test
Viac

  Top 20 najziskovejších spoločností sveta za rok 2019! Vládnu Saudi.

  V súčasnosti pozitívne hýbe trhmi dobrý rozbeh americkej firemnej výsledkovej sezóny za tretí kvartál. Najziskovejšou spoločnosťou sveta je však saudskoarabská Saudi Aramco...

  V súčasnosti pozitívne hýbe trhmi dobrý rozbeh americkej firemnej výsledkovej sezóny za tretí kvartál.

  Na spoločnosti patriace globálne k najziskovejším sa zamerala najnovšia analýza portálu HowMuch, ktorý čerpal údaje z rebríčka Fortune global 500.

  Z najziskovejších spoločností na svete je s obrovským náskokom saudskoarabská štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco, ktorá má denný zisk na úrovni 304 miliónov dolárov, čo predstavuje ročne takmer 111 miliárd dolárov.

  Spoločnosť je schopná dosahovať takýto zisk za podmienky, že sa cena ropy drží v rozmedzí 50 až 70 dolárov za barel.

  Spoločnosť sa z dôvodu nedávnych útokov na jej ropné zariadenia a rastúceho napätia s Iránom a so Spojenými štátmi chystá v roku 2020 vstúpiť na burzu.

  Spoločnosť očakáva prostredníctvom verejnej ponuky akcií svoje ocenenie na úrovni dvoch biliónov dolárov, čím by sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou vôbec.

  Prvú desiatku krajín rebríčka tvoria už len americké a ázijské spoločnosti.

  Na druhom mieste sa nachádza americký technologický gigant Apple, má však zhruba polovičný zisk ako líder rebríčka.

  Apple dosahuje denný zisk 163 miliónov, čo je ročne takmer 60 miliárd dolárov.

  Dobrú kondíciu technologických spoločností potvrdzujú aj kórejský gigant Samsung na štvrtom a matka Google, Alphabet, na siedmom mieste.

  Zvyšok rebríčka tvoria americké banky JPMorgan a Bank of America, ako aj čínske štátne banky ICBC, China Construction Banka, Agricultural Bank of China a Bank of China.

  Ziskovosť čínskych bánk by však mohla byť v blízkom čase ohrozená, keďže Čínska centrálna banka sa uprostred obchodnej vojny s USA rozhodla ponechať úrokové sadzby nezmenené napriek uvoľňovaniu menovej politiky po celom svete.

  Top 20 najziskovejších spoločností v roku 2019 (v miliónoch USD/deň)

  /data/MediaLibrary/articles/16079/graf.png
  Zdroj: howmuch.net/Top 20 Most Profitable companies 2019; Fortune Global 500

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články