AKCIOVÉ TRHY
Na európskych akciových trhoch panovalo v skrátenom obchodnom týždni medzi vianočnými sviatkami a Novým rokom pokojné obchodovanie bez väčších vzruchov.
Pohyby kurzov boli väčšinou minimálne so zníženou likviditou a ťažko ich vysvetliť niečím fundamentálnym pri absencii zásadnejších kurzotvorných správ. Nakoniec končili v miernom pluse, keď paneurópsky index Euro Stoxx 50 pridal 0,5 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 0,3 percenta, francúzskeho indexu CAC 40 o 0,5 percenta a britského indexu FTSE 100 o 1,1 percenta.
Americké akcie končili v stratách, keď pred koncom roka mnoho investorov zaknihovávalo zisky z Trumpovej rallye od začiatku novembra, hoci hneď v úvode týždňa sa Dow Jones opäť pokúšal pokoriť métu 20-tisíc bodov. Inak sa ani v USA nič zásadnejšie neudialo.
V sumáre teda bluechipsový index Dow Jones odovzdal 0,9 percenta pri 1,1-percentnej strate širokého indexu S&P 500 a 1,5-percentnej strate technologického indexu Nasdaq Composite.
DLHOPISOVÉ TRHY
Aj na trhoch štátnych a firemných dlhopisov panovala sviatočná atmosféra s minimálnymi pohybmi v Európe, keď nemecký 10-ročný výnos stagnoval na týždňovej báze okolo úrovne 0,22 percenta. Americký 10-ročný výnos klesol o 10 bázických bodov na 2,44 percenta, pričom pohyb je pomerne náročné vysvetliť. Znížená likvidita a výber zisku zo stávok na pokles cien sa javia ako najpravdepodobnejšie dôvody.
KOMODITNÉ TRHY
Zlato sa počas posledného týždňa roku 2016 posunulo zhruba o dvadsať dolárov alebo 1,6 percenta nahor a rok končilo nad 1 150 dolármi. V zásade reagovalo na pokles výnosov amerických štátnych dlhopisov a na mierne oslabenie dolára. Inak žiadne kurzotvorné správy.
- prečítajte si: Cena zlata nie je dnes určovaná fyzickým trhom. Alebo je?
Ropa zaznamenala rast 3,0 percenta na 56,8 dolára v prípade Brentu a 1,3 percenta na 53,7 dolára v prípade WTI. Čiastočne k tomu prispel slabší dolár. Zvyšok išiel na vrub očakávaniam, že rýchlejší rast svetovej ekonomiky na budúci rok sa pretaví do rastu dopytu po komodite pri predpoklade dodržiavania dohôd o znížení ťažby krajinami OPEC a ďalšími producentmi.
DEVÍZOVÉ TRHY
Dolár sa v závere roka oslaboval voči košu hlavných svetových mien. V prostredí zníženej likvidity a žiadnych ekonomických správ však za tým ťažko hľadať zmysluplný čitateľný dôvod ako korekciu. Najobchodovanejší pár sveta EUR/USD tak končil rok tesne nad 105 dolárovými centmi, keď sa euro posilnilo o 0,6 percenta na týždennej báze.
- autor: Stanislav Pánis, analytik J&T Banky
- zdroj: J&T banka