test
Viac

  Ak dostaneme od života kopanec, je najvyšší čas, posunúť sa vpred

  Životné skúšky, facky, pády, či kopance si každý z nás vysvetľuje podľa spôsobu nastavenia vlastného myslenia. Ak vnímame všetko negatívne, samozrejme, že každý kopanec od života budeme vnímať ako niečo negatívne. Ako zlyhanie, pomstu, prehru, diskrimináciu, či neustále lepenie sa nám smoly na päty...

  Životné skúšky, facky, pády, či kopance si každý z nás vysvetľuje podľa spôsobu nastavenia vlastného myslenia.

  Ak vnímame všetko negatívne, samozrejme, že každý kopanec od života budeme vnímať ako niečo negatívne. Ako zlyhanie, pomstu, prehru, diskrimináciu, či neustále lepenie sa nám smoly na päty.

  Vôbec to však nie je pravda

  Je úplne prirodzené, že sa nám dejú aj menej príjemné, či úplne otrasné situácie v našich životoch. Záleží však výlučne od nás, ako sa k nim postavíme, ako sa s nimi popasujeme, čím sa z nich inšpirujeme a posilnime.

  Neviem, ako vy, ale v mojom živote som sa najviac posunula dopredu práve vtedy, keď sa mi udialo niečo nepríjemné, nečakané, niečo, z čoho som sa postupne spamätávala už nie celý mesiac, ale iba pár dní.

  Každý kopanec v mojom živote znamenal pre mňa nový štart, hnací motor, obrovskú vnútornú silu a výrazný posun dopredu. Prestala som si vegetiť vo svojom pokojnom stereotype, ale opäť som mala možnosť zažiť niečo nové, nepoznané, čo som vo svojom vnútornom prežívaní ešte nikdy nemala spracované.

  Nové vnemy, pocity, myšlienky

  Odstupom času si uvedomujem, že nebyť týchto nepríjemných kopancov, v určitých situáciách by som sa posúvala dopredu iba veľmi pomaly, v niektorých situáciách by som sa z pohodlnosti a vnútornej istoty neposunula vôbec.

  Na základe vlastných skúsenosti viem, že sa vôbec nemusíme báť, ak sa nám udeje niečo, čo nás pristihne nepripravených, nečakane a takpovediac odzadu. Môžeme sa akokoľvek usilovať predvídať, pripravovať sa na každú možnú situáciu a životnú alternatívu, bohužiaľ sa to nedá.

  A možno aj dobre. Keby sme vedeli každú sekundu nášho života, čo sa nám udeje, nevážili by sme si chvíle, keď je všetko v poriadku, keď svieti slnko, keď pofukuje vetrík, keď môžeme byť s ľuďmi, pri ktorých sa cítime dobre…

  Keby sme poznali všetky nepriaznivé situácie dopredu, začali by sme kalkulovať, taktizovať a vlastnou vôľou meniť to, čo je prirodzené.

  Verím tomu, že všetko, čo sa v našich životoch deje je presne tak, ako má byť. Práve v situáciách, keď nás niekto kopol, sa máme nad sebou zamyslieť. Nie sa donekonečna ľutovať, sťažovať sa a hovieť si, či váľať sa v rozliatom mlieku.

  Pokiaľ sa naučíme, že každý životný kopanec je tu výlučne preto, aby nás posúval vpred, aby sme pochopili, čo nám chce život ukázať, akú novú cestu a bránu nám otvoril, prestaneme nadávať a ľutovať sa.

  Jednoducho sa postavíme a využijeme každučký okamih tejto životnej udalosti k tomu, aby sme z nej vyťažili čo najviac, pre náš osobnostný rozvoj.

  Preto je veľmi dôležité počas tých dní, keď sa cítime príjemne, v pohode a vo vnútornej rovnováhe, aby sme trénovali a posilňovali svoje myslenie.

  Potom, keď dostaneme životný kopanec, ihneď budeme vedieť, ako máme reagovať, akým spôsobom je pre nás najsprávnejšie danú situáciu pochopiť a vnútorne spracovať. Nemusíme mať obavy z očakávania, že keď sa nám udialo niečo nepríjemné, že to bude tak stále. Určite nie.

  Treba sa však naučiť mať kontrolu nad sebou, svojim vnútorným prežívaním a nepodľahnúť kolektívnej ilúzii, že určité situácie sú strašné, zlé, zúfalé, neriešiteľné a majú pre nás ten najnegatívnejší význam.

  Ak naša myseľ podľahne tomu, čo nám neustále vštepovali a vštepujú, samozrejme, že náročnejšie situácie budeme vnímať pohľadom, ktorý sme si osvojili, nie však sebe vlastným.

  Bola by však veľká škoda, keby sme nepochopili hlbší význam a zmysel všetkých životných situácii, ktoré nám do života vstupujú. Potom by sme sa naučili chápať skrytý význam životných kopancov, ktoré častokrát nie sú o nás, ale o druhých, o ich slabosti, bolesti, zatrpknutosti, či vnútornom nešťastí.

  Ak sa naučíme byť vnútorne vysporiadaní, stabilní a poznať svoje silné a slabé stránky, nemusíme mať najmenšiu obavu z toho, že nezvládneme akúkoľvek životnú situáciu.

  A čím väčší kopanec od života dostaneme, tým ho efektívnejšie spracujeme vo svojej mysli tak, aby nás posunul tou najkrajšou, najsprávnejšou a najzmysluplnejšou cestou vpred.

  Vždy je všetko len o tom, ako si to sami, vo vlastnom myslení spracujeme.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Silvia Macháčková

  www.bohatstvomysle.com

  Nekonečné možnosti a genialita nášho myslenia ma fascinuje natoľko, že sa tejto oblasti venujem profesionálne. Som zakladateľkou projektu Bohatstvo Mysle, lektorkou a autorkou viacerých e-bookov v oblasti osobnostného rozvoja a práce s myslením: https://www.bohatstvomysle.com/e-shop/.

  Podporujem pozitívny životný štýl bez prítomnosti stresu, mám rada vnútornú rovnováhu, individualitu osobnosti, diskusie, náročný filozofický a intelektuálny spôsob myslenia. Myslenie je najdôležitejším nástrojom k nášmu osobnostnému rozvoju, a ak sa nám ho podarí skrotiť a prevziať nad nim plnú moc, až vtedy si začneme vytvárať cestu vlastným životom.

  • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com
  Komentáre

  Najnovšie články

  Predchádzajúci článokNovodobí cestovatelia po mori
  Ďalší článokBráňme si hotovosť

  Podobné články