today-is-a-good-day
Viac

    Ceny zlata a striebra opäť klesli. Mení sa niečo?

    Pravidelná týždenná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk...

    Pravidelná týždenná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk.

    Ceny na trhu

    Opäť sme zažili týždeň klesajúcich cien. Zlato sa dostalo z 1230 USD až pod 1200 USD. Striebro padlo zo 17,9 USD až pod 16,9 USD. Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1204,5 USD, čo bolo o 29,8 USD menej ako predminulý týždeň.

    Cena striebra bola na úrovni 17,015 USD, čo bolo o 93 centov menej ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol výrazne na úroveň 1 ku 70,79, čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu.

    HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 186,65 a klesal. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 79,8 a rovnako klesol.

    Dianie na trhu

    Minulý týždeň som písal, že „Špekulanti sa môžu s cenami naďalej hrať. Fundamenty pre oba kovy však ostávajú silné. Pokiaľ by sme opätovne videli stlačenie ceny nižšie, bude zaujímavé sledovať, čo to urobí s holdermi zlata a striebra.“ Ceny klesli a sú na úrovni niekde z konca januára / začiatku februára. Čo sa teda na trhu dialo?

    Na trhu fungujú okrem iného dva druhy síl. Špekulanti a market makri. Prví v princípe reagujú na rôzne správy a testujú, v akom stave je trh. V prípade zlata sa snažia odhadovať ako vnímajú primárne investori riziká na trhu.

    Striebro často kopíruje zlato, avšak pri ňom je to omnoho viac aj o odhade potreby striebra v priemysle. Ak sa trafia, zarobia. Ak nie, prerobia. V dolároch. Druhá skupina je tu v princípe na to, aby tieto špekulácie uviedla časom na správnu mieru.

    Buď potvrdia, čo si špekulanti myslia alebo naopak. Zlato a striebro majú zároveň tú výhodu, že sú hromadené. Sú na skladoch. Nejedná sa tu o komoditu ako je železo, zinok, či meď. Tieto premenné je možné využiť pri odhade toho, čo sa na trhu deje z hľadiska market makrov.

    V prípade, že sa na kovoch potom objavuje backwardácia, resp. sa trh tým smerom uberá, vieme, že stres rastie. Cena klesá a zároveň market makri vnímajú, že fyzický kov je ťažšie získať. V prípade opačného stavu contanga, stres neexistuje a špekulanti to prepálili. Aká je teda situácia dnes?

    Zlato je pri nižších cenách ťažšie zohnať. Hovoríme zároveň o fyzickom kove. Spotová cena, ktorá sa používa na stelement fyzického zlata voči futures kontraktom stúpa a z času na čas sa dostáva do backwardácie na kratších kontraktoch. Na dlhších síce nie je, avšak aj tu sa znižuje potenciálna ponuka kovu.

    Pri striebre je situácia podobná. Ale nie je až tak vyhrotená, ako pri zlate. Striebro nie je v backwardácii, avšak rozdiel medzi spotom a futures je nižší, ako bol pár mesiacov dozadu. Oba kovy sú teda v područí špekulantov. Tí stlačili cenu relatívne nízko a holderi sa zlata a ani striebra výrazne nezbavujú.

    Výhľad

    Fundamenty pre oba kovy ostávajú silné. Opäť sa nedá vylúčiť ani ďalší pokles ceny. V stredu sa možno dozvieme, čo plánuje FED so základnou úrokovou mierou v USA. Je preto možné, že aj zlato aj striebro budú turbulentné. Z nášho hľadiska bude však zaujímavé, ako potom zareagujú fundamenty.

    Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.Ceny zlata a striebr

    Ceny zlata a striebra

    Ceny zlata a striebra

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    matus-posvancMatúš Pošvanc

    je riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka. Dlhodobo sa venuje problematike drahých kovov. Od roku 2012 píše pravidelne svoj blog o aktuálnom dianí na trhoch s drahými kovmi www.viagold.sk. Autor sa rovnako zaujíma o kryptomeny – technológiu budúcnosti.

     

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články