test
Viac

  Nahrádza bitcoin zlato ako bezpečný prístav?

  Potenciálna destabilizácia svetovej ekonomiky, ako aj politické riziká zvýšili dopyt po alternatívnych investičných aktívach. Bitcoin v tomto roku poznačenom udalosťami ako brexit či zvolenie Donalda Trumpa za 45. prezidenta USA vzrástol o 107 percent.

  Cena najznámejšej kryptomeny bitcoin v mesiacoch nasledujúcich po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA začala rásť, pričom momentálne sa nachádza na takmer trojročných maximách. Klasické bezpečné prístavy investorov, akými sú zlato a štátne dlhopisy, zatiaľ, naopak, klesajú na niekoľkomesačné minimá. Hodnota bitcoinu rástla aj napriek silnejúcemu doláru, prispievajúc tak k jeho kúpnej sile, a aj napriek nízkej averzii voči riziku, ktorú možno sledovať na akciových trhoch rozvinutých krajín.

  Potenciálna destabilizácia svetovej ekonomiky, ako aj politické riziká zvýšili dopyt po alternatívnych investičných aktívach. Bitcoin v tomto roku poznačenom udalosťami ako brexit či zvolenie Donalda Trumpa za 45. prezidenta USA vzrástol o 107 percent. Naposledy bola kryptomena na takých vysokých úrovniach v januári 2014, keď z 1 137 amerických dolárov spadla po krachu burzy MtGox a po sprísnení regulácie v Číne.

  Rast ceny akceleroval najmä v posledných dňoch po teroristickom útoku v Berlíne či po atentáte na ruského veľvyslanca v Turecku. Alternatívnej mene pomáha aj slabnúci čínsky juan, keď USA plánuje rýchlejšie ako očakávané uťahovanie monetárnej politiky, zvyšujúc tak dopyt po kryptomene v najľudnatejšej krajine sveta, kde prebieha najväčšie množstvo obchodov.

  Graf 1: Porovnanie vývoja cien zlata a bitcoinu

  • /data/MediaLibrary/articles/10768/graf-1.pngZdroj: Bloomberg

  Bitcoin je v podstate kód vytváraný prostredníctvom počítačov, pričom každý ďalší je zložitejší ako ten predošlý. Tvorba ďalších jednotiek meny je preto čoraz náročnejšia a nákladnejšia ako tých predošlých a do istej miery je tak aj obmedzené jej množstvo. Jeho obchodovanie navyše prebieha v kyberpriestore a spolu s nižšou mierou regulácie zo strany vlád a s odolnosťou proti zmenám v monetárnej politike si vyslúžil popularitu medzi niektorými investormi.

  Naopak, zlato, s ktorým bitcoin väčšinou koreloval, keď bol dopyt po bezpečných investíciách vysoký, v poslednom štvrťroku padlo vzhľadom na očakávania rastu úrokových sadzieb USA.


  • autor: Tomáš Rajtar, analytik J&T Banky
  • zdroj: J&T banka
  Komentáre

  Najnovšie články

  Predchádzajúci článokScreening a čo ďalej?
  Ďalší článok20 tisícová méta opäť odolala

  Podobné články