Viac

  3 budhistické pravdy, ktoré uľavia na duši a urobia vás šťastnejšími

  Nemožno popierať, že život je tvrdý. Ale najhoršie, čo môžeme urobiť, je vyhnúť sa ťažkým aspektom života. Podľa budhistickej filozofie, šťastie zahŕňa prijatie a akceptovanie všetkých aspektov života, aj keď sú negatívne.

  Nemožno popierať, že život je tvrdý. Ale najhoršie, čo môžeme urobiť, je vyhnúť sa ťažkým aspektom života. Podľa budhistickej filozofie, šťastie zahŕňa prijatie a akceptovanie všetkých aspektov života, aj keď sú negatívne.

  Tu sú 3 budhistické pravdy o živote, z ktorých prijatia budeme mať všetci prospech:

  #1 Dukka: Život je bolesť a spôsobuje utrpenie

  Toto je prvá ušľachtilá pravda budhizmu. Možno si myslíte, že znie úplne negatívne, ale tu ide o viac, ako len o to, že „život je ťažký, takže ho prijmite.“

  Pravdou je, že vytvárame viac utrpenia v našich životoch tým, že sa vyhýbame ťažkým emóciám.

  Buddha má pravdu: Každý z nás raz zažije nepríjemné emócie ako úzkosť, stres a smútok. Namiesto, aby sme sa báli utrpenia, ak sa rozhodneme si ním byť vedomými a akceptovať ho, môže to nakoniec znížiť naše utrpenie.

  Alan Watts to hovorí najlepšie: „Vždy bude existovať utrpenie. Nesmieme však trpieť nad utrpením.“

  Ako to môže byť pre vás v každodennom živote prínosom? Uvedomte si, že existuje sila v prijatí faktu, že smrť, choroba, utrpenie a strata sú súčasťou života. Môžete sa odpútať od myšlienky, že život by mal byť jednoduchý a bez bolesti. Týmto spôsobom sa stávate otvorenejšími pre zmenu a neistotu, čo paradoxne urobí váš život zábavnejším.

  #2 Anitya: Život je zmena

  Anitya znamená „nestálosť“ a hovorí, že nič nie je nikdy fixované. Všetko sa mení. Počasie sa mení, naše emócie sa menia, narodíme sa a nakoniec sa pominieme. Jediným zákonom vo vesmíre je, že zmena je konštantná.

  Tento koncept nám môže pomôcť, keď zažívame ťažké emócie, pretože vieme, že nebudú trvať navždy. Naša bolesť prejde.

  Keď zažívame radosť, vieme, že tento pocit je prchavý, a preto sa ho snažíme využiť, pokým trvá. Grécky filozof Herakleitos to potvrdil, keď povedal: „Nikdy nemôžete vstúpiť dvakrát do tej istej rieky.“ Všetko, čo máme, je prítomný moment.

  Ako to môže byť pre vás v každodennom živote prínosom? Zatiaľ čo vyzerá myšlienka nestálosti strašidelne na to, aby sme ju prijali, môže byť skutočne oslobodzujúca. Pomáha nám oceniť všetky dobré veci, ktoré v živote máme, keď si uvedomíme, že to zlé nebude trvať večne.

  #3 Anatma: „Ja“ sa vždy mení

  Na západe máme tendenciu veriť, že je niekde v nás je prítomné konkrétne a stále „ja.“

  Budhizmus však hovorí, že neexistuje pevné, stabilné „ja.“ Naše bunky, spomienky, myšlienky, skúsenosti sa vždy časom menia. Dávame si mená, tituly a osobnosti, aby sme cítili, že existuje pocit „seba.“ Ale toto je ďalšia myšlienka, ktorú sme dostali od našej spoločnosti.

  Podľa budhizmu sú naše životy príbeh, ktorý môžeme zmeniť.

  Ako hovorí Thich Nhat Hanh: „Vďaka nestálosti je možné všetko.“

  Ako to môže byť pre vás v každodennom živote prínosom? Na západe nám často hovoria, aby sme „našli samých seba.“ Avšak, keď prijmeme túto myšlienku, môžeme namiesto toho „vytvoriť samých seba.“ Ak máme zlý deň, môžeme si uvedomiť, že zajtrajšok bude iný. Každý deň nám ponúka nové možnosti rozvíjať to, kým sme.


  Oliver Olejník

  www.stavamesauspesnymi.sk

  Mojim cieľom je ľuďom pomáhať prostredníctvom zdieľania rád, myšlienok a tipov tých najúspešnejších ľudí, ktorých sám sledujem a od ktorých sa sám učím a inšpirujúcich príbehov úspešných ľudí, ktorí zmenili tento svet k lepšiemu.

  Verím, že tieto veci ľuďom dokážu pomôcť naštartovať ich vysnívaný život, pretože všetko začína túžbou niečo dosiahnuť.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články