Viac

    Ako v živote nevyhorieť a napriek tomu napredovať?

    Za to či vyhoríš alebo nie si zodpovedný ty sám. Keby mi túto vetu povedal niekto pred dvomi rokmi, asi by som mu dal panvicou po hlave. Dnes však...

    Za to či vyhoríš alebo nie si zodpovedný ty sám. Keby mi túto vetu povedal niekto pred dvomi rokmi, asi by som mu dal panvicou po hlave.(To bol joke, ale fakt by ma to vytočilo).

    Dnes s touto myšlienkou do istej miery súhlasím.

    A myslím si, že množstvo ľudí by nemuselo nikdy zažiť vyhorenie, pokiaľ by vedeli ako v tejto situácii reagovať a aké kroky podniknúť.

    Určite ste už niekedy počuli o človeku, ktorý vyhorel. Možno ste pár takých dokonca stretli.

    Alebo ste na prahu vyhorenia stáli vy.

    Za isto ste sa pýtali samých seba, prečo je tento život taký krutý, že niekomu, kto naplno maká a pomáha ostatným, podlomí kolená.

    Syndróm vyhorenia

    Len pre ilustráciu – za posledné 2 mesiace som videl na vlastné „oči“ asi šiestich ľudí, ktorí zažili „burnout“, teda syndróm vyhorenia.

    Poviete si, že vyhorieť sa dnes stálo módou. Aj s vami súhlasím, aj nie.

    Keď hovorím o ľuďoch, ktorí vyhoreli, nemyslím 13-násť ročných tínedžerov, ktorí si nestíhajú plniť domáce úlohy, ani ľudí, ktorí pri prvej prekážke majú pocit, že sa im rúca svet.

    V niektorých prípadoch naozaj preháňame, keď hovoríme o vyhorení, pretože ide skôr o krátkodobý stres, viac povinností či obdobie, keď nemáme dobrú náladu.

    Možno si len nevieme dobre zorganizovať čas.

    Zároveň však nechcem tento problém ani zľahčovať.

    Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia, ktorí skutočne vyhoreli, sa z burnoutu spamätávajú mesiace, ak nie roky.

    Častokrát sú s tým spojené zdravotné ťažkosti, v extrémnych prípadoch sa rozpadajú rodiny, zatvárajú firmy a stráca sa zmysel života.

    Je dôležité povedať, že nie všetky tieto následky môže zapríčiniť práve vyhorenie, môže však byť sprievodným javom.

    Musíme vyhorieť, aby sme zmenili svoj lifestyle?

    Po druhé, desiatky a možno aj stovky ľudí by nemuseli nikdy vyhorieť, ak by vedeli ako v tejto životnej situácii reagovať a ako ju riešiť.

    Ja sa teda nepokladám za žiadneho „burnout odborníka“, ani sa zaňho nepasujem, len chcem s vami zdieľať svoju skúsenosť, ako som stál na prahu vyhorenia a čo mi pomohol udržať si svoj oheň a nevyhorieť.

    Ak máte pocit, že to v živote nedávate a vážne potrebujete odbornú pomoc, radšej ju vyhľadajte.

    Ak to až tak vážne nie je, ale potrebujete svoju životnú situáciu riešiť, verím, že vám pomôžu aj nasledujúce riadky 🙂

    Ako v živote nevyhorieť a udržať si svoj oheň:

