Austrálsky banský magnát Andrew Forrest a jeho manželka Nicola sa rozhodli venovať 400 miliónov austrálskych dolárov na charitu. V prepočte je to 266 miliónov eur. Ide o najväčší jednorazový príspevok na dobročinnosť v histórii Austrálie.

Forrest má 55 rokova na University of Western Australia získal v roku 1983 diplom z ekonómie. Jeho rodina bola od 19. storočia aktívna vo farmárčení, podnikaní, ale aj v politike.

Viacerí jeho predkovia boli poslancami, brat jeho deda bol prvým premiérom štátu Západná Austrália.

Od detstva až dodnes ho prezývajú Twiggy. Po skončení školy pracoval Andrew Forrest najprv ako burzový maklér. V roku 1994 založil svoju prvú banskú spoločnosť Anaconda Nickel.

Pod menom Minara Resources je teraz jedným z najväčších austrálskych exportérov nerastných surovín. V roku 2003 založil spoločnosť Fortescue, ktorá je štvrtým najväčším producentom železnej rudy na svete. Vďaka tomu bol v roku 2008 počas konjunktúry banského priemyslu najbohatším človekom v Austrálii.

IDE PRÍKLADOM

Aktuálne odhaduje magazín Forbes jeho majetok na 5,8 miliardy austrálskych dolárov.

Mali sme veľké šťastie, že sme s manželkou Nicolou dokázali nakumulovať kapitál a hneď, ako sme mohli, sme ho začali rozdávať inýmpovedal A. Forrest

Mali sme predtým trochu nestabilný model podnikania a v skutočnosti sme si brali úvery, aby sme dávali na charitu. Našťastie, to už nemusíme robiť vďaka stabilite v sektore železnej rudydodal austrálsky boháč

Podľa premiéra Malcolma Turnbulla je to najväčší jednorazový filantropický skutok v dejinách krajiny a najväčší dar, aký kedy venoval žijúci Austrálčan.

Zmení to životy tisícok ľudí v Austrálii a po celom svete. Všetci by sme sa mali snažiť urobiť čo najviac s tým, čo máme. Toto je skutočné vodcovstvo a vedenie vlastným príkladompovedal premiér M. Turnbull

Spomínaných 400 miliónov austrálskych dolárov sa minie na presne stanovené účely:

  • 75 miliónov na medzinárodný výskum rakoviny;
  • 75 miliónov na boj proti modernému otrokárstvu;
  • 75 miliónov na univerzitné vzdelávanie a výskum;
  • 75 miliónov na vzdelávanie detí;
  • 50 miliónov na vytváranie rovnakých možností pre všetkých Austrálčanov;
  • 50 miliónov na budovanie silnejších komunít.

KAMPAŇ GIVING PLEDGE

Andrew Forrest sa neangažuje len v banskom priemysle. V roku 1998 musel jeho otec Donald predať rodinnú farmu založenú v roku 1878. Dôvodom boli neúnosné dlhy pre dlhotrvajúce sucho.

V roku 2009 však Andrew farmu kúpil späť a postupne začal skupovať aj susedné pozemky. Aktuálne vlastní vyše 10 000 štvorcových kilometrov pastvín, kde chová dobytok. V roku 2014 kúpil aj spoločnosť na spracovanie mäsa Harvey Beef.

V štáte Západná Austrália je najväčším vývozcom hovädzieho mäsa a donedávna to bola jediná firma akreditovaná na export do Číny.

Počas svojho života už A. Forrest venoval desiatky miliónov austrálskych dolárov na detské nadácie či na školstvo. Sám je kresťanom, ale pre dobrú vec sa spojil s rôznymi náboženskými vodcami – s pápežom, anglikánskym arcibiskupom z Canterbury aj s veľkým imámom v Egypte.

V roku 2013 sa pripojil ku kampani Giving Pledge, ktorú spustili Bill Gates a Warren Buffett v USA v roku 2010. A. Forrest sľúbil, že postupne venuje najmenej 50 percent svojho majetku na charitu.

Takýto sľub doteraz podpísalo 158 ľudí, väčšinou miliardárov. Ich celkový majetok prevyšuje 730 miliárd dolárov a suma, ktorú chcú dať na dobročinné účely, dosiahla 365 miliárd dolárov.

Okrem Gatesa a Buffetta sa do kampane zapojili aj také mená, ako Michael Bloomberg, Paul Allen, Mark Zuckerberg či Elon Musk.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?