test
Viac

  Ako objednať tovar z Číny lacno a bezpečne

  Fólie na displej vášho smartfónu, tričká, hodinky ale aj značkové telefóny Huawei, Lenovo, Samsung… Kožené pánske tašky, dámske kabelky a to všetko o 50 až 80 percent nižšiu cenu, ako na Slovensku. A ako bonus, poštovné zdarma až na Slovensko.

  Ako teda lacno a hlavne bezpečne nakupovať z Číny?

  Obal na telefón, ktorý stojí na Slovensku 15 eur dokážete kúpiť z Číny za 3 eur! A ak si myslíte, že tovar z Číny je menej kvalitný, pozrite sa, kde sa vyrobil ten, čo ste si kúpili na Slovensku!

  Ja mám veľmi dobré skúsenosti so stránkou Aliexpress. Ide o súčasť Čínskeho kolosu Alibaba, ktorá ovláda zhruba 80% online predaja v Číne. Taktiež ide o najväčší online obchod na svete vôbec!

  Ako si vybrať toho správneho predajcu

  Vyberám si predajcov, ktorí majú poštovné zdarma a dobré hodnotenie zákazníkov. Platím kartou a tovar mám doma zvyčajne do 3 týždňov. Ak ste netrpezliví, je možné zaplatiť si kuriéra a tovar budete mať doma o pár dní. Za nákup môžte získať kupóny a nakupovať tak pri budúcich objednávkach ešte s väčšou zľavou.

  Na Aliexpress.com dokážete filtrovať predajcov podľa kvality, počtu vybavených objednávok, ceny poštovného,…

  Pánsku koženú tašku cez rameno, ktorá u nás stojí zhruba 70 až 90 eur som si zaobstaral za 15 – 20 eur! Pri takejto cene nezaplatíte ani len clo či DPH pri dovoze tovaru do EU. Tovar v takejto cene vám príde priamo domov poštou.

  Stačí sa registrovať, vybrať krajinu, menu, v ktorej chcete platiť a nájsť si predajcu, ktorý posiela tovar až na Slovensko (najlepšie zdarma!) a môžte nakupovať!

  Pokiaľ vás skôr zaujíma dovoz tovaru z Číny za účelom podnikania, odporúčam naštudovať si publikáciu Dovoz zboží z Číny, kde nájdete okrem iného aj informácie o bezpečnosti, legislatíve EU pre dovoz tovaru z Číny, problematiku DPH či obalov a podobne.

  Online nákup značkového tovaru z Číny

  Vďaka možnosti online nákupu priamo z Číny dnes ale máte možnosť nakúpiť telefón Lenovo o desiatky eur lacnejšie (najvyššiu radu kúpite aj o stovku lacnejšie), než by ste ho zakúpili u nás.

  Zamýšľal som sa teda už len nad možnosťou reklamácie tovaru. Mnoho ľudí si myslí, že reklamácia musí byť obrovský problém. Môj známy si zakúpil v Číne mobilný telefón Huawei. Po mesiaci telefón spadol a prestal fungovať displej.

  Reklamácia tovaru z Aliexpress.com

  Predajca telefónu žiadal dôkaz o tom, že displej skutočne nefunguje. V emaile popísal chybu telefónu, spravil video, kde sa snaží ukázať, že displej nie je vôbec funkčný. Predajca na moje obrovské prekvapenie odoslal známemu ďalší zdarma. Ten starý si dokonca ani nepýtali späť. Príde mi to veľmi zvláštne jednanie. Niečoho takého sa u nás doma nedočkáte. Neviem, aká dlhá je doba, pokiaľ vám na Slovensku operátor alebo predajca je povinný telefón opraviť. Ten z Číny tu cestoval niečo viac než 3 týždne.

  Známemu ostali 2 telefóny. Jeden s nefunkčným displejom. On si ale z Číny objednal nový displej a v servise mu ho vymenili za pár eur! Samozrejme neverím, že takto fungujú všetci predajcovia na Aliexpress.com. Myslím ale, že dnes už nie je na mieste podceňovanie či už ide o kvalitu alebo služby zo strany Čínskych predajcov na Aliexpress.com

  Telefón Huawei Ascend P6 stojí na Slovensku zhruba 283 eur. V Číne na stránke Aliexpress.com ho dokážete kúpiť už za cenu 198 eur! Na Slovensku si ešte môžete pripočítať cenu poštovného a balného. Neuveríte, ale z Číny vám ho dokážu poslať úplne zdarma! Treba ale počítať s dobou dodania cca 2 až 3 týždne. Stojí to minimálne za zváženie.

  Kedy neplatím CLO pri nákupe z Číny

  Ak hodnota objednaného tovaru (napríklad mobilný telefón) nepresiahne sumu 150 eur, zásielka je oslobodená od dovozného cla. Pozor! neplatí to ale pre objednávky ako sú parfémy a toaletné vody!

  To, že nie ste povinný platiť CLO z dovozu tovar ešte neznamená, že máte vyhraté. Stále totiž môže zaplatiť DPH na tovar, ktorý ste si v Číne objednali.

  Dobrá správa pre záujemcov o kúpu mobilného telefónu z Číny je, že pri tomto druhu tovaru sa CLO neplatí. A to bez ohľadu na hodnotu mobilného telefónu!

  Kedy neplatím DPH pri nákupe z Číny

  Ak je môj objednaný tovar oslobodený od cla a zároveň nepresahuje hodnotu 22 eur.

  Ako si vypočítame CLO a DPH pri dovoze tovaru z Číny

  • CLO = 3 až 11 % (z hodnoty tovaru) – záleží na tom, aký druh tovaru dovážate.
  • DPH = 20 % (z hodnoty tovaru + poštové poplatky + vypočítané clo)

  Je to jednoduché:

  • Pri tovare do hodnoty 22 eur sa neplatí CLO ani DPH
  • Pri tovare v hodnote od 22 do 150 eur sa platí DPH, ale CLO sa neplatí.
  • Pri tovare nad 150 eur sa platí CLO aj DPH

  Ako sa uhrádza CLO a DPH na tovar dovážaný z Číny

  Colný dlh uhradí príjemca pri prevzatí zásielky na pošte alebo kuriérovi Slovenskej pošty alebo osobne na colnici. Záleží na vás, aký spôsob si vyberiete.

  Ak už máte vlastné skúsenosti z dovozom tovaru z Číny, alebo ak máte nejaké otázky ohľadom tejto témy, dajte mi vedieť a napíšte mi komentár pod článkom.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články