test
Viac

  20 základných pravidiel finančnej gramotnosti. Poznáte ich?

  Finančná gramotnosť by mala byť jedným z predmetov na (ideálne stredných) školách. O peniazoch sa však v našej spoločnosti veľmi nehovorí. Žiaľ.

  Finančná gramotnosť by mala byť jedným z predmetov na (ideálne stredných) školách. Tak ako sa deti učia matematiku, biológiu či zemepis, mali by sa naučiť aj to, ako narábať s peniazmi. O peniazoch sa však v našej spoločnosti veľmi nehovorí. Žiaľ.

  Mohol by som pokračovať o tom, prečo to tak je, ako by sme mohli zmeniť školský systém atď., ale som skôr zástancom myšlienky o slobodnom živote v neslobodnom svete (túto knihu vám odporúčam).

  Hovorí v skratke o tom, že sa nemáte snažiť zmeniť systém, ale zmeniť svoje správanie, aby ste dosiahli, čo chcete aj v neslobodnom syséme. Preto píšem tento blog ?

  Nižšie je zoznam 20 základných pravidiel, ktoré vás mali naučiť v škole. Ak vás ich nenaučili, naučte sa ich teraz.

  Ku každému z týchto pravidiel by som mohol napísať samostatný článok. Toto je len absolútne minimum. Preto v prípade, že niektorému pravidlu nerozumiete, použite Google.

  1. Plat nerovná sa úspory

  Nie je dôležité, koľko zarobíte, ale koľko z vášho príjmu ušetríte. To je jediný spôsob ako neustále zvyšovať vašu Net worth (rozdiel medzi aktívami a pasívami).

  A rast Net worth je základom budovania bohatstva. Neverili by ste, koľko ľudí má veľmi vysoký plat, ešte vyššie výdavky a negatívnu Net worth.

  2. Šetrenie je dôležitejšie ako investovanie

  Zaplaťte najprv sebe. Taký jednoduchý koncept a pritom tak málo ľudí ho dodržiava. Najmä na začiatku vašej cesty za finančnou slobodou je vaša savings rate kľúčom k bohatstvu.

  Ak totiž máte ušetrených 1000 eur tak navýšenie vašej mesačnej savings rate o 50 eur znamená nárast vašej Net worth o 60% za rok! Skúste dosiahnuť taký výnos lepším investovaním.

  3. Vyhýbajte sa dlhu na kreditnej karte a spotrebným úverom ako moru

  Zlý dlh je najlepší spôsob ako využiť ôsmy div sveta zložené úročenie – vo váš neprospech.

  4. Žite pod svoje možnosti, nie na úrovni vaších možností

  Jediný spôsob ako mať svoje financie pod kontrolou je zaostávať s vašimi výdavkami za vašimi zárobkami.

  5. Ak chcete porozumieť svojim prioritám, pozrite sa na čo mesačne míňate najviac peňazí

  Ak chcete mať svoje financie pod kontrolou, musíte pochopiť vaše zvyklosti pri míňaní. Cieľ je míňať na veci, ktoré sú pre vás dôležité a míňať minimum peňazí na všetko ostatné.

  A ak platíte najprv sebe, ani si nemusíte robiť mesačný rozpočet, lebo miniete len čo vám ostane.

  6. Všetko zautomatizujte

  Najlepší spôsob ako šetriť, vyhnúť sa poplatkom za neskoré platby a zjednodušiť si život je zautomatizovať čo najväčšiu časť vášich finančných operácií.

  7. Správne sa rozhodnite pri tých najdôležitejších veciach

  Vaše najväčšie výdavky v živote budú pravdepodobne výdavky na bývanie, dopravu a deti. Neviem si pomôcť, ale keď vidím tie obrovské domy, nové autá, hodinové dochádzanie do práce a deti oblečené v značkových súpravách tak sa pýtam: ‚Ktovie ako dlho budú musieť pracovať, aby všetky tie úvery splatili.‘

  8. Vytvorte si rezervu

  V živote vás postihnú nepríjemné prekvapenia. To je život. Musíte byť na to pripravený. 3-6 násobok vašich mesačných nákladov, v hotovosti, na termínovanom účte. Ak ju nemáte, ani neuvažujte o investovaní ani o splácaní úverov.

