pár EURUSD sa v dôsledku toho prepadol takmer až na úroveň 1,05 eura za dolár, čo predstavuje najnižšie úrovne od začiatku roka 2015. Krátko po otvorení európskych trhov sa však kurz silno odrazil smerom nahor.

  Obchodovanie talianskych desaťročných ročných dlhopisov sa dnes otvorilo o desať až 12 bázických bodov vyššie. Stále sa pritom nachádza len zhruba v polovici obchodného rozpätia z minulých týždňov.

  Vyzerá to teda tak, že trh si veľmi nerobí z výsledku hlasovania ťažkú hlavu. Kľúčová otázka týchto dní bude naopak to, či euro bude pokračovať v ďalšom posilňovaní. Ak nie, bude tu až do štvrtkového zasadnutia ECB veľké riziko konsolidácie.

  Vo štvrtok by sme sa, podľa nedávnej správy Reuters, ktorá citovala zdroj z ECB, mohli dočkať zmesi krátkodobých holubičích vyjadrení a rozšírenia programu kvantitatívneho uvoľňovania, spolu s naznačením posunu doby jeho ukončenia.

  Pri pohľade na Taliansko nateraz nemožno isto povedať, čo bude nasledovať. Či ide len o problém Talianska, alebo má problém aj EU. Nateraz však nie sme, a ani nebudeme, svedkami žiadnej drámy. Úradnícka vláda totiž bude pravdepodobne vymenovaná s platnosťou až do najbližších volieb naplánovaných na rok 2018.

  Všetci síce už teraz hovoria o riziku z vypísania nového talianskeho referenda o vystúpení z únie, avšak nepredbiehajme. Viac ako dve tretiny opýtaných Talianov si totiž chcú ponechať spoločnú menu.

  To ale na druhej strane nebráni vypuknutiu bankovej krízy a novej európskej politickej krízy. Tiež to nerieši dve zásadné a navzájom súvisiace otázky: banky škrípajúce zubami a neznesiteľne vysokú dlhovú záťaž štátov.

  EUR USD

  Euro sa cez noc prepadlo, avšak dnes ráno sa karta obrátila. Hlavne voči japonskému jenu, ktorý sa nevie nájsť žiadnych priateľov. Ak sa euru dnes nepodarí udržať sa pod 1,0650, mohlo by to predstavovať veľký problém udržania súčasného predajného sentimentu.

  Existuje aj určité riziko, že trh sa už zameriava na prípadný dlhodobejší zámer ECB obmedziť na štvrtkovom zasadaní kvantitatívne uvoľňovanie.

  V prípade, ak menový pár prelomí súčasné rezistencie, existuje tu riziko posunu k taktickej úrovni 1,0800/50, aj keď my vidíme pravdepodobnejšie pokračovanie medvedieho trhu.

  trh

  Tento týždeň bude rušný. Uvidíme tri zasadnutia centrálnych bánk, z toho štvrtkové zasadnutie ECB patrí medzi najočakávanejšie.

  Cez víkend sme boli svedkami ďalšej červenej vlajky pre Donalda Trumpa. Dôvodom boli jeho agresívne komentáre na adresu Číny a jej menu, obchod a vojenské pozície v Juhočínskom mori. Nemali by sme to brať na ľahkú váhu a môže to predstavovať zápalnú šnúru k rastúcemu napätiu medzi USA a Čínou.

  Meny vybraných krajín:

  USD – Príbeh silného amerického dolára už nie je v súčasnej dobe na programe dňa. Sme totiž svedkami slabého japonského jenu a vrtkavého príbehu eura. Ak sa zelená bankovka do konca týždňa nepozviecha, môže čeliť zmene nálad smerom k oslabeniu namiesto rýchleho posilňovania.

  EUR – U menového páru EURSD veríme v slabý trend. V krátkodobom horizonte sú však predpovede nejasné, pretože nejasné správy zo štvrtkového zasadnutia ECB môžu vyznieť aj ako pomerne jastrabie a trhy môžu zostať v rozpakoch.

  Takticky sa v prípade, že EURUSD sa nedostane nad 1,0625, zameriavame skôr na pokles. V opačnom prípade vidíme riziko rastu smerom k úrovni 1,0800.

  JPY – Jen zostáva pod tlakom. Výnosy sa totiž nepodarilo zmysluplne obnoviť a vyššie ceny komodít ohrozujú reálne sadzby.

  Dôvodom je to, že žiadna nákladová inflácia a nulové/záporné sadzby spôsobujú, že Japonské dlhopisy sú na tom s výnosmi horšie ako kedykoľvek predtým. Úroveň 115,00/50 sa zdá byť hlavným cieľom páru USDJPY.

  GBP– Aj vzhľadom k tomu, že EURGBP dosiahlo nové minimá a dokonca sa blíži k najnižším úrovniam od počiatočnej reakcie trhov na Brexit, je posilňovanie libry je stále aktuálne.

  Potenciálnu úroveň 0,8115 dosiahne menový pár v tom prípade, že tlak na euro bude pokračovať a páru sa podarí prelomiť úroveň 0,8300. Menový pár GBPUSD posilňuje a blíži sa k ďalšej kľúčovej rezistencii 1,2800.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  • Autor: John Hardy, hlavný menový stratég Saxo Bank
  • Zdroj: Saxo Bank
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články