Brexit ešte ani nepozná svoju výslednú podobu, ale seriózne dokáže hýbať aj realitnými trhmi v cudzích krajinách. Vo Frankfurte nad Mohanom sa kvôli dopytu práve z brexitu plánuje vystavať až dvadsať nových bytových veží.

Ceny nehnuteľností rastú a development je na vzostupe viac ako kedykoľvek predtým. Za tento trend hovorí viacero faktov, napríklad aj ten, že ceny nehnuteľností v tejto lokalite vzrástli za rok až o pätnásť percent.

Ceny nových bytov pritom podporujú aj plány developerov stavať nové výškové budovy v tejto metropole. Vyplýva to z hodnotenia poradenskej spoločnosti Bulwiengesa, ktorá dodáva, že len v tomto roku sa ceny oproti predchádzajúcemu roku exponenciálne zvýšili.

Od roku 2014 bolo v meste dokončených celkovo osem rezidenčných výškových budov a do roku 2022 bude možné pridať ďalších dvadsať, pričom päť sa v súčasnosti pripravuje a ďalších je zatiaľ na papieri.

Bankári v pohybe

„Náklady na budovanie mrakodrapov sú asi dvakrát vyššie ako v bežných viacpodlažných budovách,“

uvádza Sven Carstensen, manažér frankfurtskej pobočky spoločnosti Bulwiengesa, „preto potrebujete zodpovedajúce a vyššie výnosy.“

Aj to podľa neho zodpovedá nárastu cien, zároveň kopíruje vyšší dopyt. „Na rozdiel od iných miest Frankfurt ponúka malý potenciál pôdy. To platí najmä v centre mesta. Mrakodrapy sú odpoveďou.

Aj pre špecifický dopyt a klientelu, ktorá súvisí s vystúpením Veľkej Británie z Európskej únie,“ dodáva S. Carstensen.

/data/MediaLibrary/articles/12586/reality-frankfurt.jpg

Hoci podľa neho nie je známe, koľko bankárov sa nakoniec presunie z Londýna do Frankfurtu, existuje mnoho predpovedí a dôvodov.

„Očakávame, že najmenej polovica znižujúcich sa finančných pracovných miest v Londýne bude premiestnená do Frankfurtu, čo za niekoľko ostatných rokov môže predstavovať najmenej osem tisíc zamestnancov.“

Rezidenčné mrakodrapy

Jednou z nových výškových obytných budov vo Frankfurte je 51-podlažná Grand Tower, ktorú začali stavať od začiatku roka 2016 a má byť dokončená v roku 2019.

Stavba bude merať 172 metrov a bude najvyššou rezidenčnou budovou v Nemecku. Podľa spoločnosti Bulwiengesa je tohtoročná najvyššia stavebná činnosť pre nové kondomíniá celkovo v centre Frankfurtu.

Dovedna sa tu stavia viac ako dvetisíc nových bytov. Priemerná cena nových bytov je vo Frankfurte okolo 6 190 eur za štvorcový meter. Mrakodrapy nie sú pre metropolu nič nové, ale nie pokiaľ ide o rezidenčné mrakodrapy.