    1. Za to či vyhoríš alebo nie si zodpovedný ty sám. Nie sú tvoji kamaráti, tvoja rodina ani tvoj šéf. Všetci ti môžu pomôcť a sprevádzať ťa na tejto ceste, no ten, kto sa rozhoduje zastaviť, požiadať o pomoc či zmeniť svoj životný štýl si ty, nikto iný.
    2. Ak máš pocit, že robíš všetko, čo ti tento svet ponúka a nestíhaš pomaly už ani dýchať, mám pre teba dobrú radu. Vráť sa späť k svojmu životnému poslaniu. K tomu, čo je naozaj tvojou úlohou a do čoho by si mal investovať svoj čas. Ak si svoje poslanie ešte nenašiel, začni ho hľadať.
    3. Je dosť možné, že sa nevieš sústrediť na premýšľanie, ani sa dlhodobo nevieš upokojiť. Choď do ticha. Z mojej vlastnej skúsenosti to je úplne najlepšie riešenie. Zavri sa na 15 minút večer do svojej izby a upokoj svoje srdce, aj svoje myšlienky. Niekto to volá relax, meditácia alebo modlitba. Keď zvládneš 15 minút, potom skús v tichu stráviť celý večer alebo dokonca niekoľko dní.
    4. Ak máš toho veľa, je dosť možné, že na všetko frfleš. „To nefunguje, hen ten je úplne sprostý, mal mi to poslať, no neposlal, tlačí na mňa, nedá mi vydýchnuť.“ Buď vďačný za to, čo máš a za to, kým si. Začni žiť lifestyle vďačnosti. Ďakuj za každé ráno, za ten najväčší dar, život, ktorý máš, za svoju prácu a rodinu. Hneď sa zmení perspektíva tvojho života a veľká časť znechutenia odíde.
    5. Nikdy nechoď proti svojim hodnotám. Buď zásadový v tom, čo považuješ za dôležité. Či už je to spravodlivosť, čestnosť, vernosť alebo viera v Boha. Nerob kompromisy na hodnotách. Lebo vtedy ideš proti svojmu vlastnému ja a následky ťa dobehnú v podobe výčitiek.
    6. Vyhľadávaj ľudí, ktorí majú oheň. Buď chvíľu s nimi. Inšpiruj sa od nich. Popros ich o radu, o pomoc, o modlitbu. Odpáľ si od ich plameňa.
    7. Buď v tomto boji vytrvalý. Nezabúdaj, že bežíš na dlhé trate. Jeden rýchly šprint ťa nezachráni, ale poriadne unaví. Rozlož si sily tak, aby si vládol dobehnúť do cieľa. Čaká ťa náročná cesta, aby si naplnil svoje poslanie a dosiahol víziu za ktorou kráčaš.
    8. Buď úprimný. Neboj sa hovoriť o svojich pocitoch a o tom, čo prežívaš. Nedus v sebe hnev, pocit nespravodlivosti či tlak, ktorý máš v práci. Povedz o tom svojmu kamošovi alebo lídrovi. Buď vykazateľný aspoň jednému človeku, ktorý bude do teba vidieť. Ktorý ťa môže podržať, keď budeš prežívať náročné obdobie a ktorému dovolíš, aby ti povedal: spomaľ. Ver mi, môže ťa to zachrániť.
    9. Ak si už skúsil všetko z tohto zoznamu, zbehni sa pozrieť na web nevyhoreni.sk (užasný projekt), kde si môžeš spraviť test a zistiť či ti vyhorenie naozaj hrozí a v akom štádiu si.
    10. Ak si skúsil už aj to a nič ti nepomohlo, skús chváliť Pána za svoj život a pros o to, aby spravil v tvojom živote zázrak. Nie je síce automat na zázraky, no spravil ich už celkom dosť. Zažil som už množstvo neriešiteľných situácii, z ktorých ma nečakane dostal von 😉

    Nezabúdaj, že ak tvoj oheň zhasína, tak dymíš a ľudia vôkol teba sa dusia.

    Ťažko sa im dýcha či už sú s tebou v práci alebo v rodine.

    Bola by škoda, ak by si vyhorel, vyhorela. Preto to nevzdávaj, hľadaj svoj oheň, staraj sa oň a daj odpáliť aj ostatným


    Jaroslav Dodok

    Autor: Jaroslav Dodok

    Päť rokov pracujem v oblasti médií, založil som portál Student24. Pracoval som ako marketingový riaditeľ, dnes pôsobím v reklamnej agentúre MAVIO MEDIA. Cez víkendy školím a blogujem. Rád si dám s vami šálku kávy.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články