Viac

    4 krajiny, v ktorých sa už budujú inteligentné mestá pomocou Blockchain-u

    Analytici spoločnosti McKinsey predpovedajú, že do roku 2020 dosiahne počet inteligentných miest na celom svete číslo 600, a o 5 rokov neskôr sa v nich vytvorí takmer 60% svetového HDP.

    Analytici spoločnosti McKinsey predpovedajú, že do roku 2020 dosiahne počet inteligentných miest na celom svete číslo 600, a o 5 rokov neskôr sa v nich vytvorí takmer 60% svetového HDP.

    Digitálne technológie by sa mohli stať hybnou silou ekonomického pokroku a blockchain bude nepochybne jedným z nich.

    Koncepcia inteligentného mesta integruje big data a internet of things (IoT), s cieľom optimalizovať efektivitu mestských procesov a služieb a bližšie sa priblížiť k obyvateľom. Jedným z príkladov tejto inovácie by mohli byť svetelné senzory, ktoré šetria náklady na elektrickú energiu a zabezpečujú dohľad nad cestnou premávkou.

    “Inteligentná budúcnosť” sa už práve teraz stavia. Celý tento proces nie je to len o kryptomenách alebo platobných službách, ide o mestá, kde sú všetky procesy kontrolované blockchainom.

    Ako budú automatizované systémy koordinovať svoje aktivity a komunikovať medzi sebou, je v súčasnosti testované v Dubaji, niektorých mestách v Číne a USA.

    Spojené Arabské Emiráty

    Dnes je Dubaj považovaný za jedno z digitálne najprogresívnejších miest na svete. S bezobslužnými vlakmi, automatizovanými snímačmi, lietajúcimi taxíkmi, solárnymi panelmi a Wi-Fi lavičkami, má všetko, čo potrebuje vášnivý futurista.

    Vládnuce autority Emirátov však nekončia pri tom, čo bolo doteraz dosiahnuté, ale aktívne implementujú najinovatívnejšie myšlienky, aby sa do roku 2020 premenili na prvý “smart megapolis” založený na blockchaine.

    Dubaj patrí na popredné miesto na svete vďaka vládnemu programu Smart City, ktorý sa začal v roku 2014, a zahŕňa postupnú implementáciu viac ako 545 projektov, ktoré zmenia spôsob, akým obyvatelia a návštevníci mesta Dubaj komunikujú s mestom.

    Miestne orgány plánujú vytvoriť bezpapierový digitálny priestor v súkromnom aj verejnom sektore. Celý obeh dokumentov bude prebiehať v elektronickej podobe, čo bude pre občanov jednoduchšie.

    Zavedenie systému blockchain do mestskej štruktúry by malo v dôsledku zvýšenej efektívnosti spracovania dokumentov ušetriť asi 1,5 miliardy dolárov a 25,1 milióna pracovných hodín.

    Blockchain sa bude uplatňovať aj v logistike a skladovaní. To pomôže vytvoriť celý systém inteligentných bezpilotných vozidiel na prepravu výrobkov alebo materiálov.

    Estónsko

    Od roku 2012 sa distribuované kartotéky používajú v národných zdravotných, súdnych, legislatívnych, bezpečnostných a komerčných systémoch Estónska. Technológia už prekročila rámec experimentovania a dosiahla masové prijatie.

    Najmä estónska vláda zaviedla blockchain, aby svojim občanom poskytla prístup na kontrolu ich osobných údajov. Z tohto dôvodu môžu Estónci kontrolovať, vnímať a v prípade potreby napadnúť nezákonný prístup k ich informáciám.

    Dôvodom tak progresívneho prístupu bol kybernetický útok z roku 2007, keď – v určitom okamihu – internetové stránky štátnych služieb a vlády vypadli z dôvodu ťažkých útokov DDoS. To spôsobilo, že Estónsko prehodnotilo svoj postoj k bezpečnosti údajov a začalo využívať to, čo dnes voláme blockchain.

    Čína

    Čínske úrady plánujú vytvoriť 1000 inteligentných miest, kde by získané technológie a údaje mali zlepšiť životy každého obyvateľa, píše sa v správe spoločnosti Deloitte.

    V januári 2013 ministerstvo pre bývanie, rozvoj miest a vidieka formálne oznámilo prvý zoznam národných pilotných inteligentných miest, ktoré sa odvolávajú na túto technológiu ako na “sektor, ktorý by sa mal posilniť a podporovať”.

    Prvým mestom budúcnosti je Yinchuan, kde už tradičné platby prestali. Teraz namiesto vstupeniek, preukazov a dokladov stačí jednoducho ukázať svoju tvár!

    V apríli 2017 Wuzhen Think Tank vydal bielu knihu o vývoji čínskeho blockchain priemyslu. Tento dokument priniesol globálne a domáce trendy v blockchaine a priemysle, a poskytol cenné poznatky výskumným subjektom a súvisiacim podnikom.

