Sto najlepšie platených celebrít si za posledný rok pripísalo na účet spolu 5,15 miliardy dolárov. V rebríčku, ktorý vytvoril magazín Forbes, kraľuje rapper Sean Combs, známy aj ako Diddy, so ziskom 130 miliónov dolárov.

Diddy sa v roku 1999 objavil na obálke úplne prvého vydania Celebrity 100 od Forbesu. Už vtedy hovoril, že sa „len tak nepoflakuje, ale buduje majetok“. Ako sa po takmer dvoch desaťročiach ukazuje, nevymýšľal si.

O jeho tohtoročný rekordný zárobok sa postaral najmä predaj tretinového podielu v značke odevov Sean John za odhadovaných 70 miliónov dolárov. Má tiež lukratívne partnerstvo v istej značke vodky a zarábal aj na turné.

Forbes rátal príjmy celebrít od júna 2016 do júna 2017. Vychádzal z údajov od firiem mapujúcich zisk z filmov či z albumov, ale aj z údajov od dôležitých ľudí či od samotných umelcov.

Zverejnené čísla sú ešte pred zdanením a nie sú od nich odrátané ani poplatky pre agentov, manažérov alebo pre právnikov.

Na druhom mieste je speváčka Beyoncé, ktorá má po narodení dvojičiek momentálne pauzu. Predtým však stihla zarobiť 105 miliónov dolárov najmä vďaka svetovému turné. Je to jej druhý najlepší ročný zárobok v histórii.

Veľký návrat

Zaujímavé je tretie miesto. Naň sa vrátila spisovateľka J. K. Rowlingová, ktorá v prvej stovke chýbala tri roky. Teraz si pripísala 95 miliónov dolárov, čo je najviac od jej 300-miliónového rekordu v roku 2008.

Zarobila to nielen tantiémami za staršie diela, ale aj novým filmom a divadelnou hrou, na ktorých sa podieľala.

Len tesne za ňou ostal na štvrtej priečke kanadský hudobník Drake s 94 miliónmi dolárov. To je oproti minulému roku viac ako dvojnásobok. Zarobil ich hlavne neúnavným koncertným vystupovaním. Prvú päťku uzatvára futbalová hviezda Realu Madrid Cristiano Ronaldo s 93 miliónmi dolárov.

O dôležitosti koncertného vystupovania by vedela rozprávať Taylor Swift. Tento rok nebola na turné a hneď to vidieť. Jej príjem klesol o 74 percent, čo je najväčší prepad v rebríčku. Vlani zarobila 170 miliónov dolárov, tento rok iba 44 miliónov.

Málo žien

Čo sa týka zloženia rebríčka, dominujú v ňom americkí muži. Iba tretina zo stovky celebrít nepochádza z USA a 16 z top 100 sú ženy. V zozname je napríklad 10 mužských hercov, ale ani jedna žena herečka.

Mimo USA je najviac celebrít z Veľkej Británie – 12. Vie sa však presadiť aj Ázia. Vďaka popularite v Číne stále dobre zarába Jackie Chan (39. miesto, 49 miliónov dolárov) alebo hviezda indického Bollywoodu Shah Rukh Khan (65. miesto, 39 miliónov dolárov).

Veľmi sľubnou novinkou sa ukazuje streamovanie. Internetové služby ako Netflix tvoria významnú časť príjmu čoraz väčšieho počtu známych aj vychádzajúcich hviezd.

Mohlo by vás zaujímať: