12 kníh o investovaní, ktoré si musíte prečítať!

Prinášame Vám zoznam skutočne kvalitných kníh o investovaní, ktoré by ste si mali určite prečítať, pokiaľ chcete uspieť vo svete financií, biznisu a investovania

4755

Ak sa chcete stať bohatým, najjednoduchšou a najefektívnejšou cestou je investovať.

„V priemere, milionári investujú každoročne 20% svojho domáceho príjmu. Ich majetok nie je meraný množstvom, ktoré každý rok zarobia, ale ako ho ušetrili  a investovali,“

píše Ramit Sethi v jeho New York Times bestsellere, „I Will Teach You To Be Rich.“

Aby sme vám pomohli začať, spísali sme niektoré z najlepších kníh investovania podľa obľúbenosti legendárneho investora Warrena Buffetta a navrch pridali niektoré naše.

Bez garancie, samozrejme – ale ak sa chcete stať bohatým, nezaškodí čítanie.

 1. The Intelligent Investor od Benjamina Grahama

Warren Buffet ako prvé vybral kópiu legendárneho Wall Streetera Benjamina Grahama – The Intelligent Investor, keď mal 19. Ako povedal: Bol to jeden z najšťastnejších momentov jeho života, pretože mu to dalo intelektuálnu kostru na investovanie.

Buffet nie je len fanúšik: bilionársky investor Bill Ackman, medzi nespočetne ďalšími Wall Streetovými silnými hráčmi, citoval tento podrobný úvod, aby si ocenil investovanie ako život meniace.

Dokonca  aj keď priemysel, v ktorom pracujete, je ďaleko od finančníctva, Grahamova rada vám pomôže vyťažiť z vašich peňazí maximum.

KÚPIŤ KNIHU: The Intelligent Investor (poštovné zdarma do celého sveta!)

 1. The Little Book of Common Sense Investing od Jack Boglea

Schválené Buffettom v jeho 2014 Berkshire Hathaway akcionárskej listine, „The Little Book of Common Sense Investing“ vám vysvetlí, ako použiť fondy na zarobenie majetku.

Bogle, zakladateľ Vanguard Group a tvorca svetovo prvého fondu, vysvetľuje, prečo tieto relatívne priame smery môžu byť také efektívne – a varuje proti investíciám v módnych výstrelkoch a módnom priemysle.

Fanúšikovia hovoria, že nie je ani zďaleka nudný a štatistické výkazy a tabuľky sú v jednej úrovni s anekdotami a radami.

KÚPIŤ KNIHU: The Little Book of Common Sence Investing (poštovné a balné zdarma do celého sveta)

 1. The Investment Answer od Daniel C. Goldie a Gordon S. Murray

V The Investment Answer Goldie a Murray poskytujú všeobecného sprievodcu investovania a to vďaka sústredeniu sa na päť rozhodnutí, ktoré musí spraviť každý investor. Zahŕňajú investovanie v rámci samostatnej osoby alebo v spolupráci profesionála; ako sa prerozdeliť medzi akcie, cenné papiere a hotovosť; a kedy predať alebo kúpiť aktíva.

Murray, Wall Street veterán, a Goldie, finančný poradca, držia svojho sprievodcu stručného a bez žargónu pre akéhokoľvek investora – skúseného, začiatočníka a hocikoho medzi tým.

KÚPIŤ KNIHU: The Investment Answer (poštovné a balné zdarma do celého sveta)

 1. Security Analysis od Benjamin Graham a David L.Dodd

Ďalšia kniha od Buffettovho mentora Benjamina Grahama, Security Analysis, ktorá

poskytla Buffetovi, ako povedal

„cestovnú mapu na investovanie, ktorú som nasledoval 57 rokov.“

Kniha sa točí okolo nápadu, že ak vaša analýza nie je dostatočne premyslená, nemôžete vymerať hodnotu spoločnosti.

KÚPIŤ KNIHU: Security Analysis (poštovné a balné zdarma do celého sveta)

 1. A Random Walk Down Wall Street: The Time-Tested Strategy for Successful Investing od Burtona Malkiela

Malkielov je klasický sprievodca investovaním spísaný do knihy, ktorú musíte mať, keď začínate portfólio.

V „A Random Walk Down Wall Street,“ princetonský profesor využíva množstvo investičných stratégii, axióma, truizmy a povery, vysvetľujúc prečo nízko nákladové indexové fondy poslúžia individuálnym investorom lepšie než akákoľvek iná stratégia výberu akcií.

KÚPIŤ KNIHU: A Random Walk Dow Wall Street (poštovné a balné zdarma do celého sveta

 1. The Essays of Warren Buffett od Warrena Buffeta

Existuje snáď lepšia cesta ako sa naučiť investovať než dostať sa do hlavy najlepšieho investora všetkých čias?

