Kanadská spoločnosť Bombardier predstavila najväčšie sériové súkromné lietadlo na svete. Nový stroj Global 7000 má kapacitu 19 pasažierov a debutoval na veľtrhu v Las Vegas.

Bombardier Global 7000 absolvoval prvý let v novembri 2016 a zákazníci by si ho mali začať preberať koncom roka 2018. Lietadlo stojí 72 miliónov dolárov.

Spomínaných 19 pasažierov prepravuje v úplnom luxuse. Nesedia na klasických sedadlách ako v bežných dopravných lietadlách, k dispozícii majú kreslá a gauče. Kabína je rozdelená na štyri samostatné priestory pripomínajúce obývačku.

Pasažieri tak môžu počas cesty oddychovať ako doma alebo aj pokračovať v práci. Využiť môžu veľkoplošné televízory a pripojenie na internet.

Samozrejme, zariadenie kabín sa prispôsobí požiadavkám majiteľa, ktorý má k dispozícii ešte samostatnú spálňu a kúpeľňu so sprchou a so šatníkom. Oddelený priestor má aj posádka lietadla.

/data/MediaLibrary/articles/12392/bombardier7000.jpegGlobal 7000 má dĺžku 34 metrov, maximálnu rýchlosť 955 km/h a dolet 13 705 km. Pripravuje sa aj verzia Global 8000 s doletom predĺženým na 14 630 km, bude však mať menšiu kapacitu pasažierov.

Bombardier zatiaľ dostal objednávky na 63 lietadiel oboch typov, z toho približne tretinu tvorí Global 7000. Stroj je vypredaný do roku 2021.

Pre firmu, ktorá v roku 2015 takmer zbankrotovala, je to vítaná vzpruha. Podľa analytikov by to mohlo zvýšiť prevádzkový zisk Bombardiera o 300 miliónov dolárov.

 Bombardier ukázal najväčšie súkromné lietadlo

Spory s Boeingom

V inom segmente sa však firma borí s problémami. V roku 2013 predstavila lietadlo Série C, čo je pasažierske lietadlo so stredným doletom. Je veľkým konkurentom Boeingu 737, oproti ktorému je výrazne úspornejší a lacnejší.

Bombardier dostal veľkú objednávku na 125 strojov od americkej spoločnosti Delta. Delta je však teraz v ohrození.

Boeing totiž podal protest na základe toho, že Bombardier dostal dotácie od kanadskej aj britskej vlády (časti lietadiel sa vyrábajú aj v Belfaste), a preto môže predávať lietadlá za nižšiu cenu, ako je výrobná.

Americká Komisia pre medzinárodný obchod rozhodla, že Bombardier ohrozuje domáci priemysel, a ministerstvo obchodu tento mesiac uvalilo na lietadlá Série C clo vo výške 300 percent.

Konečný verdikt v prípade sa očakáva vo februári, aj potom však môžu nasledovať odvolania na vyššie inštancie, prípadne na medzinárodné orgány. Britská aj kanadská vláda už vyzvali USA, aby svoje kroky zvážili.

Výsledkom totiž môže byť obchodná vojna a obe spomínané vlády môžu zrušiť zbrojárske kontrakty s Boeingom.

/data/MediaLibrary/articles/12392/bombardier7000-1.jpeg

Bombardier však nenecháva priebeh tohto konania len na súdne či politické orgány. Obrátil sa na silnejšieho partnera, ktorým je spoločnosť Airbus.

Táto spoločnosť získala väčšinový podiel v programe Série C a mohla by ich predávať pod hlavičkou Airbus. To by obišlo spor, ktorý vedie v USA Bombardier. Navyše stroje Série C by mohli zostavovať v závode Airbusu v Mobile, štát Alabama.

Tým, že by ich zmontovali v USA, obišlo by sa dovozné clo. Boeing však má proti týmto krokom ďalšie námietky. Clo sa podľa neho vzťahuje aj na časti, ktoré by do USA doviezli a z ktorých by lietadlá v Mobile zostavovali.

 Bombardier ukázal najväčšie súkromné lietadlo

 Bombardier ukázal najväčšie súkromné lietadlo