Ako funguje nový daňový bonus na hypotéky pre mladých?

Zmeny v podpore bývania pre mladých sa týkajú aj hypoték. Od 1. januára 2018 fungujú zvýhodnené hypotéky pre mladých na inom princípe.

222

Zmeny v podpore bývania pre mladých sa týkajú aj hypoték. Od 1. januára 2018 fungujú zvýhodnené hypotéky pre mladých na inom princípe.

Spôsob poskytovania štátnej pomoci k hypotéke sa zásadne zmenil a zvýhodnenú úrokovú sadzbu tak vystriedal daňový bonus na zaplatené úroky.

Daňový bonus na hypotéky pre mladých v praxi

Ak mladí žiadatelia splnia podmienky pre pridelenie zvýhodneného úveru, tak si budú môcť v daňovom priznaní znížiť celkovú daňovú povinnosť až do výšky 50% zo zaplatených úrokov (max. 400 eur) v danom roku.

Za rok 2018 sa bude podávať väčšina daňových priznaní až koncom marca 2019. To znamená, že až niekedy začiatkom roka 2019 sa dozvieme, ako budú daňové zvýhodnenia hypoték realizované v praxi.

Platí, že po novom sa o zvýhodnenie k hypotéke musí zaujímať sám žiadateľ úveru, nakoľko toto zvýhodnenie nezíska automaticky.

Pre to, aby získal polovicu zaplatených úrokov späť, potrebuje z banky v ktorej má hypotekárny úver Potvrdenie o zaplatených úrokoch pre rok 2018.

Potvrdenie o zaplatených úrokoch v e-bankingu

Podľa slov 2 najväčších slovenských bánk (neoficiálne vyjadrenie z konferencie na tému úvery) by si mal „Potvrdenie o zaplatených úrokoch“ za konkrétny rok klient nájsť vo svojom e-bankingu.

Ak klient splní podmienky pre zvýhodnenie (limit na vek, príjem a účel úveru), banka by mu automaticky mala tento dokument sprístupniť na stiahnutie v e-bankingu, aby ho klient mohol mal mať k dispozícii k daňovému priznaniu.

daňovom priznaní si daň zníži o polovičnú časť zaplatených úrokov v príslušnom roku. Takéto zvýhodnenie môže využiť až v piatich daňových priznaniach nasledujúcich po sebe.

financie v pohode banner

Koľko sa dá ušetriť so zvýhodnenou hypotékou?

Veľmi náročná otázka, ktorú nejde zodpovedať všeobecne. Modelový príklad však zodpovie túto otázku aspoň pre modelového klienta.

Výška hypotekárneho úveru pre mladých50 000 €
Doba splatnosti úveru30 rokov
Úroková sadzba úveru1,49 % p.a.
Splátka úveru172 € / mesačne
Zostatok istiny úveru na konci 5. roka43 138 €
Zaplatené splátky za 5 rokov10 340 €
  • z toho zaplatené úroky za 5 rokov
3 474 €
Daňová úľava (bonus) za 5 rokov1 738 €
Úspora (nepriamo) na splátke
počas prvých 5 rokov
29 € / mesačne
(t.j. 17% z mesačnej splátky úveru)

Klient v modelovom príklade, ktorý spĺňa podmienky pre daňový bonus na zaplatené úroky, by počas prvých 5 rokov celkovo ušetril na zaplatenej dani 1 738 eur, čo je v prepočte v priemere zhruba 29 eur mesačne.

Nepriamo (cez zníženie daňovej povinnosti resp. cez vrátku dane), sa mu splátka úveru zníži o 17% počas prvých 5 rokov.


logo financie v pohodeNa webstránke financievpohode.sk pravidelne uverejňujeme články, ktoré pomáhajú bežným ľuďom zorientovať sa v oblasti osobných financií. Nájdete tam tipy, rady, novinky, prepočty finančných produktov, ale aj odhalenia špekulatívnych investícií. Sme tím finančných sprostredkovateľov a pre ľudí tiež zabezpečujeme KOMPLEXNÉ FINANČNÉ SLUŽBY

PRIDAŤ KOMENTÁR