V úvode prvého júlového týždňa panovala na finančných trhoch negatívna atmosféra spätá s brexitom a s problémami talianskeho bankového sektora, čo tlačilo nahor bezpečne vnímané aktíva ako zlato a vybrané štátne dlhopisy, pričom sa darilo aj doláru.

Akciové burzy sa však v závere týždňa odrazili v reakcii na výrazne lepší ako očakávaný júnový report z amerického trhu práce.

Ropa výrazne strácala, keďže na ňu vplýval vysoký stav zásob spolu s obavami z pomalšieho rastu globálneho dopytu pre pozvoľný rast svetovej ekonomiky.

AKCIOVÉ TRHY

V úvode júla sa na trhy vrátila skepsa súvisiaca s britským referendovým hlasovaním za brexit a k tomu sa do centra pozornosti dostal aj stav talianskeho bankového sektora, ktorý trpí vysokým objemom nesplácaných úverov a nutnosťou zvýšiť kapitál.

V druhej polovici týždňa však nastal obrat, keď trhy posunuli tieto problémy do úzadia a keď opäť prevážili názory, že brexit je lokálna udalosť, ktorá navyše na globálnej úrovni ďalej uvoľní menovú politiku, pričom ani taliansky bankový problém nie je neriešiteľný.

V piatok dodal rastu energiu aj silný júnový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce, kde vzniklo takmer 300-tisíc pracovných miest, čo je rádovo o 100-tisíc viac, ako čakal konsenzus.

Európske akcie tak stihli vymazať podstatnú časť strát, na týždennej báze však skončili v mínuse, keď paneurópsky index STOXX 50 klesol o 1,6 percenta, nemecký index DAX 30 sa oslabil o 1,5 percenta, francúzsky index CAC 40 o dve percentá a londýnsky FTSE 100 zatvoril v ľahkom pluse 0,2 percenta.

Americké akciové indexy však končili v zelenom a úplne vymazali všetky straty po britskom referende, pričom S & P 500 zatváral tesne pod historickými maximami, keď rástol o 1,3 percenta pri raste bluechipsového Dow Jonesu o 1,1 percenta a technologického Nasdaqu Composite o 1,9 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Hoci sentiment na finančných trhoch bol minulý týždeň premenlivý, výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov išli s malými prestávkami len smerom nadol. Rast svetovej ekonomiky bol totiž aj bez neistôt okolo britského referenda vnímaný ako slabý.

Výsledok referenda pritom len spustí ďalšiu vlnu menového uvoľňovania vo svete a spôsobí opatrnosť Fedu ohľadne zvyšovania sadzieb. Výsledkom bol pokles nemeckej výnosovej krivky na nové historické minimá, pričom 10-ročný výnos končil v piatok na -0,19 percenta, čo je medzitýždenne o šesť bázických bodov menej.

Výnosy amerických dlhopisov s rovnakou lehotou splatnosti takisto prepisovali historické minimá, keď dosiahli 1,32 percenta, no týždeň končili na 1,36 percenta, čo je v porovnaní s piatkom 1. júla o 10 bázických bodov menej.

Ceny dlhopisov neklesali ani po zverejnení robustného júnového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce, keď sú investori stále presvedčení, že Fed bude preferovať stále opatrný prístup pri zvyšovaní sadzieb. Jedno silné číslo, teda akoby jedna lastovička, ešte leto nerobí.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa v priebehu minulého týždňa posunulo na najvyššie úrovne od marca 2014, keď pridalo takmer dve percentá a usadilo sa nad 1 360 dolármi.

Stál za tým posun výnosov na dlhopisových trhoch nadol pri očakávaní ďalšej menovej stimulácie hlavnými svetovými centrálnymi bankami pri pomalom tempe rastu svetovej ekonomiky, ktorá bude ešte brzdená nejasnosťami okolo ďalšieho vývoja v Európe po britskom referende.

Ropa však výrazne klesla a oslabila sa o vyše sedem percent. Brent končil na 46,8 dolára a WTI na 45,4 dolára.Trhy reagovali na zvýšený stav amerických zásob a na obavy o pomalý rast globálneho dopytu aj pre brexit.

DEVÍZOVÉ TRHY

Libra prehĺbila svoje poreferendové minimá, keď klesla voči doláru v priebehu minulého týždňa pod 130 dolárových centov na nové 31-ročné minimá a voči euru sa posunula nad 86 pencí.

Trhy očakávajú v najbližšom čase uvoľnenie menovej politiky Bank of England a výrazné pribrzdenie miestneho ekonomického rastu. Dolár získaval v priebehu týždňa silu voči euru, na ktoré negatívne vplývali do popredia dávané problémy talianskych bánk.

V piatok sa však nedokázal trvale ponoriť pod 110 dolárových centov, keď obchodníkov nepresvedčil ani silný júnový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?