Viac

    Budeme si raz môcť Picassa kúpiť za bitcoiny?

    Zatiaľ čo sa vývojári dohadujú, virtuálnej mene hrozí rozdelenie na dve platidlá a experti radia do bitcoinov teraz neinvestovať, kryptomena sa aj tak stále vzmáha, dokonca sa začína pomaly dostávať aj na trh s umením.

    Zatiaľ čo sa vývojári dohadujú, virtuálnej mene hrozí rozdelenie na dve platidlá a experti radia do bitcoinov teraz neinvestovať, kryptomena sa aj tak stále vzmáha, dokonca sa začína pomaly dostávať aj na trh s umením.

    Eleesa Dadiani vlastní a prevádzkuje umeleckú galériu v Londýne. Návštevníci jej pripravovanej výstavy budú mať po prvýkrát možnosť zaplatiť za jednotlivé umelecké diela digitálnou menou. Londýnska galéria bude okrem bitcoinov akceptovať aj ethereum, ethereum Classic, dash, litecoin, a čoskoro monero,

    „Toto rozhodnutie nie je založené na dopyte, je intuitívne založené na tom, čo sa deje,“

    povedala E. Dadiani v rozhovore pre BBC.

    Majiteľka galérie verí, že tak priláka nový typ umeleckých investorov a zberateľov. Platba prostredníctvom kryptomeny sa podľa nej v budúcnosti stane takou normálnou, akou je v súčasnosti platba v hotovosti alebo kreditnou kartou.

    Bitcoin je otvorená internetová platobná sieť, v ktorej sa používa kryptomena. V sieti neexistuje žiadny centrálny bod. Je navrhnutá tak, aby nikto, ani autor alebo iní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohol menu ovplyvňovať, sfalšovať alebo spôsobovať infláciu.

    Blockchain, technológia bitcoinu, funguje vo forme digitálnej knihy ako záznamu transakcií, ktoré sú distribuované naprieč svetom a overované tisíckami počítačov v sieti. Keď sieť dosiahne konsenzus, že došlo k transakcii, kniha sa aktualizuje a nemožno ňou ďalej manipulovať.

    Konečné množstvo bitcoinov je vopred známe a uvoľňovanie ďalších do obehu je definované v zdrojovom kóde siete.

    bitcoin

    „Blockchain je bezhraničná, otvorená, decentralizovaná sieť peer-to-peer, ktorú vlády nemôžu ukončiť,“

    hovorí presvedčená zástankyňa Eleesa Dadiani,

    „pre mňa je blockchain najväčšou vecou od vzniku internetu.“

    Svet umenia vo výške 60 miliárd dolárov sa potenciálu kryptomeny začína otvárať. Čiastočne aj kvôli dvojitej schopnosti technológie Blockchain zistiť pôvod umeleckých diel a tým znížiť spoliehanie sa na dôveru v maklérov a v iných sprostredkovateľov.

    Autenticitu umeleckých diel však zatiaľ musia overovať fyzickí kvalifikovaní odborníci, len čo však bude v knihe vytvorený záznam o pravosti diela, už ho nebude treba robiť znova.

    V apríli 2015 bolo rakúske Múzeum úžitkového umenia (MAK) prvým múzeom na svete, ktoré kúpilo umelecké dielo prostredníctvom bitcoinu.

    Holandský umelec Harm van den Dorpel vytvoril šetrič obrazovky s obmedzeným počtom verzií, ktorý bol kryptograficky overený. Aj napriek vzmáhajúcemu sa záujmu o virtuálne platidlá na umeleckom trhu aukčná sieň Sotheby´s nedávno vyhlásila, že menu akceptovať neplánuje.

    Opakom tohto prístupu je Marcelo Garcia Casil, ktorý založil spoločnosti Maecenas, online trhovisko, ktoré umožní zberateľom umenia predávať podiely na drahých umeleckých dielach v hodnote viac ako 1 milión dolárov.

    Majitelia sa tak môžu deliť až o 49 % vlastníctva svojich umeleckých diel a tí investori, ktorí si nemôžu dovoliť kúpiť umelecké dielo celé, získajú prostredníctvom kryptomeny aspoň podiel.

    Bitcoin

    „Chceme sprístupniť výtvarné umenie všetkým,“

    hovorí M. G. Casil,

    „staré aukčné domy, akými sú Christie’s a Sotheby’s, ovládajú trh s umením už celé stáročia, myslíme si teda, že je príležitosť túto situáciu zmeniť.“

    Spoločnosť Maecenas už prilákala zberateľov a ich umelecké diela v hodnote približne 100 miliónov dolárov. Obchodovať s podielmi by mala spoločnosť začať na jeseň.

    Ako to bude s kryptomenou ďalej, je zvedavý nielen umelecký svet, ale celý trh. V Japonsku vybavujú 260 000 maloobchodných predajní možnosťou nákupu v bitcoinoch. Aj väčšie obchodné reťazce, napríklad Lush, sa rozhodli akceptovať virtuálne platidlo.

    Niektoré online galérie, napríklad Cointemporary, vystavujú a predávajú digitálne umelecké diela od súčasných medzinárodných umelcov, ktoré možno kúpiť len za bitcoiny.

    Pozornosti milovníkov a zberateľov súčasného umenia by tak bitcoiny a ďalšie virtuálne platidlá nemali rozhodne ujsť.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články