today-is-a-good-day
Viac

    V tieni Brexitu

    Pocit neistoty na trhoch sa bude ťahať celým tretím kvartálom a bude pokračovať i potom. Avšak neistota nemusí byť nutne negatívnym signálom. Ak sa totiž neistota stretne s reformami a celkovým zlepšením prostredia, potom všetky súčasné krízové udalosti a riziká budú len odrazom v spätnom zrkadle a môžu byť predzvesťou pozitívnych zmien.

    Pocit neistoty na trhoch sa bude ťahať celým tretím kvartálom a bude pokračovať i potom. Avšak neistota nemusí byť nutne negatívnym signálom.

    Ak sa totiž neistota stretne s reformami a celkovým zlepšením prostredia, potom všetky súčasné krízové udalosti a riziká budú len odrazom v spätnom zrkadle a môžu byť predzvesťou pozitívnych zmien.

    Saxo Bank, špecialista na multi-asset obchodovanie a na finančné investície, vydáva svoju investičnú prognózu pre globálny finančný trh pre tretí štvrťrok 2016.

    Tohtoročné leto sa nesie v duchu nespokojnosti. V Európe panuje neistota, cyklus v znamení dlhov dosiahol svoj vrchol a spoločenská zmluva dospela, vďaka nechuti voličov k súčasnému elitárskemu politickému systému, k bodu zlomu.

    Obchodovanie v treťom kvartáli tak bude o zvládnutí zvýšenej volatility a o pochopení toho, ako môže mať populistická nálada vplyv na spoločenské zmeny. Zároveň by sme si mali pripustiť, že svetová ekonomika, vrátane Spojených štátov, začína opäť flirtovať s recesiou.

    Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank a CIO, hovorí:

    „Osobne ma Brexit príliš neznepokojuje. Predchádzajúce krízy ma totiž naučili, že tieto typy udalostí často vedú ku skutočným zmenám, a niekedy aj ku skutočným reformám. V nadväznosti na krízu Európskeho mechanizmu výmenných kurzov z roku 1992, kedy kurz libry dosiahol rovnakú úroveň ako po Brexite, je ale súčasná situácia iná. Ekonomika Veľkej Británie a jej zamestnanosť totiž výrazne stúpli.“

    „Dobrou správou je, že v najbližších šiestich až dvanástich mesiacoch uvidíme posun smerom k toľko potrebným zmenám. Zlou správou je, že zmeny pôjdu ruka v ruke s väčšou volatilitou a ďalšou neistotou,“

    dodáva S. Jakobsen.

    Na margo týchto súvislostí, je výhľad Saxo Bank na hlavné triedy aktív v treťom kvartáli nasledovný:

    Európska únia – Trhlina utečeneckej krízy

    „Boli sme zvyknutí hovoriť, že Európa sa pohybuje v časoch krízy vpred. Bohužiaľ s ohľadom na jej nesmelé reformy za posledné roky to už tak celkom neplatí“

    hovorí Christopher Dembik, ekonóm Saxo Bank.

    Najväčším rizikom, ktorému Európska únia aktuálne čelí, je prisťahovalectvo. Kríza štátnych dlhov členských krajín a ďalšie sa už prehliadajú. Po odhlasovaní Brexitu sa Európa zdá byť rozdelená tak, ako nikdy predtým.

    Nezvládnutie imigrácie a ekonomická stagnácia vyvolali naprieč celým kontinentom vlnu nespokojnosti. Výsledok prezidentských volieb v Rakúsku, kde takmer vyhral kandidát extrémnej pravice a neočakávaný výsledok referenda v Spojenom kráľovstve, predstavujú pre Brusel dve vážne varovania.

    Je nutné nájsť riešenie spájajúce perifériu s jadrom, ktoré by ukončilo obdobie nesmelých reforiem z uplynulých rokov.

    Forex – nepríjemné miesto

    Hroziaci brexit bude na istý čas pre trhy stále strašiakom. Bude to naďalej znamenať slabú britskú libru, aj keď tempo jej oslabovania bude postupne chabnúť.

    Myslíme si, že pár EURGBP dosiahne v nadchádzajúcom švrťroku svoj vrchol. Na základe tohto sentimentu, sa Fed len veľmi nepravdepdoobne odhodlá k nejakej akcii. Nemožeme sa teda spoliahať nato, že by monetárna politika pri aktuálnom riziku hroziacej recesie pomohla.

    Stručne zhrunuté: bezpečným prístavom sa v nadchádzajúcich mesiacoch na menovom trhu javí len americký dolár.

    Dlhopisy – nízke výnosy na veľmi dlho

    Výnosy klesli aktuálne na svoje nové minimum. Spolu s kapitulácou Janet Yellenovej na ďalší rast sazdieb, to vyzerá na veľmi nízke úroky po veľmi dlhý čas. Napriek pesimistickým novinovým titulkom vo viacerých častiach ekonomiky ale môžeme vidieť zlepšujúci sa sentiment.

    Niektoré faktory, ktoré negatívne ovplyvňovali trhy v minulosti, sa už vytratili. Zmizla napríklad neistota ohladom nestability rozvíjajúcich sa trhov a ECB sa ďalej pripravuje na rozšírenie programu kvantitatívneho uvoľňovania.

    Na základe očakávaného zlepšenia globálneho ekonomického výhľadu, preto môžeme očakávať aj nárast výnosov dlhopisov, napríklad u „jadrových“ krajín únie.

    Akcie – kritický štvrťrok

    Za základe súčasnej trajektórie globálnej ekonomiky očakávame v treťom kvartáli u akcií negatívny vývoj. Medzi najviac postihnuté sektory budú patriť európske banky, ktoré budú aj naďalej trpieť nedostatkom dôvery a obnoveným tlakom na ziskové marže.

    Britské akcie budú okrem toho bojovať s ich podhodnotením. Pod tlakom budú najmä tituly z indexu FTSE 100.

    Dopad referenda na finančný systém môže zhoršiť nedôveru u firiem a spotrebiteľov až za hranicu, za ktorou by sa mohla globálna ekonomika dostať v štvrtom kvartáli do nového bodu nula. Nadchádzajúci štvrťrok teda bude najkritickejším obdobím od eurokrízy v roku 2012.

    Komodity – druhý dych

    V druhom štvrťroku nabrali komodity druhý dych. Ani tento rok nie je výnimkou v tom, že trh ťahajú najmä ropa a zlato. V treťom kvartáli sa svetová ekonomika, vrátane USA a Číny, môže dostať do problémov.

    Situácia v Európe môže okrem toho vyvolať napriek trhmi reťazovú reakciu. S ohľadom na neistotu z Brexitu a na očakávané posiľnenie amerického dolára, predpokladáme, že cena ropy bude limitovaná úrovňou 50 dolárov za barel.

    Táto neistota už pred nedávnom pomohla povzbudiť záujem investorov o zlato, ako o bezpečný prístav. Zostávame tu aj naďalej pozitívni a našu prognózu koncoročnej úrovne ceny zlata zvyšujeme na 1 350 dolárov za uncu.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    • Autor článku: Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank
    • Zdroj: Saxo Bank
    Komentáre

    Najnovšie články

    Predchádzajúci článok11 tipov pre dobrý internetový obchod
    Ďalší článokPrečo sa EÚ rozpadne

    Podobné články