  9. Poistite si katastrofické riziká

  Katastrofa nie je, že sa vám pokazí mobil. To je finančná negramotnosť. Na to máte hotovosť na rezervnom účte. Katastrofa je, že vám vyhorí byt, v ktorom bývate.

  10. Využite príspevok na DDS od vášho zamestnávateľa

  Vy vložíte 50 eur, váš zamestnávateľ vám pridá ďalších 50 eur. 100% výnos bez rizika. To je finančná gramotnosť – lekcia jedna.

  11. Šetrite trochu viac každý rok

  Zvýšenie platu/ ročné odmeny je výborný spôsob ako ostať na krysej dráhe do konca života. Stačí ak celé navýšenie ‚pretavíte‘ do vyššieho míňania. Vygooglite si‚ Lifestyle inflation‘.

  12. Vyberajte si svojich priateľov a okolie s rozumom

  Ste priemerom piatich ľudí, s ktorými trávite najviac času. Vyberte si priateľov, ktorý riešia aké nové auto si kúpia a kam pôjdu na luxusnú dovolenku po najbližších odmenách a zaručujem vám, že sa budete chcieť zaradiť.

  13. Rozprávajte sa o peniazoch

  So svojou manželkou, deťmi.. Ak potrebujete s peniazmi pomôcť, požiadajte iných (skutočných odborníkov/ mentorov) o pomoc. Neschovávajte sa pred finančnými problémami. Dobehnú vás a bude to ešte horšie.

  14. Materiálne veci vás neurobia šťastnejším

  Vlastne urobia, prvých 5-10 minút keď dostanete dopamínovú injekciu. Potom to ide veľmi rýchlo z kopca a vaša nová hračka sa zaradí medzi samozrejmosti. Kupovanie vecí vás neurobí šťastnejším a už vôbec nie bohatším.

  15. Prečítajte knihu ročne, alebo aj desať

  V škole vás o finančnej gramotnosti nenaučia. Je to na vás. Ak neradi čítate, môžete počúvať Podcasts alebo sa o tom s niekym porozprávať (najdrahší spôsob).

  16. Majte predstavu, kde sa nachádzate

  Mali by ste aspoň približne vedieť, kde sa nachádza vaša Net worth. Nemusí to byť žiadny komplikovaný výpočet, ale ak neviete kde sa nachádzate, tak sa len veľmi ťažko vydáte správnym smerom.

  17. V živote máte len dve istoty smrť a..

  Nemusíte byť odborníkom na dane, ale musíte rozumieť základným konceptom. Najdôležitejší je, že ak ste zamestnanec, všetky daňové zákony sú proti vám.

  Ak ste podnikateľ, väčšina daňových zákonov je napísaná vo váš prospech. Ak ste zamestnanec a neveríte mi, choďte sa spýtať daňového poradcu, či vám vie pomôcť s optimalizáciou vašich daní a odvodov.

  18. Zarábajte viac

  Vaša savings rate závisí od dvoch faktorov – príjmy a výdavky. Komplexná stratégia sa pozerá na obe strany rovnice. Ak zarábate menej ako priemerný plat, musíte niečo zmeniť.

  Príliš veľa ľudí je zaseknutých v názore, že nič zmeniť nemôžu. Môžu, len nie sú ochotní za to zaplatiť požadovanú cenu.

  19. Neuvažujte o predčasnom dôchodku ale o Finančnej slobode

  Vašim cieľom nie je dosiahnuť bod, kedy odídete z práce a už nikdy nič robiť nebudete. Ide o to dosiahnuť bod, kedy už nebudete musiť robiť čokoľvek LEN pre peniaze.

  20. Neuvažujte o finančnej slobode ale o osobnej slobode

  Peniaze sú len jeden z nástrojov, ako dosiahnuť osobnú slobodu. Ak máte zmysluplnú prácu, ktorá vás napĺňa a umožňuje vám samoriadiť si na čom budete pracovať, ak máte vo svojom okolí dobrých priateľov a rodinu potom ste dosiahli osobnú slobodu. Aj ak je vaša Net worth rovná nule. Peniaze nie sú cieľ, osobná sloboda je.

  Budem rád, ak sa podelíte o vaše pravidlá, ako sa naučiť finančnej gramotnosti.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články