Vybudujte silnú sieť kontaktov a podporte tak svoju osobnú značku

1561

Silné značky sa stali silnými aj vďaka sieti kontaktov, ktorú neustále budujú. Nie je ani tak dôležitá šírka a početnosť kontaktov vo vašej sieti, (ako sa často píše v literatúre) ako sila jednotlivých kontaktov.

Rovnako ako v offline svete, tak aj v online svete sú kontakty nesmierne dôležité. Možno to znie nespravodlivo, ale budete to mať v bežnom živote ako aj biznise podstatne ľahšie, ak budete poznať tých správnych ľudí na správnych miestach. Ľudia sú totiž nevyčerpateľným zdrojom príležitostí, informácií, nápadov a know-how.

TIE SPRÁVNE KONTAKTY SÚ NA NEZAPLATENIE!

Predstavte si situáciu, keď chcete napísať a vydať svoj vlastný ebook a vaše články na blogu číta majiteľ známeho slovenského vydavateľstva. Chcete pracovať pre digitálnu agentúru a váš posledný status na facebooku komentoval copywriter tejto agentúry. Alebo vyrábate handmade výrobky a váš priateľ na twitteri vám pošle kontakt na organizátora handmade výstavy, kde svoje výrobky môžete nie len vystaviť, ale aj predávať a získať ďalšie kontakty na odberateľov. Stačia totiž tie správne kontakty a váš život, kariéra a biznis sa môžu začať uberať úplne iným smerom.

Alebo si predstavte, že vaše kontakty vám samé navrhnú možnosť spolupráce, budú zdieľať vaše názory a myšlienky, odporučia vás svojim priateľom a známym alebo svojim biznis partnerom. Aj takto vaša sieť kontaktov pomáha budovať vašu osobnú značku.

Nie je to možno spravodlivé no o úspechu častokrát nerozhodujú ani tak vaše skúsenosti či vysoká kvalita vašich služieb alebo výrobkov ale práve to, koho poznáte na tom správnom mieste. Vždy to tak bolo a vždy to tak bude.

MOŽNOSTI, KTORÉ NÁM PONÚKA NAŠA SIEŤ KONTAKTOV SÚ OHROMNÉ!

Zamysleli ste sa niekedy nad silou a možnosťami vašich kontaktov? Poďme si aspoň načrtnúť možnosti, ktoré vám poskytne naozaj kvalitný kontakt. Váš kontakt môže byť:

  • vaša spojka vo firme vašich snov
  • zdroj kvalitného odporúčania
  • zdroj kvalitných informácií a know-how
  • poskytovateľ spätnej väzby
  • šíriteľ vašich myšlienok
  • dohadzovač ďalších kvalitných kontaktov
  • vaša spojka k novému biznisu alebo zákazke
  • verný fanúšik
  • a mnoho ďalších

ČO JE TO NETWORKING

Networking nie je len o ťažení a využívaní výhod. Je to v prvom rade o investovaní a dávaní. Networking NIE je o získavaní nových followerov na Twitteri alebo nových kontaktov na LinkedIne ale o budovaní vzťahov. Ak chcete svoje kontakty naplno vyťažiť, musíte do nich investovať presne to isté, čo od nich budete aj očakávať alebo za akým účelom tieto siete budujete. Z ozaj kvalitných online kontaktov sa nakoniec stanú biznis partneri, s ktorými založíte firmu. Stanú sa z nich priatelia, s ktorými sa budete pravidelne stretávať na WordCampe alebo chodiť na pivo.

ČO UŽ NIE JE NETWORKING

Nemôžete po nadviazaní kontaktu ihneď ponúkať vaše produkty. To už nie je networking, ale predaj. Nemôžete ihneď “žobrať” o miesto marketéra ani presviedčať nový kontakt o tom, že váš handmade náramok je najkvalitnejší a prečo by si ho mal niekto kúpiť za 20 Eur.

BUDOVANIE SIETE KONTAKTOV NIKDY NEKONČÍ

Výhoda silnej sieti kontaktov je snáď neobmedzená. Vďaka sociálnym sietiam a online nástrojom je networking podstatne “jednoduchší” ako kedykoľvek predtým. V budúcom článku by som v tejto téme rád pokračoval a oboznámil vás s konkrétnymi nástrojmi, pomocou ktorých môžete budovať svoju sieť kontaktov. Až budeme poznať konkrétne nástroje, príde na rad článok o tom, ako kontakty získavať a budovať s nimi vzťah.

A nezabudnite! Silná značka svoju sieť kontaktov nikdy neprestáva budovať. Silná sieť kontaktov sa buduje dlhodobo a cieľavedome, no hlavne nás to musí baviť.

Teším sa na vaše pripomienky a otázky.


Lukáš Mikulaško

Som online podnikateľ a marketér. Momentálne blogujem na svojom blogu mikulasko.sk a rozbieham projekt iamcool.sk

Zaujímam sa o osobný rast, sociálne siete a online marketing. 

Momentálne píšem svoj prvý e-book o budovaní osobnej značky.

PRIDAŤ KOMENTÁR