    V súčasnosti čínske úrady aktívne skúmajú blockchain reťazce, pokiaľ ide o poriadne uchovávanie údajov. 24. apríla informovala národná audítorská kancelária v Číne o používaní technológie na riešenie problémov spojených s centralizovanou skladovacou infraštruktúrou.

    Li Ming, úradník pracujúci na ministerstve priemyslu a informačných technológií, odhalil, že čínsky národný plán blockchainu bol dokončený a čoskoro bude ohlásený. Je už známe, že národné štandardy typu blockchain zahŕňajú zabezpečenie údajov, obchodné a aplikačné štandardy a iné štandardy pre dôveryhodnosť a interoperabilitu.

    Blockchainový uzol pre každého

    Každému samostatnému úradu a akreditovanému audítorovi bude pridelený samostatný uzol, ktorý pomôže znížiť zaťaženie vlády a súčasne poskytne sledovateľný záznam, ktorý zaznamená každú transakciu.

    Či už sa to bude skutočne realizovať alebo nie, je to oficiálne uznanie začiatku novej digitálnej éry v Číne, ktorá dala veľký impulz vývoju blockchain technológie. A opäť, ako v prípade Estónska, blockchain sa stane riešením bezpečnostného problému.

    V roku 2014 jedna z najväčších bánk v Hongkongu- Standard Chartered stratila takmer 200 miliónov dolárov v dôsledku úverových podvodov. Podvodníci použili duplicitné faktúry za ten istý tovar na získanie peňazí od bánk.

    Aby sa zabránilo väčšiemu počtu finančných podvodov, spoločnosť Standard Chartered spolu s vládnou agentúrou v Singapure využila blockchain a vytvorila pre každú faktúru jedinečný kryptografický hash.

    Spoločnosti sa podarilo vytvoriť elektronickú knihu faktúr, ktorá využíva paralelnú platformu k blockchainu, ktorý sa používa v transakciách s Bitcoinom. Tým sa zabezpečilo, že nebudú vykonávané žiadne dvojité operácie a banky nebudú požičiavať peniaze na falošné faktúry.

    Spojené štáty

    Miestne orgány uznali potenciál blockchainu pri poskytovaní verejných služieb a v súčasnosti spustili niekoľko projektov v rôznych fázach implementácie.

    Štát Delaware bol prvý, čo oznámil Delaware Blockchain Initiative v roku 2016. Tento komplexný program spustený vtedajším guvernérom, Jackom Markellom, bol navrhnutý tak, aby stimuloval používanie a vývoj blockchain technológií a inteligentných zmlúv v súkromnom a verejnom sektore štátu.

    Táto iniciatíva sa mala stať krokom v prevencii budúcich problémov súvisiacich so zdaňovaním a zaznamenávaním manipulácií. Nedávno však boli očakávania fanúšikov Delaware blockchainu prerušené, keďže súčasná správa pod vedením guvernéra Johna Carneyho preukázala väčšiu opatrnosť ako pri jeho predchodcovi.

    Nové úrady sú pri masovom prijatí blockchainu pomalé , sústreďujú sa na tradičné modely hospodárstva a riadenia podnikov.

    Generálny riaditeľ spoločnosti Symbiont- Mark Smith, ktorého spoločnosť Symbiont spolupracuje s bývalou správou na presunutí štátnych archívov do blockchainu, je optimistická vo vzťahu k budúcemu prijatiu tejto technológie:

    ,,Partnerstvo Blockchainu so Symbiontom a štátom Delaware je naďalej pozitívne. Pevne veríme, že vzťahy medzi súkromným a verejným sektorom, ktoré prinášajú blockchain technológiu do štátnej infraštruktúry, vytvoria pokrok, z ktorého budú mať prospech všetci.”

    Kto je ďalší?

    V roku 2017 vyhlásil štát Illinois Blockchain Initiative, ktorý vyzýva konzorcium štátnych agentúr, aby spolupracovali pri skúmaní inovácií za použitia blockchainu.

    Západná Virgínia začne pilotnú verziu založenú na blockchaine, aby v roku 2018 uskutočnila regionálne voľby.

    New York a jeho projekt Microgrid bol vyvinutý špeciálne pre domácnosti, ktoré chcú kupovať a predávať elektrinu vyrobenú solárnymi panelmi.

    Záver

    Život metropol sa nezastaví ani na minútu a spustenie nových technológií si vyžaduje čas. Môže to trvať niekoľko rokov, kým bude blockchain dokonalo zabudovaný, a integrovaný s umelou inteligenciou a veľkými dátami.

    Mnohé krajiny na svete sa však už vydali na cestu digitálnej ekonomiky a čoskoro uvidíme kvalitatívne zmeny v sociálnych, ekonomických a environmentálnych aspektoch života bez kopca papierov, obrovských dopravných zápch, chýb dokumentácie a dvojitých transakcií. Nebolo by úžasne tiež žiť v takomto meste?


    Kryptotrejder sú mladí chalani, ktorí sa už vyše 2 rokov venujú investovaniu do kryptomien. Svoje skúsenosti a praktické rady v tejto oblasti zdieľajú na svojom webe kryptotrejder.sk

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články