Táto kolekcia viac než 700 strán Buffettových listov a poznámok dáva jasnejší obraz bilionárových filozofií ohľadom obchodu, investovania a života – a aj keď je plný rôznych klenotov, stále sa zameriava  na jeden podstatný koncept: rozdiel medzi cenu a hodnotou.

KÚPIŤ KNIHU: The Essays of Warren Buffett (poštovné a balné zdarma do celého sveta)

 1. Reminiscences of a Stock Operator od Edwin Lefèvre

Vysoko vážený guru svojho oboru Jeff Gundlach, ktorý nazval „Reminiscences of a Stock Operator“ svojou najobľúbenejšou investičnou knihou všetkých čias, táto  klasika z 1923 je zbeletrizovaná biografia legendárneho obchodníka Jessie Livermorea, ktorý vyhral a stratil desiatky miliónov dolárov v hrách na trhoch s cennými papiermi počas 1900 rokov.

Je zaplnený anekdotami, ktoré opisujú Livermorovo majstrovstvo obchodovania už od jeho 14tich. Lefèvreova kniha ponúka nekonečné lekcie, z ktorých sa môže každý investor niečo naučiť.

KÚPIŤ KNIHU: Reminiscences of a Stock Operator (poštovné a balné zdarma do celého sveta)

 1. Common Stocks and Uncommon Profits od Philipa Fishera

Ďalšia Buffetom obdivovaná kniha, ktorú hodnotí ako život meniacu – Fisherovo „Common Stocks and Uncommon Profits“ kladie dôraz na názor, že fixovanie sa na finančné názory nestačí – tiež musíte zhodnotiť celý manažment spoločnosti.  Naznačuje 15 vecí, na ktoré sa treba zamerať.

Napriek tomu, že prvá publikácia bola z 1958, Fisherove náhľady sú stále rovnako užitočné a jeho filozofie aj dnes rovnako relevantné.

KÚPIŤ KNIHU: Common Stocks and Uncommon Profits (poštovné a balné zdarma do celého sveta)

 1. The Clash of the Cultures od Johna Boglea

V Bolgovej „The Clash of the Cultures“ tvorca svetovo prvého index fondu tvrdí, že dlhodobé investovanie bolo vytesnené krátkodobým.

Jeho kniha nie je len čistá argumentácia. Obklopuje ju tiež praktickými investičnými tipmi, ako využitie výhod úroku z úrokov, odolávanie impulzívnemu nakupovaniu a rozhodnutiam predaja, nenasledovať dav a návrat k základom, keď príde reč na investovanie.

KÚPIŤ KNIHU: The Clash of the Cultures (poštovné a balné zdarma do celého sveta)

 1. Elements of Investing: Easy Lessons for Every Investor od Burton Malkiel a Charles Ellis

Elements of Investing“ je na zozname povinného čítania, stručne hovoriaca kniha pre každého, kto šetrí na dôchodok v 401K, IRA alebo inom konte.

Malkiel a Ellis to držia čítanie v krátkosti a jednoduchosti, zatiaľ čo stále pokrývajú všetky základy, ktoré potrebujete, aby ste začali fungovať ako investor.

Títo dvaja skvelí finanční myslitelia ukazujú, že investovanie je jedným z mála vecí v živote, kedy ťažká práca vedie k horším výsledkom.

KÚPIŤ KNIHU: Elements of Investing (poštovné a balné zdarma do celého sveta)

 1. Poor Charlie´s Almanack, editovaný Peterom Kaufmanom

Táto kolekcia rád od Charlieho Mungera, Buffettovho partnera a podpredsedu Berkshire Hathaway, obsahuje biografickej informácie, rovnako ako sumarizácie svojej filozofie investovania a rozhovorov z Berkshire Hathaway meetingov.

„Odborníci pridlho debatovali či je Charlie reinkarnovaný Ben Franklin,“

napísal Buffett v jeho 2014 akcionárskej listine.

„Táto kniha by mala vysvetliť túto otázku.“

 1. The Most Important Thing Illuminated od Howard Marksa

V „The Most Important Thing,“ Marks – predseda a zakladateľ Oak Tree Capital – má za cieľ pomôcť investorom dosiahnuť úspech tým, že budú nad svojimi rozhodnutiami viac premýšľať a to vysvetľovaním na svojich vlastných chybách a čo sa z nich naučil.

Zvýrazňuje kľúčové veci úspešného investovania a snaží sa vysvetliť nástrahy, ktoré môžu zničiť kapitál a kariéry.

Výsledok? „Vzácna a užitočná kniha,“ tak o nej hovorí legendárny investor Buffett.

KÚPIŤ KNIHU: The Most Important Thing Illuminated (poštovné a balné zdarma do celého sveta)


PRIDAŤ KOMENTÁR