Viac

  Top 5 investičných pozícií v portfóliu Warrena Buffetta

  Pravdepodobne neexistuje žiadne investičné portfólio, ktoré by bolo pozornejšie sledované ako portfólio Warrena Buffetta. Jeho pozoruhodný úspech v porovnaní s S&P 500 je bezkonkurenčný.

  Pravdepodobne neexistuje žiadne investičné portfólio, ktoré by bolo pozornejšie sledované ako portfólio Warrena Buffetta. Jeho pozoruhodný úspech v porovnaní s S&P 500 je bezkonkurenčný.

  Investori sa už roky snažia analyzovať jeho výber akcií a dúfajú, že sa dostanú do jeho mysle.

  Buffettova genialita je vždy transparentná, pretože nikdy nevystupoval z jeho najdôležitejšej zásady: kupovať skvelé spoločnosti za dobré ceny a držať ich navždy.

  Tento princíp vysvetľuje jeho päť najväčších holdingov, ktoré majú niekoľko spoločných vecí. Sú to veľké, dobre riadené spoločnosti so silnými súvahami a vytvárajú veľa peňazí, ktoré sa vracajú akcionárom prostredníctvom dividend.

  Apple

  Až 23,84% portfólia spoločnosti Berkshire Hathaway tvorí firma, ktorú postavil Steve Jobs. Spoločnosť Berkshire Hathaway má od augusta 2018 251,9 miliónov akcií spoločnosti Apple Inc..

  Ich hodnota predstavuje približne 46,6 miliardy dolárov. Spoločnosť Apple predbehla spoločnosť Wells Fargo a získala bod prvú pozíciu po tom, čo holding Berkshire Hathaway kúpil ďalšie akcie spoločnosti Apple vo februári roku 2018.

  Wells Fargo & Company

  12,82% portfólia predstavuje spoločnosť Wells Fargo & Company a je druhou najväčšou pozíciou Buffettovej spoločnosti. Niekoľko rokov však bola na prvom mieste.

  Buffett začal investovať do spoločnosti Wells Fargo v roku 1989 a odvtedy pravidelne zvyšujem objem investícií do tohto titulu.

  K 15. augustu 2018 drží viac ako 452 miliónov akcií v celkovej hodnote približne 25,05 miliárd dolárov.

  Kraft Heinz

  Buffettov tretí najväčší holdingom prešiel fúziou potravinárskych gigantov Kraft Food Group a firmy H.J.Heinz. Buffett vlastnil pred zlúčením 500 miliónov akcií spoločnosti Heinz.

  K augustu 2018 vlastní 325,6 miliónov akcií spoločnosti Kraft Heinz Company (KHC) v hodnote zhruba 20,45 miliárd dolárov.

  Bank of America

  Štvrtý najväčší holding predstavuje Bank of America (BAC). Jeho hodnota v Berkshire Hathaway sa odhaduje na 20 miliárd dolárov a predstavuje 9,79% jeho portfólia. Bank of America je druhým najväčším podielom vo finančnom sektore po spoločnosti Wells Fargo.

  Coca-Cola

  Buffett raz tvrdil, že vypije asi päť plechoviek Coca-Cola denne, čo môže ale nemusí byť dôvodom, prečo je spoločnosť Coca-Cola Company piatym najväčším podnikom.

  Je si isté, že má rád trvanlivosť základného produktu spoločnosti, ktorý sa v priebehu času prakticky nezmenil.

  Buffett začal nakupovať akcie spoločnosti Coca-Cola koncom osemdesiatych rokov a neprestal, kým nedosiahli objem 25% svojho portfólia.

  K augustu 2018 vlastní 400 miliónov akcií s celkovou trhovou hodnotou 17,5 miliárd dolárov, čo predstavuje 8,7% jeho portfólia.

  Pokiaľ identita značky a globálne distribučné systémy spoločnosti zostanú na svetovej úrovni a jej budúce peňažné toky zostanú vysoké, Coca-Cola bude pravdepodobne patriť k TOP spoločnostiam vo vlastníctve Warrena Buffett.


   

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články